Spisane z życia - Kobieta

#FreeBritney - o co chodzi w głośnej akcji w mediach społecznościowych?

2020-08-06 13:19:49

Britney Spears,  zwana często „księżniczką popu”, to jedna z najsłynniejszych piosenkarek wszechczasów. Jej hity takie jak „… Baby One More Time” czy „Toxic” zna chyba każdy z nas. Ostatnimi czasy media zwróciły się w stronę 38-letniej wokalistki, bynajmniej nie w celu skupienia się na jej twórczość, lecz na życiu prywatnym, które jest bardziej skomplikowane niż mogłoby nam się wydawać. O co chodzi z #FreeBritney?

Początki problemów

W 2007 roku Britney Spears, zakończywszy związek ze swoim ówczesnym partnerem, popadła w załamanie nerwowe. Wśród najgłośniejszych incydentów, do których doszło w tamtym czasie należy samodzielne zgolenie głowy na łyso, prowadzenie samochodu ze swoim synem na kolanach czy uderzanie parasolką w samochód paparazzich. Konsekwencją tego było zamknięcie gwiazdy w ośrodku psychiatrycznym wbrew jej woli oraz przyznanie jej ojcu, Jamie’mu Spearsowi, tzw. „conservatorship”.  Oznaczało to, że Jamie Spears wraz z prawnikiem Andrew Walletem mieli sprawować tymczasową opiekę (później przedłużoną na kolejne lata) nad Britney. Uznana była ona za niezdolną do pełnienia kontroli nad własnym życiem. Tym samym, Jamie Spears i Andrew Wallet, mieli nie tylko wpływ, ale de facto zarządzali fortuną Britney (wartą około $60 milionów), nadzorowali jej sprawy związane ze zdrowiem, a także kontrolowali, kogo może zapraszać do domu, a kogo nie. Dodatkowo, Britney nie mogła głosować, wyjść z domu czy zatrudnić własnego prawnika. Ta sytuacja trwa niezmiennie od 2008 roku z tą różnicą, że opiekunką Britney od niedawna jest jej managerka Jodi Montgomery.

Zdrowie psychiczne a kariera

Już w 2008 roku, a więc rok po głośnym załamaniu nerwowym, Britney wydała swój album „Circus”, który promował singiel „Womanizer”. Był to jej pierwszy singiel, który zdobył pozycję numer 1 od czasów „…Baby One More Time”, a media ogłosiły wielki "comeback" księżniczki popu. Wkrótce potem piosenkarka wyruszyła na światowe tournée, na które składało się 97 koncertów w Ameryce Północnej, Europie i Oceanii. Od tamtej pory Britney regularnie pojawia się w mediach - była jurorką w amerykańskiej edycji X-factora, a także produkowała muzykę i koncertowała. Czy osoba o tak słabym zdrowiu psychicznym, która musi być pod stałym nadzorem innej osoby dorosłej jest w stanie pracować na pełnych obrotach? Czy jest to możliwe, żeby ktoś kto przeżył poważne załamanie nerwowe i wymagał umieszczenia w szpitalu, zaledwie rok później był na oczach całego świata tańcząc i śpiewając? Fani Britney mają co do tego poważne wątpliwości…

Popularność #FreeBritney

Wbrew pozorom, ruch społeczny stojący za hasztagiem FreeBritney nie jest nowy. Powstał tuż po decyzji sądu o przyznaniu „conservatorship” ojcu Britney. Chociaż ruch ten istnieje od bardzo dawna, to dopiero ostatnio przebił się do mainstreamu. Wszystko za sprawą konta na Instagramie samej Britney – obserwujący ją fani zauważyli pewne dziwne zachowania z jej strony i utrzymują, że piosenkarka publikuje zaszyfrowane treści na swoim profilu wołające o pomoc. Podobno, gdy w jednym z komentarzy ktoś poprosił Britney o założenie żółtego topu w swoim następnym filmiku na Instagramie, jeśli potrzebuje pomocy. Britney tak też uczyniła. Innym razem, pojawił się komentarz proszący, aby wokalistka udostępniła gołębie, jeśli jest w tarapatach. Niedługo po tym Britney dodała obraz Hansa Zatzki, na którym znajdują się gołębie. Ponadto, Lynne Spears, matka Britney (rozwiedziona z jej ojcem) zaczęła lajkować posty dotyczące ruchu #FreeBritney, a syn księżniczki popu w jednym ze swoich live'ów na Instagramie powiedział, że stara się pomóc uwolnić swoją mamę, a zaraz potem bardzo nieprzychylnie wypowiedział się na temat swojego dziadka. Natomiast brat Britney, Bryan, w wywiadzie dla podcastu „As Not Seen on TV” 22 lipca tego roku wyznał, że Britney zawsze chciała uwolnić się spod „conservatorship”.

