Zdrowie - Kobieta

Czym jest fobia społeczna i jak można sobie z nią poradzić?

2023-01-09 12:05:50

Fobia społeczna należy do zaburzeń znacznie utrudniających codzienne funkcjonowanie. Istnieją jednak pewne metody leczenia, dzięki którym można złagodzić tę chorobę, a nawet całkowicie się jej pozbyć. Jakie kroki należy podjąć, aby pokonać lęk przed interakcjami z innymi ludźmi?

Zobacz też: Jak należy ubierać się zimą, aby uniknąć uczucia zimna?

Czym jest fobia społeczna i jak można sobie z nią poradzić?Introwersja a fobia społeczna — czym się różnią?

Zarówno introwertyk, jak i osoba cierpiąca na fobię społeczną starają się unikać zgromadzeń, dlatego często te dwa terminy bywają ze sobą mylone. Różnice między nimi są jednak zasadnicze. Przede wszystkim powody rezygnacji z przebywania z innymi ludźmi mają inne podłoże. W przypadku introwersji wynikają one zazwyczaj z potrzeby odpoczynku i chwilowego zdystansowania się od otoczenia. Natomiast chorzy na zaburzenie lękowe decydują się pozostać w zaciszu własnego domu, ponieważ obawiają się oceny, krytyki i braku akceptacji ze strony społeczeństwa. Poza tym osobie doświadczającej fobii społecznej towarzyszy często nadmierne analizowanie własnych działań, które znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z kolei introwersja jest po prostu cechą osobowości i można z nią normalnie żyć.

Źródła i objawy fobii społecznej

Niestety nie da się jednoznacznie określić przyczyn występowania fobii społecznej. Specjaliści wskazują jednak trzy podstawowe uwarunkowania. Po pierwsze, lęk przed otoczeniem mogą powodować zaburzenia neurologiczne, w tym nieprawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu. Po drugie, nie bez znaczenia pozostają kwestie genetyczne, a więc dziedziczenie pewnych skłonności. I po trzecie, uwarunkowanie psychospołeczne jest najpopularniejszym źródłem rozwoju fobii społecznej. Decydujący wpływ ma tutaj środowisko, w jakim dorastał dany pacjent oraz to, jakiego traktowania ze strony rówieśników czy bliskich osób wówczas doświadczył.

W przypadku objawów wywoływanych przez tego rodzaju zaburzenie lękowe wymienia się dwie grupy. Do symptomów psychicznych zalicza się m.in. panikę, permanentny stres, rozdrażnienie oraz niepewność. Wśród chorych pojawia się też często silna, impulsywna reakcja obronna. Natomiast w gronie czynników fizycznych wyróżnia się takie dolegliwości, jak potliwość, zaburzenia mowy, problemy z oddychaniem, nieuzasadniony płacz oraz drżenie różnych części ciała.

Metody leczenia fobii społecznej

Podstawą leczenia fobii społecznej jest szczegółowy wywiad przeprowadzany z pacjentem przez lekarza, a następnie dobór odpowiedniej formy leczenia. Prawdopodobnie najpopularniejszą i przynoszącą dobre rezultaty metodą jest terapia poznawczo-behawioralna. Dzięki pomocy doświadczonego specjalisty osoba cierpiąca na tego rodzaju zaburzenie będzie mogła uwolnić się od błędnych schematów myślowych i przezwyciężyć konkretne sytuacje, które wywołują u niej lęk. Czasami poza terapią indywidualną zaleca się również skorzystanie z warsztatów grupowych, ponieważ udział pacjenta w takich spotkania umożliwia mu poznanie innych uczestników i wymienienie się z nimi doświadczeniami. Jednak w tym przypadku wszystko zależy od przebiegu i postępów leczenia. Oczywiście nie należy zapominać o terapii farmakologicznej, która w określonych sytuacjach może ułatwić proces rekonwalescencji.

WG

fot. pexels

Źródło: onet.pl

Słowa kluczowe: fobia społeczna, zaburzenie, zaburzenie lękowe, czym jest fobia społeczna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
PodrÃłÅźe dają zdrowie
Podróże dają zdrowie

Jak podróże mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne?

Intymny zapach nie zawsze jest przyjemny. Sprawdź, o czym to świadczy
Intymny zapach nie zawsze jest przyjemny. Sprawdź, o czym to świadczy

Jakie czynniki mają wpływ na intymny zapach?

Wady postawy i efekt domina
Wady postawy i efekt domina

Jak miałby wyglądać pilotaż badania stóp i czy jest on skuteczny?

Polecamy
Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Dieta owsiankowa - w czym tkwi sekret jej sukcesu?

Poznaj fakty, korzyści i zagrożenia wynikające z jej stosowania.

Ostatnio dodane
PodrÃłÅźe dają zdrowie
Podróże dają zdrowie

Jak podróże mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne?

Intymny zapach nie zawsze jest przyjemny. Sprawdź, o czym to świadczy
Intymny zapach nie zawsze jest przyjemny. Sprawdź, o czym to świadczy

Jakie czynniki mają wpływ na intymny zapach?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?