Zdrowie - Kobieta

Czym są suplementy diety? Za i przeciw suplementacji

2020-09-02 12:35:08

Każdy z nas powinien dbać o swoje zdrowie. Codziennie mamy kontakt z licznymi reklamami obiecującymi nam poprawę kondycji włosów i paznokci, czy zrzucenie paru kilogramów, tylko dzięki spożywaniu danego produktu. Czy suplementy diety rzeczywiście mają takie wspaniałe właściwości?

Tabletka

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to substancje spożywcze, które mają na celu uzupełnić naszą dietę. Często są skoncentrowanym źródłem witamin i minerałów, które występują w postaci możliwej do dawkowania jak: kapsułki, tabletki, bądź proszki. Ponieważ są one sprzedawane bez recepty, kupując takie produkty, na pierwszym miejscu powinniśmy mieć na uwadze stan naszego zdrowia. Jeżeli wiemy, że możemy mieć jakieś przeciwwskazania, aby je zażywać, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem, bądź dietetykiem.

Jak dobrać odpowiednie suplementy diety?

Jeżeli zdecydujemy się na uzyskanie zdrowotnego wsparcia poprzez suplementy, kluczową sprawą jest ich odpowiednie dobranie. Już na samym początku powinniśmy ustalić dokładny cel, do którego będziemy dążyć. W zależności od tego, czy chcemy schudnąć, zwiększyć swoją masę mięśniową lub poprawić kondycję, powinniśmy używać przeznaczonych do tego suplementów. Każdy z produktów ma określoną dzienną dawkę i zalecaną porę spożycia. Niestosowanie się do tych zaleceń może doprowadzić np. do kontuzji podczas treningu.

Przykładem złego stosowania suplementów, może być spożywanie produktów zawierających magnez przed treningiem. Ma on działanie m.in. rozluźniające układ nerwowy, co może spowodować, spadek wydajności w trakcie wysiłku fizycznego poprzez zmniejszenie napięcia mięśni.

Zobacz też: Ćwiczenia w domu: sprawdź jak trenują Polacy [Wyniki badań]

Kiedy suplementy diety nie będą działać?

Działania suplementów nie będą widoczne, jeśli nie będziemy trzymać się dobrze dobranej, zbilansowanej diety. Licząc na przyrost masy mięśniowej, nie można się obejść bez odpowiedniego treningu, często obejmującego użycie ciężarów. Nawet jeśli utrzymamy właściwą ilość spożywanych kalorii, bez wysiłku fizycznego osiągnięcie zamierzonych celów, może stać się niewykonalne. Sami producenci zaznaczają, że używanie ich specyfików nie da nam wymarzonych efektów, jeśli dodatkowo nie będziemy czegoś robić. Suplementy diety nie działają, jak magiczna różdżka, żeby zobaczyć ich skutki potrzeba czasu.

Na co zwrócić uwagę kupując suplementy diety?

Intensywnie rozwinięta branża zajmująca się suplementami, daje nam wielki wybór podobnych produktów. Jak wybrać odpowiedni? Przede wszystkim powinien nas zainteresować ich skład. Może się zdarzyć, że często tańsze produkty będą zawierać lepsze składniki od tych droższych, dlatego tak istotne jest czytanie etykiet.

Oczywiście najlepiej kupować je ze znanych i polecanych firm, które cieszą się dobrą opinią klientów, niż z nieznanych źródeł. Zaczynając swoją przygodę z takimi produktami, warto najpierw na spokojnie sprawdzić te, które będą nam pasować, niż wydawać w ciemno większą ilość pieniędzy na rzeczy, których później nie będziemy używać.

Czy warto korzystać z suplementów diety?

Świat suplementów potrafi być bardzo uzależniający, dlatego warto zachować rozsądek, szukając odpowiednich odżywek. Podstawą zdrowego trybu życia jest odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny, dlatego chcąc polepszyć stan naszego zdrowia, przede wszystkim powinniśmy skupić się na tych rzeczach.

Nie oznacza to jednak, że suplementy są nam całkowicie niepotrzebne. Powinniśmy z nich korzystać, szczególnie kiedy będziemy chcieli uzyskać lepsze efekty naszej pracy, jednak należy to zrobić z głową. Pomocne mogą okazać się kupony rabatowe do sklepu NutriStore, gdzie mając dostęp do różnorodnych produktów, będziemy w stanie dostosować je do naszych potrzeb.

BS

fot. JESHOOTS.com z Pexels

Źródła: poradnikzdrowie.pl

Słowa kluczowe: suplementy diety, szkodzą czy pomagają, dieta, odchudzanie, jak dobrać, zdrowie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Na czym polegają szczepienia?
Na czym polegają szczepienia?

Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące szczepionek i szczepień.

zalety picia wody
Woda to nuda? Te 3 fakty mogą przekonać cię do jej regularnego picia!

Odpowiednie nawodnienie jest kluczem do dobrego samopoczucia i zdrowia. Poznaj zalety picia wody!

trening w domu
Trenuj - gdzie chcesz i kiedy chcesz Warszawa

W każdych warunkach, nawet domowych, można ćwiczyć tak, jak się lubi, dbać o kondycję, smukłą sylwetkę czy też rozładować stres.

Polecamy
Choroba Hashimoto, a niedoczynność tarczycy. Czy to jest to samo?

Na to pytanie opowiada dr n. med. Katarzyna Kocbuch, dziekan Wydziału Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Polecamy
Ostatnio dodane
Na czym polegają szczepienia?
Na czym polegają szczepienia?

Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące szczepionek i szczepień.

zalety picia wody
Woda to nuda? Te 3 fakty mogą przekonać cię do jej regularnego picia!

Odpowiednie nawodnienie jest kluczem do dobrego samopoczucia i zdrowia. Poznaj zalety picia wody!

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?