Zdrowie - Kobieta

Detoks od social mediów. Jakie niesie za sobą korzyści?

2023-03-16 19:46:59

Korzystanie z cyfrowych urządzeń oraz social mediów stało się tak powszechne, że przeciętny człowiek często nie zdaje sobie sprawy, jaki ma to wpływ na jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Zaniżona samoocena, przebodźcowanie, zmniejszona koncentracja, czy FOMO to tylko niektóre z nich. W dzisiejszych czasach, gdzie duża część życia społecznego dzieje się online, odcięcie się nawet na kilka dni od portali społecznościowych może być trudne, jednak korzyści są warte zachodu.

Zobacz również: Jak nie popaść w zaległości na studiach?

detoks od social mediów

Więcej czasu 

Korzystanie z social mediów jest tak powszechne i mimowolne, że większość osób nie zdaje sobie sprawy, jak dużo czasu na nich spędza. Większość najnowszych badań wykazuje, że przeciętny Polak korzysta około z portali społecznościowych około 2 godzin dziennie, będąc w nich w 100% aktywnym. Daje to aż 730 godzin w roku, czyli około 30 dni na odpisywaniu na wiadomości, scrollowaniu i dodawaniu zdjęć. Jest to czas, którego już się nie odzyska, a można by go spożytkować o wiele lepiej, na przykład na odkrycie nowego hobby lub nauczenie się nowej umiejętności.

Większa koncentracja i skupienie 

Odcięcie się od tylu bodźców, do których jest się przyzwyczajonym, może być z początku bardzo trudne. Z czasem jednak zauważalna staje się poprawa koncentracji i skupienia. Umysł przestaje być atakowany wieloma niepotrzebnymi informacjami i staje się świeższy oraz bardziej zrelaksowany. Korzyści te można zobserwować nawet przy samym ograniczeniu czasu spędzanego na social mediach. Przerwa od portali społeczenościowych wpływa również na zwiększenie produktywności.

Poprawa samopoczucia oraz samooceny

Detoks od social mediów lub ich ograniczenie korzystnie wpływa na nasze ogólne samopoczucie i nastrój. Zmniejsza także objawy depresji oraz stanów lękowych. Jest to w dużym stopniu związane z ograniczeniem bodźców zewnętrznych, których odbieramy z urządzeń cyfrowych całą masę.

Osoby, które często korzystają z portali społecznościowych mają również większą tendencję do porównywania się z innymi. To z kolei wpływa na ich samoocenę. Należy pamiętać, że w internecie ludzie wybierają, co chcą pokazać światu. Najczęściej są to dokonania zawodowe, radosne momenty z życia, udane związki, podróże oraz zdjęcia, na których wygląda się najkorzystniej. Oglądając dzień w dzień czyjeś sukcesy, nie mają przy tym pełnego obrazu życia tej osoby, które offline może już nie być tak kolorowe, jak to ktoś przedstawia, łatwo wpaść w poczucie niższości. Odcięcie się nawet na kilka dni od social mediów pozwoli skupić się na swoim własnym życiu.

Zwalczenie FOMO

Social media mogą uzależniać prawie jak narkotyki, dlatego osoby, które wyjątkowo dużo czasu na nich spędzały, na detoksie mogą spodziewać się skutków odstawienia. Jednym z takich skutków jest FOMO (fear of missing out), czyli lęk lub obawa przed tym, że coś nas omija, gdy nie jesteśmy online. Strach przed przegapieniem czegoś ważnego jest naturalnie zakorzeniony w ludziach, dlatego tak chętnie korzysta się z protali społecznościowych - aby być ze wszystkim na bieżąco. 

Detoks od social mediów - jak zacząć?

Detoks od social mediów, w zależności od tego, jak długo spędza się dziennie online, najlepiej zaczynać małymi krokami. Osoby, którym trudno przychodzi oderwanie się od ekranu, mogą spróbować od wybrania sobie na przykład dwóch dni w tygodniu, kiedy nie będą korzystać z mediów społecznościowych i obserwować efekty. Najlepiej zrezygnować wtedy również z używania laptopa i telewizora, a telefon odbierać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Bez tylu zewnętrznych bodźców z początku może doskwierać nuda, dlatego najlepiej zawczasu zorganizować sobie inne zajęcia, np. czytanie książek, sport czy długi spacer najlepiej na łonie natury.

Łatwiejszym sposobem będzie wyznaczenie sobie na dany dzień konkretnych ram czasowych, w których można korzystać z portali społecznościowych. Jeżeli do tej pory spędzało się na nich po kilka godzin dziennie, na początek można ten czas zmniejszyć o połowę i konsekwentnie schodzić niżej.

MS

fot. pixabay

źródło: pieknoumyslu.com

Słowa kluczowe: social media, detoks, zdrowie, detoks od social mediów, portale społecznościowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nadmierna senność - co moÅźe być jej przyczyną?
Nadmierna senność - co może być jej przyczyną?

Zobacz, co może kryć się za ciągłym poczuciem senności.

Menopauza - co to jest i jak się objawia?
Menopauza - co to jest i jak się objawia?

W jakim wieku spodziewać się menopauzy?

Drzemka w ciągu dnia. Czy jest zdrowa? Ile powinna trwać?
Drzemka w ciągu dnia. Czy jest zdrowa? Ile powinna trwać?

Zobacz, jakie korzyści może przynieść krótki sen w ciągu dnia?

Polecamy
Zielona czy czarna herbata - co lepiej pić?

Naukowcy zbadali sympatyków tych napojów. Jeden z nich obniża ryzyko zawału i udaru.

Choroba Hashimoto, a niedoczynność tarczycy. Czy to jest to samo?

Na to pytanie opowiada dr n. med. Katarzyna Kocbuch, dziekan Wydziału Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Ostatnio dodane
Nadmierna senność - co moÅźe być jej przyczyną?
Nadmierna senność - co może być jej przyczyną?

Zobacz, co może kryć się za ciągłym poczuciem senności.

Menopauza - co to jest i jak się objawia?
Menopauza - co to jest i jak się objawia?

W jakim wieku spodziewać się menopauzy?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?