Zdrowie - Kobieta

Dieta Atkinsa - zabójca mięsożerców...?

2006-03-15 00:00:00
 Ta wyjątkowo bogata w tłuszcze i uboga w węglowodany dieta, stworzona przez doktora Roberta Atkinsa uchodzi za najbardziej kontrowersyjną dietę wszechczasów. Nie ma w tym nic dziwnego - każda dieta oparta niemal wyłącznie na mięsie, jajach i serze, a do tego wykluczająca produkty zbożowe, pieczywo, przetwory mleczne oraz owoce i większość warzyw jest - z żywieniowego punktu widzenia - czystym szaleństwem. No ale nie wyrokujmy o szkodliwości owego sposobu odżywiania bez wcześniejszego rozpatrzenia wszystkich argumentów za i przeciw.

Doktor Atkins odkrył pewną prawidłowość – jeśli ograniczy się do minimum ilość spożywanych węglowodanów, organizm zacznie korzystać ze zgromadzonych w postaci tkanki tłuszczowej zapasów, a źródłem energii do ich spalania stanie się... tłuszcz. Można więc jeść posiłki o łącznej kaloryczności np. 2000 kcal i chudnąć. Ale to nie wszystko... Jak zapewnia sam twórca diety – można dzięki niej nie tylko osiągnąć optymalną dla każdego wagę, ale również pozbyć się niektórych chorób i dolegliwości: cukrzycy (ograniczenie węglowodanów powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę), nadciśnienia, niektórych chorób serca, problemów gastrycznych (zgagi, wzdęć), niektórych alergii, zaburzeń układu odpornościowego, bezsenności, nerwowości, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a nawet uzależnienia od nikotyny.

Same plusy...? No niestety nie... Doktor Atkins zapomniał o tym, że mimo iż podczas stosowania diety wysokotłuszczowej we krwi wzrasta poziom HDL, czyli tzw. dobrego cholesterolu, to jednocześnie niebezpiecznie zwiększa się stężenie złego cholesterolu LDL, co może prowadzić do rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Powyższą tezę udowodnił dr Richard Fleming[1], który przeprowadził badania na grupie osób z nadwagą. Po 12 miesiącach stosowania diety Atkinsa zanotowano u wszystkich badanych 14 procentowy spadek wagi, pogorszyły się natomiast wskaźniki procesu miażdżycowego – całkowity cholesterol wzrósł o 4%, zła frakcja cholesterolu LDL o 6%, dobra frakcja HDL obniżyła się o 6%, współczynnik całkowitego cholesterolu do frakcji dobrego wzrósł o 10%. Wszystkie te niekorzystne zmiany były oczywiście niedostrzegane przez chorych.

Ale to nie wszystko... Ponieważ dieta ta w sposób drastyczny ogranicza (niemal eliminuje) ilość spożywanych warzyw i owoców, stosowanie jej prowadzi do niedoboru witamin, składników mineralnych i błonnika, a to z kolei powoduje m.in. zaparcia, pogorszenie kondycji włosów, paznokci, skóry... Stosując dietę Atkinsa musimy liczyć się również z zwiększoną podatnością na próchnicę, a to dlatego, że nasza ślina ulega zakwaszeniu. Ten sposób odchudzania może też przyczyniać się do powstawania niektórych nowotworów.

Reasumując, ujemne skutki diety wysokotłuszczowej, choć niedostrzegalne dla jej zwolenników, wydają się przeważać nad dodatnimi. A więc ten sposób utraty zbędnych kilogramów może stać się... sposobem utraty własnego zdrowia...

Jeśli jednak chcesz zaryzykować, bo nie lubisz liczyć kalorii, a do tego steki, klopsiki w sosie czy jajka na bekonie to Twoje ulubione dania to, aby zminimalizować efekty uboczne stosowania owej diety, powinnaś pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- przyjmuj regularnie preparaty witaminowo-mineralne;
- ogranicz picie kawy i herbaty, zrezygnuj z papierosów;
- wybieraj te warzywa i owoce, które są szczególnie bogate w przeciwutleniacze i flawonoidy, chroniące naczynia krwionośne (brokuły, pomidory, maliny, wiśnie, jabłka);
- pij co najmniej dwa litry wody mineralnej dziennie;

Monika Śliwa
(dlastudentki@dlastudenta.pl)
[1]Dr Richard Fleming, „The effect of high-moderate and low fat diets on weight loss and cardiovascular disease factors”, Prev. Cardiol. 2002, nr 5

Słowa kluczowe: dieta atkinsa odchudzanie mięsożerca
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Polecamy
UzaleÅźnienie od nikotyny a zaburzenia psychiczne
Uzależnienie od nikotyny a zaburzenia psychiczne

Jak palenie papierosów wpływa na osoby z zaburzeniami psychicznymi?

Dlaczego nadmiar orzechÃłw szkodzi
Nadmiar orzechów w diecie - dlaczego szkodzi?

Sprawdź, dlaczego nie warto przesadzać z ilością orzechów w codziennym menu.

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.