Niezbędnik - Kobieta

Eko za grosze - tanie zamienniki plastiku

2019-07-01 12:51:58

Plastik, który trafia do mórz i oceanów, zabija w ciągu roku ponad milion morskich ptaków. Od uchwytów do sześciopaków ginie 100 tysięcy ssaków morskich. Dzieje się tak, bowiem zwierzęta te mylą śmieci z pokarmem. Foliówki przypominają im meduzy, a kawałki odpadów - ryby. Tworzywa sztuczne na tyle wpasowały się w ich środowisko, że ptaki wykorzystują plastikowe odpady do budowy gniazd, natomiast pustelniki traktują je jako skorupę, zamiast muszli. Przerażające, prawda? Tymczasem wystarczyłoby, gdyby każdy zaczął wykorzystywać wielorazowe zamienniki plastiku, by przyczynić się do ochrony środowiska. Choć Polacy należą do krajów produkujących najmniej śmieci w Europie, to samych słomek do napojów zużywamy ponad 3 miliony dziennie. Mogłoby się wydawać, że są one małe, więc teoretycznie nie stanowią poważnego zagrożenia. Niestety trafiają do żołądków waleni i żółwi, które powoli się nimi zatruwają. Pomyślmy więc, ile tych istot uratuje wyeliminowanie plastiku lub zastąpienie go biodegradowalną alternatywą

Śmieci

Zamienniki foliowych torebek

Przeciętny obywatel naszego kraju zużywa do 450 torebek foliowych rocznie. Czasami w Bałtyku rybacy wyławiają więcej reklamówek niż ryb. Produkcja jednej zajmuje zaledwie sekundę i choć można poddawać w wątpliwość jej trwałość, to rozkład w środowisku trwa nawet 400 lat. To jeden z powodów, przez które foliówki są jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń. Tymczasem bardzo łatwo można je zastąpić. Zamiast wydawać kolejne pieniądze na jednorazówki, warto skorzystać z wielu dostępnych alternatyw. 

Jedną z nich są torby wielokrotnego użytku, które powstają z naturalnych surowców, jakimi są len i bawełna. Ich największą zaletę stanowi wytrzymałość - nie musimy się obawiać, że urwie się im rączka lub ostry kant opakowania zrobi w niej dziurę. Przewagę nad foliówkami zapewnia im także wygoda w noszeniu (można mieć je na ramieniu, zamiast w dłoniach), dyskrecja (nikt nie widzi, co niesiemy w środku) oraz wygoda w transporcie (puste torby zajmują bardzo mało miejsca, mieszcząc się w plecaku i nie szeleszcząc przy każdym naszym ruchu).

Inny sposób na ograniczanie zużycia plastiku to pakowanie owoców oraz warzyw do materiałowych woreczków oraz plecionych siatek. Te drugie mogą pomieścić nawet 30 kg jedzenia. W przeciwieństwie do płóciennych toreb, są naprawdę lekkie, więc można używać ich na wagach w supermarketach bez obaw o większy wydatek. Osoby lubiące DIY (ang. do it yourself, tłum. zrób to sam), mogą pokusić się o zrobienie takiej siatki własnoręcznie, na przykład na szydełku.

A jak wygląda kwestia foliowych toreb biodegradowalnych, które tak chętnie sprzedają supermarkety? Niestety one także zanieczyszczają środowisko. Naukowcy twierdzą nawet, że są one bardziej szkodliwe niż tradycyjne, cienkie foliówki. W przeciwieństwie do nich, torby biodegradowalne rozsypują się, na skutek czego powstaje syntetyczny pył. Ten osadza się na powierzchni wody oraz polach uprawnych, co z kolei uniemożliwia rybom i roślinom oddychanie. Ostatecznie my również ten pył wdychamy.

Rozwiązania zero waste w kuchni

Plastikowe kubeczki, jednorazowe sztućce i talerzyki czy deska do krojenia - w kuchni możemy znaleźć całe mnóstwo przedmiotów z sztucznego tworzywa. Na szczęście znaczną część da się łatwo wyeliminować. Już na zakupach zwracajmy uwagę na opakowania żywności: wybierajmy mleko w kartonie i chleb w papierowej torbie, a warzywa pakujmy do siatek. Zamiast kupować kolejną zgrzewkę wody, warto zainwestować w dzbanek z filtrem, który uzdatnia do picia kranówkę. Nierzadko jest on sprzedawany w zestawie z butelką wielokrotnego użytku, dzięki której możemy zabrać ulubiony napój do pracy lub szkoły. Niektóre modele są także wyposażone w filtr lub wkład chłodzący.

