Uroda - Kobieta

Filtr SPF - ochrona przeciwsłoneczna nie tylko latem

2021-05-30 15:04:40

Wielkimi krokami zbliża się lato, a co za tym idzie, słońce coraz częściej wychyla się zza chmur. Ma na nas dobroczynny wpływ, ponieważ nasze ciało wytwarza witaminę D pod jego wpływem, która jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Ma ono na nas dobroczynny wpływ. Dzięki niemu nasze ciało jest w stanie wytworzyć niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminę D. Nie jest jednak żadną tajemnicą to, że ultrafioletowe promieniowanie słoneczne, stanowi zagrożenie dla zdrowia i trzeba odpowiednio chronić delikatną skórę ciała.

Zobacz też: Jak się przygotować do opalania?

krem SPF

Przed czym chronimy skórę?

Promieniowanie słoneczne dzielimy na UVA i UVB. To pierwsze jest obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni, kiedy gołym okiem nie widzimy słońca. Dlatego ochronę przeciwsłoneczną należy stosować przez cały rok, nie tylko przez okres wakacyjny. Stanowi 95% promieniowania, które dochodzi do powierzchni ziemi. UVA mają zdolność do przenikania przez szyby samochodów, szkło, ludzki naskórek. Jest ono odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry, ponieważ wytwarza wodne rodniki, które powodują spowolnienie procesu produkcji kolagenu, co w efekcie sprawia, że przestaje być ona jędrna i elastyczna.

Promieniowanie UVB swoje najsilniejsze natężenie ma latem, w godzinach najostrzejszego nasłonecznienia. Odpowiada za opalanie skóry, czyli zmienianie pigmentu. Niestety przyczynia się również do powstawania zmian nowotworowych. Posłoneczne rogowacenie skóry może doprowadzić do raka skóry, czyli czerniaka.

Ponadto, pielęgnacja skóry, aby była skuteczna, musi zawierać ochronę przed promieniowaniem. Można wydawać mnóstwo pieniędzy na różne kremy, maseczki, olejki, sera, ale bez odpowiedniej ochrony, uzyskanie satysfakcjonujących efektów w postaci zdrowej i pięknej cery, jest niemal niemożliwe.

Rodzaje SPF

Ochrony wymaga każda powierzchnia skóry, która wystawiona jest na działanie słońca. Szczególnie jednak narażona jest delikatna skóra twarzy, którą ciężko jest zakryć, tak jak robimy to z resztą ciała za pomocą ubrań. SPF (z ang. sun protection factor) to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, który informuje o stopniu ochrony przed promieniowaniem UV.

Filtry dzielą się na chemiczne oraz mineralne. Te pierwsze zazwyczaj mają lekką, wchłaniająca się konsystencję. Ich wadą jest to, że mogą podrażnić wrażliwą cerę. Filtry mineralne nie powodują zapychania twarzy, są dobre dla alergików. Mają tendencję do bielenia twarzy, z powodu swojej gęstej konsystencji. Warto dobrać odpowiedni filtr do swojego typu cery, aby składniki aktywne działały na nią najkorzystniej.

Produkty z SPF zawsze mają podaną  wartość - 15, 20, 30, 50. Co one oznaczają? Przykładowo produkt z oznaczeniem 15, zapewnia skórze 93% ochrony i działa na niej tylko około godzinę. SPF 30 daje już nam ochronę na poziomie 97% i działa przez czas około 3 godzin. Najlepsza opcja, jaką jest SPF 50, zapewnia ochronę 98% i chroni również przez około 3 godziny.

Zasady stosowania filtrów przeciwsłonecznych

Niemniej, najważniejszą zasadą w używaniu filtrów jest to, żeby dokładać kolejne warstwy, ponieważ po wyznaczonym czasie, ich ochrona spada. Jeśli spędzamy cały dzień w domu, to należy pamiętać, że promienie przebijają przez szyby, więc chociażby SPF 30 jest jak najbardziej zalecany. Należy go wtedy dołożyć 2 razy w ciągu dnia. Przebywając na zewnątrz, gdzie skóra jest narażona na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, dotyk, woda, należy uzupełniać o kolejne warstwy częściej. Szczególnie należy o tym pamiętać po kąpieli w morzu czy w jeziorze, ponieważ wodoodporne działanie produktów obniża się po wyjściu z wody.

SPF tworzą na naszej skórze warstwę złożoną z cząsteczek ochronnych. Aby jednak ta ochrona była pełna, musi być odpowiednia ich ilość oraz powinny być one równomiernie na naszej skórze rozłożone. Najbezpieczniej jest nałożyć 2 ml produktu, aby mieć pewność, że będzie on właściwie chronił naszą twarz. Filtr nakłada się po wykonaniu podstawowej pielęgnacji (mycie, tonizacja, krem nawilżający). Dla uzyskania najlepszych rezultatów dobrze jest zostawić go na 10 minut na twarzy, zanim przejdzie się do wykonania ewentualnego makijażu.

Czy warto używać kremów z filtrem?

Wybranie i systematyczne stosowanie kremu z filtrem może się wydawać trudne, jednak jest to element pielęgnacji, którego nie warto pomijać. Najlepiej oddaje to przykład Billa McElligotta, którego zdjęcie twarzy obiegło kilka lat temu Internet. Mężczyzna przez 28 lat życia prowadził samochód dostawczy i przez większość dnia słońce oświetlało tylko jedną stronę jego twarzy. Po tylu latach narażenia na promienie słoneczne, jego lewa strona twarzy pokryła się większą ilością zmarszczek i bruzd, niż prawa, która nie była tak nienaświetlana. Nie ma chyba lepszego przykładu, który może zmotywować do sięgania po odpowiednie dawki kremu z filtrem, aby przez cały rok zapewniać skórze właściwą ochronę.

Karolina Ryś

fot. Krzysztof Zatycki

Źródła:

https://noizz.pl/zdrowie/szokujace-zdjecie-kierowcy-ciezarowki-pokazuje-co-promienie-slonca-moga-zrobic-z/8frstpb

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ultrafiolet

https://uihc.org/health-topics/what-difference-between-uva-and-uvb-rays

Słowa kluczowe: spf, filtr, ochrona, słońce, skóra, twarz, krem przeciwsłoneczny, filtr ochronny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Najlepsze superfoods dla zdrowych i lśniących włosÃłw
Najlepsze superfoods dla zdrowych i lśniących włosów

Jakie produkty jeść, aby zachować piękne, mocne włosy?

konsultantki Avonu
Sukces w sprzedaży online - poradnik dla zdalnej konsultantki kosmetycznej Avon

Sprawdź, jakie umiejętności warto doprowadzić do perfekcji, by osiągnąć sukces w tym zawodzie.

Polecamy
plaÅźa
Czy mogę wyjść na plażę? O tym, jak dobrze czuć się w swoim ciele

Pokochaj swoje ciało i poczuj się komfortowo nie tylko podczas urlopu.

Depilacja laserowa
Depilacja laserowa - jak wygląda zabieg, czy jest skuteczny, czy musi boleć? Kraków

Jaki jest najczęściej wykonywany zabieg w gabinetach medycyny estetycznej? Bez wątpienia jest to zabieg depilacji laserowej.

Ostatnio dodane
Najlepsze superfoods dla zdrowych i lśniących włosÃłw
Najlepsze superfoods dla zdrowych i lśniących włosów

Jakie produkty jeść, aby zachować piękne, mocne włosy?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?