Dlaczego warto stosować krem z filtrem? Poznaj jego zalety!
2020-08-14 13:59:26Lato już w pełni. Czy zadbałaś o swoją skórę, aby cieszyć się z urlopu? Peeling zrobiony, skóra gładka... można się opalać. Czy masz krem z filtrem ?
Jaki krem wybrać ?
I tu kilka wskazówek:
- Wybieraj krem z filtrem mineralnym - tlenek cynku i dwutlenek tytanu ochroni Twoją skórę przed promieniowaniem UVA i UVB i nie uczula. Czasami trzeba go lekko wmasować, ale to tylko poprawi ukrwienie skóry i jej kondycję.
- Filtry utleniają się w ciągu 3-4 godzin, pamiętaj aby po tym czasie nałożyć nową porcję kremu z filtrem.
- Wybieraj kremy, które poza filtrem także nawilżają aby cieszyć się piękną zdrową skórą.
Jaki filtr zastosować?
I tutaj mamy wybór… od SPF 3 do SPF 50. Jakie przyjąć kryteria? W naszej strefie klimatycznej wyróżnia się 4 fototypy skóry:
- karnacja bardzo jasna - skóra mlecznobiała, włosy jasny blond lub rude – skóra podatna na poparzenia, nie opala się. Do opalania zalecany krem z filtrem SPF 50;
- karnacja jasna – włosy jasny lub ciemny blond – skóra lekko się opala ale jest podatna na oparzenia. Do opalania zalecany krem filtrem SPF 30 (podczas długiego przebywania na słońcu nawet SPF 50);
- karnacja ciemna – włosy ciemny blond lub brązowe, skóra łatwo się opala, rzadko dochodzi do poparzeń. a Do opalania zalecany krem filtrem SPF 30;
- karnacja bardzo ciemna – włosy brązowe, skóra łatwo się opala i długo utrzymuje się opalenizna, bardzo rzadko zdarzają się poparzenia. Do opalania zalecany krem filtrem SPF 20.
Wybierając krem z filtrem należy zwrócić szczególną uwagę w jakich warunkach przebywamy. Należy pamiętać, że promieniowanie UV często jest odbite od podłoża i jego działanie potrafi być zupełnie inne nad wodą a inne w parku. Największe odbicie promieniowania UV jest od śniegu 70-95%, wody 40%, piasku 25%. Szyba samochodowa przepuszcza promieniowanie UV w 50%, jadąc w długą drogę w słoneczny dzień, pamiętajmy o kremie z filtrem.
Kiedy warto stosować kremy przeciwsłoneczne?
Krem z filtrem to nie tylko produkt na wakacje - powinniśmy stosować go przez cały rok, a wybierając się na narty zalecamy krem SPF 50 dla każdego typu karnacji. Opalanie z filtrami nie jest takie spektakularne, ale uchroni Cię przed nieplanowanymi przebarwieniami, poparzeniem i zapewni gładką, zdrową opaleniznę.
Dlaczego nie lubimy stosować kremów z filtrem UV?
- Kremy z filtrami chemicznymi mogą nas uczulać i podrażniać skórę, dlatego alergicy i osoby o wrażliwej skórze mają złe doświadczenia z takimi kremami.
- Kremy z filtrami mają często specyficzny zapach, który potrafi nas drażnić, zwłaszcza latem gdy jest ciepło zapachy są wyczuwalne intensywniej niż normalnie.
- Kremy z filtrami mineralnymi (tlenek cynku i dwutlenek tytanu) są najlepsze, nie uczulają ale… zostawiają białą poświatę na skórze. Użycie takiego kremu wymaga od nas odrobiny czasu, należy taki krem wmasować w skórę, co spowoduje ładne, równomierne rozłożenie kremu bez białych smug i śladów. Po takim krótkim masażu skóra odwdzięczy nam się lepszą kondycją i gładkim młodzieńczym wyglądem.
- Aby kremy z filtrem zadziałały musimy nakładać je co 3-4 godziny, życie w pośpiechu lub urlopowy błogi luz powoduje ze zapominamy o tej ważnej zasadzie.
- Kremy z filtrem spowalniają proces opalania, efekty są mniej widoczne i krótki urlop na plaży czy działce powoduje, że chcemy "pięknie" wyglądać za wszelką cenę – „Niech nam zazdroszczą jaka była piękna pogoda”
Lato jest po to aby korzystać ze słońca. Opalaj się mądrze.
Artykuł napisany przez nauczyciela w WZSP nr 2 w Gdańsku, kosmetologa Agnieszkę Ziółkowską
ip
fot. materiały Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych nr 2 w Gdańsku