Uroda - Kobieta

Dlaczego warto stosować krem z filtrem? Poznaj jego zalety!

2020-08-14 13:59:26

Lato już w pełni. Czy zadbałaś o swoją skórę, aby cieszyć się z urlopu? Peeling zrobiony, skóra gładka...  można się opalać. Czy masz krem z filtrem ?

Bezpieczne opalanie z filtrem UV na twarzy

Jaki krem wybrać ?

I tu kilka wskazówek:

 • Wybieraj krem z filtrem mineralnym - tlenek cynku i dwutlenek tytanu ochroni Twoją skórę przed promieniowaniem UVA i UVB i nie uczula. Czasami trzeba go lekko wmasować, ale to tylko poprawi ukrwienie skóry i jej kondycję.
 • Filtry utleniają się w ciągu 3-4 godzin, pamiętaj aby po tym czasie nałożyć nową porcję kremu z filtrem.
 • Wybieraj kremy, które poza filtrem także nawilżają aby cieszyć się piękną zdrową skórą.

Jaki filtr zastosować?

I tutaj mamy wybór… od SPF 3 do SPF 50. Jakie przyjąć kryteria? W naszej strefie klimatycznej wyróżnia się 4 fototypy skóry:

 1. karnacja bardzo jasna - skóra mlecznobiała, włosy jasny blond lub rude – skóra podatna na poparzenia, nie opala się. Do opalania zalecany krem z filtrem SPF 50;
 2. karnacja jasna – włosy jasny lub ciemny blond – skóra lekko się opala ale jest podatna na oparzenia. Do opalania zalecany krem filtrem SPF 30  (podczas długiego przebywania na słońcu nawet SPF 50);
 3. karnacja ciemna –  włosy ciemny blond lub brązowe, skóra łatwo się opala, rzadko dochodzi do poparzeń. a Do opalania zalecany krem filtrem SPF 30;
 4. karnacja bardzo ciemna – włosy brązowe, skóra łatwo się opala i długo utrzymuje się opalenizna, bardzo rzadko zdarzają się poparzenia. Do opalania zalecany krem filtrem SPF 20.

Wybierając krem z filtrem należy zwrócić szczególną uwagę w jakich warunkach przebywamy. Należy pamiętać, że promieniowanie UV często jest odbite od podłoża i jego działanie potrafi być zupełnie inne nad wodą a inne w parku. Największe odbicie promieniowania UV jest od śniegu 70-95%, wody 40%, piasku 25%. Szyba samochodowa przepuszcza promieniowanie UV w 50%, jadąc w długą drogę w słoneczny dzień, pamiętajmy o kremie z filtrem.

Kiedy warto stosować kremy przeciwsłoneczne?

Krem z filtrem to nie tylko produkt na wakacje - powinniśmy stosować go przez cały rok, a wybierając się na narty zalecamy krem SPF 50 dla każdego typu karnacji. Opalanie z filtrami nie jest takie spektakularne, ale uchroni Cię przed nieplanowanymi przebarwieniami, poparzeniem i  zapewni gładką, zdrową opaleniznę.

Dlaczego nie lubimy stosować kremów z filtrem UV?

 • Kremy z filtrami chemicznymi mogą nas uczulać i podrażniać skórę, dlatego alergicy i osoby o wrażliwej skórze mają złe doświadczenia z takimi kremami.
 • Kremy z filtrami mają często specyficzny zapach, który potrafi nas drażnić, zwłaszcza latem gdy jest ciepło zapachy są wyczuwalne intensywniej niż normalnie.
 • Kremy z filtrami mineralnymi (tlenek cynku i dwutlenek tytanu) są najlepsze, nie uczulają ale… zostawiają białą poświatę na skórze. Użycie takiego kremu wymaga od nas odrobiny czasu, należy taki krem wmasować w skórę, co spowoduje ładne, równomierne rozłożenie kremu bez białych smug i śladów. Po takim krótkim masażu skóra odwdzięczy nam się lepszą kondycją i gładkim młodzieńczym wyglądem.
 • Aby kremy z filtrem zadziałały musimy nakładać je co 3-4 godziny, życie w pośpiechu lub urlopowy błogi luz powoduje ze zapominamy o tej ważnej zasadzie.
 • Kremy z filtrem spowalniają proces opalania, efekty są mniej widoczne i krótki urlop na plaży czy działce powoduje, że chcemy "pięknie" wyglądać za wszelką cenę – „Niech nam zazdroszczą jaka była piękna pogoda”

Lato jest po to aby korzystać ze słońca. Opalaj się mądrze.

Artykuł napisany przez nauczyciela w WZSP nr 2 w Gdańsku, kosmetologa Agnieszkę Ziółkowską

ip

fot. materiały Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych nr 2 w Gdańsku

Słowa kluczowe: krem z filtrem UV, bezpieczne opalanie, ochrona przed słońcem, kremy przeciwsłoneczne, filtr UV
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak dbać o włosy zimą?

Dowiedz się, w jaki sposób chronić włosy przed mrozem i dlaczego warto się skupić na ich pielęgnacji zimą.

Lwia zmarszczka
Czym są lwia zmarszczka i lwia bruzda? Sprawdź, czy też je masz!

Te oznaki starzenia pojawiają się nawet u młodych osób.

Jak poprawnie wykonać peeling
Złuszczanie skóry - jak robić to poprawnie?

Sprawdźcie, jak wykonać peeling w taki sposób, aby nie podrażnić skóry!

Polecamy
Jak dbać o skÃłrę
Jak zadbać właściwie o skórę? Warszawa

Każda kobieta chce cieszyć się piękną i gładką skórą o zdrowym i jednolitym kolorycie.

Siwe włosy dziewczyna
Od czego robią się siwe włosy?

Poznaj przyczyny siwienia w młodym wieku.

Polecamy
Ostatnio dodane
Jak dbać o włosy zimą?

Dowiedz się, w jaki sposób chronić włosy przed mrozem i dlaczego warto się skupić na ich pielęgnacji zimą.

Lwia zmarszczka
Czym są lwia zmarszczka i lwia bruzda? Sprawdź, czy też je masz!

Te oznaki starzenia pojawiają się nawet u młodych osób.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?