Fitness - Kobieta

Efektywna jazda po mieście

2014-07-09 15:02:24 | artykuł sponsorowany

Jazda rowerem po ruchliwym i zatłoczonym mieście może być dużym wyzwaniem. Inni uczestnicy ruchu drogowego, słaba infrastruktura rowerowa czy po prostu zwykła nieuwaga można zmniejszyć komfort jazdy.  Podpowiadamy jak efektywnie jeździć po mieście, by szybko i z przyjemnością dotrzeć do wyznaczonego punktu.

Rower idealny

Aby zapewnić sobie komfortową jazdę po mieście należy wybrać odpowiedni model roweru. Bardzo często na polskich ulicach możemy spotkać rowerzystów, którzy przemieszczają się na typowo górskich jednośladach. Konstrukcja i wyposażenie takiego roweru jest przystosowane do ciężkiej jazdy po stromych zboczach i nierównym terenie. Podczas jazdy w mieście, taki jednoślad nie spełni więc swojej funkcji. Idealnym wyborem będzie rower miejski, który zapewnia wyprostowaną postawę ciała, ma odpowiednią wagę, konstrukcję i akcesoria. Siedząc prosto na jednośladzie możemy obserwować otoczenie (samochody, piesi, tramwaje), ale również wygodnie się ubrać, nie rezygnując z własnego stylu. Jest to dobra wiadomość szczególnie dla pań, które na „holendrach” często można spotkać w sukienkach i szpilkach. Rowery miejskie np. marki Kross możemy kupić w kobiecych pastelowych kolorach. Natomiast panom na pewno spodobają się męskie jednoślady z linii URBAN, których konstrukcja pozwala na szybką jazdę po mieście.

Porady praktyczne

Dojeżdżając do wybranego punktu samochodem lub tramwajem nierzadko musimy nadłożyć nieco drogi, objeżdżając przy tym parki, osiedla czy miejskie zabudowania. Ulice bywają zamknięte z powodu remontu, drogi rozkopane, a w centrum często brakuje miejsc parkingowych. Jeżdżąc efektywnie na rowerze dokładnie zaplanuj swoją trasę przejazdu. Uwzględnij parki, ścieżki rowerowe i place, przez które możesz bez problemu przejechać na jednośladzie. Pamiętaj, że część dróg, które dla samochodów są jednokierunkowe, umożliwiają ruch rowerów w obie strony na tzw. kontrpasie.

Choć ruchliwe drogi często szybciej prowadzą do celu, to myśl przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. Jeśli trzeba, wybieraj trasy przez osiedla, którą pokonasz spokojnie i z większym komfortem. Przede wszystkim wykorzystuj jednak infrastrukturę rowerową – ścieżki, śluzy, pasy, na których jako rowerzysta masz pierwszeństwo przed innymi uczestnikami ruchu drogowego.

Przed wyborem najlepszej trasy np. do pracy przetestuj kilka opcji, by sprawdzić która jest najlepsza. Może się okazać, że droga dłuższa jest za to mniej ruchliwa i dlatego podróż do biura jest przyjemniejsza. Przy dłuższych odcinkach korzystaj z komunikacji miejskiej, podjeżdżając kilka przystanków na najbardziej zatłoczonych trasach. W wielu tramwajach i autobusach znajdują się specjalne przygotowane wnęki do przewozu jednośladów.

Na obcym terenie

Jeżeli znudzi się jazda po znanym terenie, zawsze możesz wyskoczyć na wycieczkę do miasta obok. Wcześniej sprawdź czy pociąg lub autobus, który wybierzesz, pozwala na przewóz roweru. Zanim wyruszysz na miasto, zaopatrz się w mapę i zbadaj infrastrukturę dla jednośladów. Wiele ścieżek rowerowych zostało zaprojektowanych w taki sposób, by rowerzyści mogli zobaczyć jak najwięcej atrakcji turystycznych danej miejscowości. Jeśli mimo to zgubisz się, zapytaj o drogę innych kierowców jednośladów, na pewno wskażą Ci ciekawe trasy we własnym mieście.

Bezpiecznie i przyjemnie

Czy to we własnej miejscowości czy na obcym terenie Twoim priorytetem powinno być bezpieczeństwo. Zadbaj o obowiązkowe wyposażenie roweru, sprawdź jego stan techniczny i zaopatrz się w kask. Poruszając się po jezdni pamiętaj by sygnalizować zamiar skrętu ręką, a jeżdżąc  po ścieżce rowerowej zawsze zwracaj uwagę na pieszych, którzy niestety często wchodzą na pas jazdy dla rowerów. Pamiętaj, że jazda na rowerze ma być przede wszystkim przyjemnością, dlatego często zmieniaj trasy i szukaj nowych, jeszcze nieodkrytych zakamarków w Twoim mieście.

ip

Słowa kluczowe: rower miejski jazda rowerem po mieści porady wskazówki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
maty do jogi
Mata do jogi - jak wybrać dobrze?

Czym różnią się maty do jogi, jaka powinna być jej grubość i jak dobrać ją do rodzaju jogi, którą uprawiamy?

Zobacz jakie są wady i zalety cheat day.
Cheat day na diecie. Czy warto go stosować?

Zobacz, jakie są wady i zalety cheat day!

Active Woman Recepcja
Zbliża się lato. Zadbaj o siebie! Kraków

Zapraszamy do Studia Active Woman, które mieści się w samym sercu krakowskiego Podgórza.

Polecamy
reklama Poradnik odchudzania z błonnikiem
Poradnik odchudzania z błonnikiem

Podejmij wyzwanie i uzyskaj upragnioną figurę. Najtrudniej jest zacząć, ale gdy już to zrobisz, dużo trudniej będzie przestać.

Dieta paleo może być niebezpieczna dla zdrowia
Dieta paleo może być niebezpieczna dla zdrowia

Dieta paleo, zwana jest również dietą jaskiniowca, dietą epoki kamienia łupanego czy dietą paleolityczną.

Ostatnio dodane
maty do jogi
Mata do jogi - jak wybrać dobrze?

Czym różnią się maty do jogi, jaka powinna być jej grubość i jak dobrać ją do rodzaju jogi, którą uprawiamy?

Zobacz jakie są wady i zalety cheat day.
Cheat day na diecie. Czy warto go stosować?

Zobacz, jakie są wady i zalety cheat day!

Konkurs Ziaja