Na rzeczy - Kobieta

Dziewczyny na politechniki!

2012-04-10 10:51:31

W 13 polskich uczelniach technicznych oraz w 3 uniwersytetach 26 kwietnia odbędzie się  Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn, którego celem jest zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do studiowania na kierunkach technicznych, inżynierskich i ścisłych. Będzie to kulminacyjny punkt tegorocznej, piątej już, edycji akcji „Dziewczyny na politechniki!” i jej młodszej siostry – „Dziewczyny do ścisłych!”. Ich organizatorami są Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

„Dziewczyny na politechniki!” to pierwszy, pionierski i zarazem największy projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet. Jego idea narodziła się w roku 2006. Dzięki kolejnym edycjom akcji na polskich uczelniach technicznych studiuje ponad 14 000 dziewczyn więcej – podczas gdy ogólna liczba studentów w Polsce maleje. Podczas ostatniej rekrutacji na studia 2011/2012 po raz drugi w historii uczelnie techniczne były bardziej popularne od uniwersytetów! Przybyło 5,3 tys. kobiet, a liczba mężczyzn się prawie nie zmieniła. Możemy mówić już o pokoleniu „Dziewczyn na politechniki!” – potężnej grupie młodych kobiet zainspirowanych do podjęcia studiów technicznych dzięki tej akcji. W ubiegłym roku część z nich zdawała egzaminy inżynierskie.

26 kwietnia 2012 r. podczas Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn panie pracujące na uczelniach, a także studentki i absolwentki spotkają się z uczennicami, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zaproszą dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, zorganizują warsztaty i pokazy, stworzą szanse dotknięcia tego, nad czym się na kierunkach technicznych i ścisłych pracuje. Studentki opowiedzą zaś o blaskach
i cieniach studiowania w grupach z przewagą „pierwiastka męskiego”.

Polska gospodarka nie będzie w stanie konkurować w przyszłości z resztą świata, jeśli nie podniesie się stan umiejętności z zakresie technologii teleinformatycznych w naszym społeczeństwie – głosi Raport „Społeczeństwo informacyjne w liczbach” opublikowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w roku 2012. Tymczasem tylko 2,7 proc. wszystkich pracujących w Polsce posiada wiedzę i umiejętności na poziomie specjalisty w dziedzinie teleinformatyki. Średnia unijna wynosi 3,2 proc. Najlepsza pod tym względem Szwecja ma wskaźnik dwa razy wyższy, a nasi sąsiedzi Czesi – 4,7 proc.

Sektor nowych technologii (ICT – Information and Communication Technology) jest branżą dającą kobietom szanse na atrakcyjną i zapewniającą możliwości rozwoju pracę. I choć kobiety doskonale sprawdzają się w zawodach związanych z nowymi technologiami, badania wskazują, że im wyżej w hierarchii służbowej firm z branży ITC, tym słabiej są reprezentowane. Najwyższy czas to zmienić! Stąd idea Światowego Dnia Kobiet i Dziewczyn w nowych technologiach (www. girlsinict.org), którego data jest w tym roku zbieżna z Dniem Otwartym Tylko Dla Dziewczyn (26 kwietnia). Dlatego ściśle współpracujemy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, Urzędem Komunikacji Elektronicznej, Women In Technology, Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji oraz GTECH Polska.

Wspieranie udziału kobiet w nowych technologiach jest tym ważniejsze, że z danych zebranych przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” wyłania się alarmujący obraz spadającego udziału kobiet na studiach informatycznych. W roku akademickim 2006/2007 odsetek kobiet na tych kierunkach wynosił 13,7 proc., w roku 2010/2011 – 11,6 proc. Spada także udział studentów studiujących na kierunkach informatycznych w stosunku do ogółu studentów - jest ich tylko 4 proc. Dlatego łączymy siły i razem ogłaszamy rok 2012 rokiem dziewczyn w nowych technologiach!

W tegorocznej edycji akcji „Dziewczyny na politechniki!” udział wezmą następujące uczelnie techniczne:
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Techniczo-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Politechnika Białostocka, Politechnika Częstochowska, Politechnika Gdańska,
Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Radomska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

W tegorocznej edycji akcji „Dziewczyny do ścisłych!” udział wezmą następujące wydziały uniwersytetów:
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki
Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tegoroczne maturzystki z całej Polski zapraszamy też do Warszawy i Łodzi 14 kwietnia 2012 r. oraz do Poznania i Opola 26 kwietnia 2012 r. na wielki Bieg w kasku organizowany przez Akademicki Związek Sportowy. Główną nagrodą będą indeksy i stypendia politechnik. Tego dnia ulicami czterech miast pobiegnie w kolorowych kaskach tłum dziewczyn – tegorocznych maturzystek.

Program Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn, centralna rejestracja i wszystkie informacje dotyczące akcji uczennice, nauczyciele i rodzice mogą znaleźć na stronie naszego serwisu internetowego: www.dziewczynynapolitechniki.pl

ip

Słowa kluczowe: dziewczyny na politechniki projekt promocja nauk ścisłych
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czy biżuteria to dobry prezent dla faceta?

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup biżuterii dla niego.

Filmoterapia - co to jest i jak może pomóc?

Czy kino może mieć na nas zbawienny wpływ?

Kilka pomysłów na tanie hobby

Zastanawiasz się czy zająć się czymś nowym, ale boisz się wydatków związanych z zainteresowaniami? Zapewniamy, że darmowe albo tanie hobby może być równie ciekawe i rozwijające.

Polecamy
Kilka pomysłów na tanie hobby

Zastanawiasz się czy zająć się czymś nowym, ale boisz się wydatków związanych z zainteresowaniami? Zapewniamy, że darmowe albo tanie hobby może być równie ciekawe i rozwijające.

Zobacz, jakie zasady panują w związkach poliamorycznych!
Poliamoria - czy związek z wieloma partnerami jest możliwy?

Zobacz, jakie zasady panują w związkach poliamorycznych!

Polecamy
Ostatnio dodane
Czy biżuteria to dobry prezent dla faceta?

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup biżuterii dla niego.

Filmoterapia - co to jest i jak może pomóc?

Czy kino może mieć na nas zbawienny wpływ?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?