Co dalej?

Na tę chwilę głównym celem aktywistów #FreeBritney jest nie tyle samo zniesienie „conservatorship”, któremu podlega Britney, ale przynajmniej możliwość przyznania jej własnego prawnika. Mimo że Jamie Spears nazwał ruch #FreeBritney bandą zwolenników teorii spiskowych, a sama Britney co jakiś czas zapewnia fanów, że u niej wszystko w porządku, wielu obserwatorów nie wierzy, aby miała ona możliwość samodzielnej kontroli nad swoimi kontami w mediach społecznościowych, a zatem nie może wyrażać swoich prawdziwych myśli. Jej wyznaniom nie pomaga fakt, że w maju tego roku Britney wnioskowała o zniesienie „curatorship”, lecz sąd nie przychylił się do jej prośby i przedłużył termin kurateli do 22 sierpnia 2020. Kolejne przesłuchanie w tej sprawie ma się odbyć 19 sierpnia.

Gdzie stoi prawda?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy osoby doszukujące się zaszyfrowanych wiadomości na profilu Britney mają rację, ani czy uzasadnione jest apelowanie o zniesienie kurateli nad nią. Być może stan Britney faktycznie wymaga wzmożonej opieki nad jej poczynaniami. Jednak jeżeli tak jest, z pewnością nie powinna była ona pracować jak każda inna piosenkarka światowej sławy.  Niewykluczone więc, że ludzie wokół niej, z Jamie’em Spearsem na czele, traktowali ją jak maszynkę do robienie pieniędzy, nie zważając na powagę stanu jej zdrowia psychicznego.

Marta Wójtowicz

Źródła: thecut.com, celebrity.nine.com.au

fot. instagram.com

Słowa kluczowe: Britney Spears, Jamie Spears, Instagram, zdrowie psychiczne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
aktywna jesień
3 sposoby, aby jesienią czas przestał "uciekać nam przez palce"

Czas ucieka, a my nie realizujemy planów? Są sposoby, aby to zmienić. Sprawdźcie jakie!

Hermafrodytyzm
Kim jest hermafrodyta?

Dowiedz się więcej o osobach posiadających zarówno męskie, jak i żeńskie narządy płciowe.

Hobby Horse - co to jest? Czy jazda konna "na niby" może być sportem?

Poznaj fenomen Hobby Horsingu i dowiedz się, na czym polega ten sport.

Polecamy
Jane Fonda
Jane Fonda nadal w formie. W czym tkwi sekret jej figury i do czego wykorzystuje swoją sławę?

Jane Fonda ciągle zaskakuje! Zobacz jak potoczyła się kariera 82-letnia aktorki.

Panaroma ParyÅźa z WieÅźą Eiffla w tle
Budżetowy Paryż na weekend - jak zwiedzić dużo i tanio?

Co można zobaczyć w Paryżu w dwa dni, nie wydając fortuny?

Ostatnio dodane
aktywna jesień
3 sposoby, aby jesienią czas przestał "uciekać nam przez palce"

Czas ucieka, a my nie realizujemy planów? Są sposoby, aby to zmienić. Sprawdźcie jakie!

Hermafrodytyzm
Kim jest hermafrodyta?

Dowiedz się więcej o osobach posiadających zarówno męskie, jak i żeńskie narządy płciowe.

Konkurs Ziaja
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?