O ile butelki rozkładają się "tylko" do 500 lat, to plastikowe sztućce potrafią przetrwać nawet 700, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem są papierowe naczynia jednorazowe. Im wystarczy maksymalnie 5 miesięcy na zniknięcie. Innowacyjnym pomysłem w tej dziedzinie wykazał się zresztą polski producent, który do produkcji talerzy i sztućców wykorzystuje sprasowane otręby

I wreszcie kwestia tych nieszczęsnych słomek, których używamy głównie dla przyjemności z picia. Jeżeli nie wyobrażamy sobie bez nich ulubionego napoju, warto kupić te ze szkła, bambusa lub stali nierdzewnej. Wszystkie zamienniki słomek można z powodzeniem używać przez wiele lat. 

Alternatywy plastiku w produktach do higieny

Zrezygnowanie ze szczoteczki do zębów? Nasi partnerzy, dentyści i osoby czujące nasz oddech podczas rozmowy raczej nie byliby tym pomysłem zachwyceni. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, w łazience także da się ograniczyć wykorzystywanie plastiku. Wyborem przyjaznym środowisku będzie bambusowa szczoteczka do zębów. Ta roślina należy do najszybciej rosnących na świecie i zawiera w sobie naturalny środek antybakteryjny, który uaktywnia się po kontakcie z śliną. 

W 2021 roku wejdzie unijny zakaz wykorzystywania plastiku jednorazowego użytku, który swoim zasięgiem obejmie także patyczki do uszu. Na szczęście zastąpienie ich nie stanowi żadnego problemu. Na rynku są już dostępne wersje papierowe lub bambusowe, w bardzo przystępnych cenach. Zarówno rękojeści szczoteczek jak i zużyte patyczki można wyrzucać do tradycyjnego kosza lub odpadów organicznych, a także przeznaczyć na kompost.

Coraz więcej firm produkuje także wielorazowe waciki kosmetyczne, które świetnie sprawdzają się do zmywania makijażu. Z jednej strony pokryte są bawełną, natomiast z drugiej frotą bambusową. Bez obaw można je prać w pralce.

Niestety nie da się całkowicie zrezygnować z wykorzystywania plastiku, ale można w łatwy sposób go ograniczyć. Warto wybierać produkty z naturalnych zamienników, na przykład z bambusa, otrębów oraz bawełny. Takie rozwiązanie nie tylko pomoże uchronić naszą planetę przed zamienieniem jej w wielkie śmietnisko, ale także pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.

DD

fot. pixabay.com

źródło: wwf.pl, newsweek.pl, ulicaekologiczna.pl

Słowa kluczowe: Ekologia, Alternatywy, Ochrona środowiska, Śmieci, Zero waste
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Eko za grosze - tanie zamienniki plastiku

Poznaj ekologiczne alternatywy dla plastiku, które pozwolą Ci zadbać o naszą planetę i zaoszczędzić pieniądze.

Zobacz, jakie sztuczki moÅźna wykorzystać, aby małe piersi wydawały się większe!
Jak optycznie powiększyć biust?

Zobacz, jakie sztuczki można wykorzystać, aby małe piersi wydawały się większe!

Zobacz, gdzie moÅźna przechować rower w trakcie najzimniejszej pory roku!
Gdzie przechować rower zimą?

Zobacz, gdzie można przechować rower w trakcie najzimniejszej pory roku!

Polecamy
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

witaminy
Witaminy i minerały

Najważniejsze witaminy i minerały Sprawdź, co jeść dla zdrowia, urody i dobrej kondycji!

Ostatnio dodane
Eko za grosze - tanie zamienniki plastiku

Poznaj ekologiczne alternatywy dla plastiku, które pozwolą Ci zadbać o naszą planetę i zaoszczędzić pieniądze.

Zobacz, jakie sztuczki moÅźna wykorzystać, aby małe piersi wydawały się większe!
Jak optycznie powiększyć biust?

Zobacz, jakie sztuczki można wykorzystać, aby małe piersi wydawały się większe!