Niezbędnik - Kobieta

Czy warto zainwestować w filtry do wody?

2020-09-09 10:34:21

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsza staje się tematyka filtracji wody. Może być to związane z szybko rozwijającym się rynkiem i rosnąca świadomością ekologiczną. Rozwiązaniem problemu wytwarzania ogromnych ilości plastikowych butelek mają stać się filtry wody. Jakie korzyści wiążą się prywatnym oczyszczaniem wody i czy opłaca się w kupić odpowiedni do tego sprzęt?

picie wody

Woda źródlana a mineralna?

Często w sklepach możemy zobaczyć m.in. te dwa rodzaje wody, które różnią się przede wszystkim składem. Woda źródlana ma charakter bardziej uniwersalny. Przez to, że jest często niskozmineralizowana, można ją pić każdego dnia, niezależnie od płci i wieku. Woda mineralna, oprócz swojej podstawowej funkcji nawadniania organizmu, ma również dostarczyć mu odpowiednie składniki (wapń, magnez, żelazo), dzięki ich podwyższonemu stężeniu. Jednak woda wysokozmineralizowana nie jest dla wszystkich. Niemowlętom, dzieciom, kobietom w ciąży i karmiących piersią zaleca się wybranie wody źródlanej.  

Zobacz też: Dlaczego warto porzucić sieciówki na rzecz lumpeksów?

Czy woda z kranu nadaje się do picia?

Co prawda nie wszędzie tak jest, ale w wielu miejscach woda z kranu jest zdatna do picia. Informacje dotyczące czystości podawane są na stronach miast bądź laboratoriów, które są odpowiedzialne za ciągłe sprawdzenie jej składu. Przykładowo strona MPWiK we Wrocławiu, co kwartał aktualizuje informacje na temat zawartości wody, do której mają dostęp mieszkańcy. Pamiętajmy, że musi ona spełniać nie tylko polskie normy, ale także europejskie. O ile jesteśmy pewni, że instalacja w naszym domu nie jest wadliwa, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby nie pić wody z kranu.

Po co kupować filtry do butelek?

Dlaczego tyle osób porusza temat dodatkowego filtrowania wody, skoro ta z kranu nadaje się do picia? Kranówka często swoim składem przypomina wodę mineralną, którą kupujemy w sklepach. Jej filtrowanie poprzez odpowiednie dzbanki czy butelki, pozbawia ją chloru i zanieczyszczeń, zmniejszając jej stopień zmineralizowania.

Inną możliwością, jaką oferuje nam odpowiedni dobór filtru, jest pozbycie się z wody mikroplastiku, występującego często też w butelkowanej wodzie. Jego obecność nie zależy od rodzaju pojemnika, w jakim będziemy trzymać ciecz, lecz od procesów, przez które przeszła woda, zanim dostała się do obiegu spożywczego.

Finansowa strona kupowania wody

Plusem zakupu dzbanka filtrującego wodę może być przede wszystkim oszczędność finansowa. Statystycznie jedna osoba, każdego dnia wypija ok. 2l wody. Oznacza to, że żeby zaspokoić swoje miesięczne zapotrzebowanie, potrzeba kupić 40 butelek po 1,5l. Jest to równe z wydaniem na nie średnio 60 zł. Jeżeli zakupiliśmy specjalny dzbanek z filtrem, który starczy nam na o wiele dłuższy okres, już po pierwszym miesiącu będziemy w stanie zauważyć płynące z tego korzyści finansowe. Patrząc zaś od ekologicznej strony, picie filtrowanej wody lub bezpośrednio z kranu, może zapobiec wyrzuceniu przez jedną osobę rocznie od 11 do 19 kg plastiku.

W zależności od tego, czego potrzebuje nasz organizm, warto przestawić się na wodę z kranu lub picie jej po przefiltrowaniu. Może to być korzystne nie tylko dla naszego zdrowia, ale również portfela i planety. Dostęp, jaki mamy w dzisiejszych czasach do różnego rodzaju filtrów, pojawiających się nie tylko w postaci wkładów do butelek, ale też pełnej aparatury w domu, podłączonej do kanalizacji, z czasem przyniesie oczekiwane korzyści. Dbanie o dobro planety nie musi się wiązać z restrykcjami nakładanymi na nas samych, wręcz przeciwnie, możemy na tym dużo zyskać.

BS

fot. Daria Shevtsova z Pexels

Źródła: mpwik.wroc.pl, dziecisawazne.pl

Słowa kluczowe: woda, filtry do butelek, czy warto, jakie korzyści, woda z kranu, filtrowanie, koszty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Spis promocji w jednym miejscu
Sposób na tanie zakupy

Dowiedz się, jak oszczędzać podczas wypraw do sklepów!

Chłopcy
Dzień Chłopaka 2020 - co kupić na prezent?

Nie masz pomysłu na upominek z okazji Dnia Chłopaka? Dowiedz się, co warto podarować.

5 powodów dla których warto mieć rośliny u siebie w domu!

Dowiedz się, dlaczego warto udekorować dom za pomocą roślin i jak nie przepłacić.

Polecamy
Wakacje w trakcie pandemii? Poznaj 10 zasad bezpiecznego podróżowania!

Polska Organizacja Turystyczna zachęca do wyjazdów i podpowiada, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Las w słoiku - jak go zrobić i pielęgnować?

Marzy Ci się własny ekosystem? Zrób miniaturowy las w szkle.

Ostatnio dodane
Spis promocji w jednym miejscu
Sposób na tanie zakupy

Dowiedz się, jak oszczędzać podczas wypraw do sklepów!

Chłopcy
Dzień Chłopaka 2020 - co kupić na prezent?

Nie masz pomysłu na upominek z okazji Dnia Chłopaka? Dowiedz się, co warto podarować.

Konkurs Ziaja
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?