Uroda - Kobieta

Czy warto farbować włosy farbą z drogerii?

Cz. I cyklu o koloryzacji włosów

2021-09-07 13:17:00

Istnieje wiele metod koloryzacji, dzięki którym możemy otrzymać wymarzony odcień włosów. Ważne jest, żeby pamiętać zarówno o wadach, jak i zaletach stosowania danego typu preparatu. Aby ułatwić tę decyzję, przygotowaliśmy zestawienie trzech najpopularniejszych praktyk koloryzacyjnych. Pierwszą z nich jest farbowanie włosów produktami z drogerii.

Zobacz też: Domowe farbowanie włosów na blond - antyporadnik >>

Farbowanie włosów farbą chemiczną - jak farbować włosy i przeprowadzać koloryzację w domu

Najpopularniejsze produkty do samodzielnego farbowania włosów

Wiele z nas kojarzy zabawy bibułą albo triki z cieniami. W internecie wygląda to dość efektownie, lecz jest całkowicie niepraktyczne. Być może podczas próby koloryzacji część z nas cofnie się mentalnie do czasów szkolnych, lecz z efektem "glona" na głowie. Więc jakie są najczęściej wybierane rodzaje permanentnej koloryzacji włosów? Możemy wyróżnić trzy klasyki, które są stosowanie, gdy chcemy nieco odświeżyć naszą fryzurę. Są to:

  • chemiczne farby (fryzjerskie i drogeryjne),
  • tonery,
  • ziołowe farby naturalne "henna".

Jak przebiega koloryzacja włosów farbą chemiczną?

Farbowanie włosów za pomocą "zwykłej farby z drogerii" jest chyba najłatwiej dostępną alternatywą. Większość tego typu produktów znajdziemy w sklepach spożywczych, hipermarketach, drogeriach czy sklepach fryzjerskich, a także online. Ich cena waha się w zależności od jakości produktu i rozpoznawalności marki. Najczęściej jedno opakowanie farby do włosów kosztuje od 10 do 40 zł. Produkt wystarcza na pokrycie włosów długości ramion, które mają średnią gęstość. Sposób ich użytkowania jest szczegółowo opisany w instrukcji i nie należy do najbardziej skomplikowanych. Czas całej koloryzacji powinien się zamknąć w przedziale od 45 minut do dwóch godzin.

Efekt farbowania vs kolor na opakowaniu

Kolor włosów, który uzyskamy po aplikacji drogeryjnej farby, może się nieco różnić od pokazanego na opakowaniu. Dlatego warto się kierować numeracją. Pierwsza cyfra odpowiada za poziom jasności koloru, a kolejne za jego odcień. Jednakże, jeśli nasze włosy nie były wcześniej farbowane lub kolor jest bardzo wyrównany i mieszczą się w przedziale tonów: 7-10, to znaczna większość koloryzacji powinna wyjść tak, jak opisuje nam producent. Zazwyczaj tańsze farby są niższej jakości, przez co otrzymany efekt może znacząco odbiegać od oczekiwanego.

Jakość i zniszczenia włosów po chemicznej koloryzacji

Cena nie zawsze wynika z popularności farby, a może być efektem doboru składników np. obecności amoniaku. Im gorszy skład - zawierający więcej substancji mocno i gwałtownie otwierających łuskę włosa, tym większe prawdopodobieństwo, że koszt produkcji, a zatem i zakupu produktu będzie niższy. Oczywiście na rynku mamy także dostęp do farb, które mimo nie najlepszego składu są drogie, aczkolwiek jest to raczej kwestia samego brandu. Niezależnie od obietnic producenta, zmiana koloru włosów w domu może okazać się dla nas dość kosztowna. Każda ingerencja chemiczna wiąże się z ich uszkodzeniem struktury włosa. Z tego powodu musimy liczyć się z większym nakładem czasu i finansów w regenerację i odbudowę włosów, aby przywrócić je do stanu sprzed koloryzacji.

Sprawdź, Jak uratować włosy po spaleniu rozjaśniaczem >>

Trwałość farb chemicznych stosowanych w domu

Preparaty chemiczne trzymają się najdłużej na zdrowych i mocnych włosach, które nie są zniszczone zabiegami. Co prawda efekt koloryzacji jest mniej nasycony, lecz pigment pozostaje w łusce na dłużej. Z czego to wynika? Zadbany włos jest niskoporowaty. Efektem tego zjawiska najczęściej jest to, że trudno wprowadzić cząsteczki odpowiadające za zmianę barwy do wewnątrz. Ma to swoje zalety, gdyż przez lepsze domknięcie łusek kolor utrzymuje się dłużej. Jest to równoznaczne ze stwierdzeniem, że po rozjaśnieniu włosów będziemy musieli częściej je farbować, aby utrzymać dany kolor. Dlatego po tak inwazyjnym zabiegu stosuje się raczej tonery. Dzięki nim cały proces zdecydowanie mniej niszczy włosy, a ich kolor utrzymuje się przez zbliżony czas.

Wpływ  farbowania włosów na stan skóry głowy

Przed zakupem warto poczytać opinie o danym produkcie na niezależnych forach internetowych oraz zapoznać się z ich składem. W ten sposób nie wydamy pieniędzy na farbę, której nie będziemy mogli użyć ze względu na silnie działające substancje, które mogę nas uczulić. Zazwyczaj producenci zalecają wykonanie próby uczuleniowej (24-48 h przed koloryzacją). Jednakże zakupionego i otwartego produktu nie można już zwrócić. Dodatkowo w części instrukcji znajdziemy informacje o tym, że po stworzeniu mieszanki należy ją niezwłocznie zaaplikować. Pojawia się pytanie, w jaki sposób sprawdzić, czy wystąpi alergia?

Do najczęstszych symptomów, po których powinniśmy natychmiast ściągnąć produkt z głowy, należą:

  • zaczerwienienia,
  • swędzenie i pieczenie skóry głowy,
  • wysypka,
  • podrażnienie oczu.

Dowiedz się, Jakich błędów w pielęgnacji włosów farbowanych możesz uniknąć >>

KK

fot. Andrea Piacquadio z Pexels

Słowa kluczowe: jak farbować włosy, farbowanie włosów, metody koloryzacji włosów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
zabiegi medycyny estetycznej
Najnowsze trendy w medycynie estetycznej

Jakie zabiegi są obecnie najpopularniejsze i jakie innowacyjne technologie zyskują na znaczeniu?

Jak dbać o dobry stan i wygląd paznokci?
Jak dbać o dobry stan i wygląd paznokci?

Poznaj sposoby na piękne paznokcie!

Jak dbać o cerę jesienią i zimą?
Jak dbać o cerę jesienią i zimą?

Poznaj wskazówki pielęgnacyjne, aby skóra była piękna również jesienią i zimą.

Polecamy
szpilki
Jak wyglądać elegancko, ale w zgodzie ze swoim stylem?

Jak dobrać buty i outfit by pasował zarówno na spacer z koleżanką po mieście jak i na rozmowę o pracę?

MasaÅź Dua Liao
Na czym polega i jakie są korzyści z masażu Dao Liao?

Zobacz, jak masaż tasakami może wpłynąć na twoje zdrowie.

Polecamy
Ostatnio dodane
zabiegi medycyny estetycznej
Najnowsze trendy w medycynie estetycznej

Jakie zabiegi są obecnie najpopularniejsze i jakie innowacyjne technologie zyskują na znaczeniu?

Jak dbać o dobry stan i wygląd paznokci?
Jak dbać o dobry stan i wygląd paznokci?

Poznaj sposoby na piękne paznokcie!

Popularne