Spisane z życia - Kobieta

Hobby Horse - co to jest? Czy jazda konna "na niby" może być sportem?

2020-08-24 14:29:55

Powstał w Finlandii i od kilku lat szturmem podbija kolejne państwa i kontynenty. Od czasu premiery filmu dokumentalnego "Hobbyhorse Revolution" w 2017 r. zyskuje coraz większą popularność. Hobby Horsing dotarł nawet do Polski!

Dziewczynka uprawiająca hobby-horsing

Hobby Horsing - co to jest?

W trakcie podróży po internecie możemy przez przypadek natrafić na przedziwne treści. Gdy po raz pierwszy zobaczymy filmik, jak dziewczynki udające, że są końmi, skaczą przez przeszkody, możemy wziąć to za głupi żart. Tymczasem uprawiany przez nie sport to Hobby Horsing - zyskująca na popularności dyscyplina, będąca pasją tysięcy ludzi na świecie. Wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z wygłupami czy dziecinadą. Jest to wyczerpujące i trudne technicznie zajęcie, w końcu trzeba pracować za jeźdźca i konia. Z pewnością zagwarantuje nam dobry trening ogólnorozwojowy.

Zobacz też: Interesujące formy aktywności dla par. 

Na czym polega Hobby Horsing?

Hobby Horsing polega na symulowaniu jazdy na grzbiecie wierzchowca. Jednak nie spotkamy tu żywych rumaków, a jedynie symbolizujące je końskie głowy na patykach tzw. Hobby Horse, których ceny sięgają nawet kilkuset dolarów.

Popularne jest też przygotowywanie swoich wierzchowców własnoręcznie. Na facebookowych grupach, dziewczyny wymieniają się szablonami, zlecają zamówienia i chwalą się swoimi arcydziełami. Kukiełki na kijach traktowane są przez nie niemal jak prawdziwe zwierzęta. Mają imiona, zestawy dodatków: derek, ogłowi i nauszników oraz własne boksy tj. pudełka.

Uprawiając Hobby Horsing trenować można, typowe dla jeździectwa klasycznego, dyscypliny: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, cross country lub próbować swoich sił w konkurencjach westernowych.

Temu fińskiemu fenomenowi w 2017 roku postanowiła przyjrzeć się reżyserka Selma Vilhunen. To właśnie ona nakręciła film dokumentalny "Hobbyhorse Revolution" o dziewczynach żyjących Hobby Horsingiem. Dokument przyczynił się do wzrostu popularności tej dyscypliny poza granicami kraju.

Hobby Horsing w Polsce

Z roku na rok w Polsce przybywa entuzjastów Hobby Horsingu. Powstają coraz to nowsze kluby zrzeszające zawodników, oferujące treningi z prawdziwego zdarzenia. W dobie koronawirusa można pobierać lekcje nawet zdalnie. Komunikacja polskich fanów Hobby Horse odbywa się głównie za pomocą facebookowych grup, które łącznie obserwuje ponad 7 tys. członków. To właśnie tam możemy znaleźć informacje o zawodach organizowanych przez osoby prywatne lub zaproszenia na treningi oraz wspólne galopy po polach i lasach.

W 2020 roku, podczas Mistrzostw Polski w Jakubowicach, odbyły się I Mistrzostwa Polski Hobby Horse. W konkursie skoków, w czterech kategoriach wiekowych, mogli zmierzyć się ze sobą zawodnicy w wieku od 8 do 16 lat. To pokazuje, jak popularny staje się ten sport w naszym kraju.

Zobacz też: Jak spędzać czas wolny z psem?

Nic w tym dziwnego. Dyscyplina ta wydaje się być idealną alternatywą dla osób, które boją się koni lub upadku z konia, a zawsze chciały spróbować swoich sił w jeździectwie. Dzięki Hobby Horse, otrzymują namiastkę spełnienia swoich marzeń i mogą poczuć dreszczyk emocji, towarzyszący podczas zawodów oraz nawiązywać nowe znajomości.

Urszula Kokot

Fot. Screen youtube.com/Hobbyhorse Revolution

Źródła: gallop.pl, zawodykonne.com, treehugger.com, espn.com, hobbyhorseriders.com, kidsnews.com.au, n-tv.de

Słowa kluczowe: Hobby Horse, Jeździectwo, Hobby Horsing, Zawody, Konie, Kukiełka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Michael
Michael B. Jordan ogłoszony najseksowniejszym mężczyzną 2020 roku

Jordan pokonał w rankingu między innymi Chrisa Evansa i Brada Pitta.

strajki protesty w Polsce
Wsparcie strajków bez udziału w proteście? Jest na to kilka sposobów!

4 alternatywne pomysły dla osób, które nie chcą uczestniczyć w strajkach.

Sekret nieograniczonej motywacji. Jak dbać o rozwój osobisty?

Jak wyznaczyć cele i skutecznie zmotywować się do zmian?

Polecamy
wesele w czasie koronawirusa
Organizacja wesela a koronawirus. Kiedy i na jakich zasadach?

Od kiedy wesela znów będą mogły się odbywać? Co mówi w tej sprawie nasz rząd? Jakie są prognozy?

marry me
Historie najdziwniejszych zaręczyn z całego świata

Pomysłów na zapytanie się swojej drugiej połówki o to, czy chciałaby wyjść za mąż, jest wiele. Oto lista najdziwniejszych zaręczyn!

Ostatnio dodane
Michael
Michael B. Jordan ogłoszony najseksowniejszym mężczyzną 2020 roku

Jordan pokonał w rankingu między innymi Chrisa Evansa i Brada Pitta.

strajki protesty w Polsce
Wsparcie strajków bez udziału w proteście? Jest na to kilka sposobów!

4 alternatywne pomysły dla osób, które nie chcą uczestniczyć w strajkach.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?