Zdrowie - Kobieta

Jak kupować ekologicznie warzywa i owoce?

2022-07-11 13:20:34

Rolnictwo, jako największy dział gospodarki, nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Mowa tu nie tylko o zwiększającym się użyciu pestycydów, ale i wylesianiu. Jak jako konsumenci możemy kupować świadomie? Sprawdźcie kilka przydatnych porad na temat kupowania zdrowych produktów, jak warzywa i owoce.

Jak kupować ekologicznie warzywa i owoce?

Nieekologiczne awokado?

Choć powszechnie zaleca się spożywanie awokado (a jego popularność w ostatnich latach znacznie wzrosła- teraz znaleźć je można niemal w każdym supermarkecie), warto zwrócić uwagę na kraj jego pochodzenia. “Ojczyzną” guacamole jest bowiem Meksyk, a konkretnie stan Michoacán. Pochodzi stamtąd 8 na 10 eksportowanych awokado. Wzrost zapotrzebowania i zmniejszający się obszar pól uprawnych prowadzą niestety do jednego - do wylesiania. To obecnie jedyne rozwiązanie, często wykorzystywane przez rolników nielegalnie. Uprawy awokado odpowiadają za 40% utraty lasów w Meksyku rocznie. Poza tym, awokado do wzrostu potrzebuje dwa razy więcej wody niż las. Nie wspominając o użyciu chemikaliów i pestycydów oraz zmniejszaniu się zasobów wodnych (woda do nawadniania awokado pobierania jest z rzek i podglebia). Jak więc kupować rozsądnie? W Polsce zielone owoce pochodzą nie tylko z Meksyku, ale i Hiszpanii, Peru i RPA. W Meksyku skala strat, jaką powoduje awokado, jest jednak największa. Warto więc zwrócić uwagę, skąd pochodzi nasze guacamole.

Zabójcze DDT

DDT to jeden z najpopularniejszych pestycydów używanych w rolnictwie. Szkody przez niego wyrządzane polegają w głównej mierze na kumulacji w wyższych poziomach troficznych. Małe zwierzęta odżywające się zatrutymi przez DDT organizmami, magazynują tę substancję. Tym samym zjadające je większe ptaki również padają ofiarami zatrucia. Przez obecność DDT w tkance tłuszczowej organizmów cierpią całe ekosystemy. DDT, które początkowo miało eliminować szkodniki z plonów, przyczyniło się m. in. do skrajnego zmniejszenia populacji sokoła wędrownego. Ponadto połowiczny rozpad DDT trwa aż 60 lat.

Belgia liderem w użyciu pestycydów

Belgia wypada najmniej korzystnie w zestawieniu krajów używających pestycydów w rolnictwie. Odsetek skażonych warzyw i owoców w tym państwie to aż 34%. Nie lepiej prezentuje się Irlandia (22%) oraz Francja (21%).  Długotrwały kontakt z pestycydami może skutkować zwiększeniem ryzyka zachorowania na choroby przewlekłe. Ponadto mają one wpływ na kształtowanie się procesów rakotwórczych, zaburzają regulację hormonalną. Są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ mogą przyczynić się do powstania poważnych wad w rozwoju płodu oraz wystąpienia białaczki dziecięcej. Szkodzą one jednak nie tylko nam, ale zatruwają również rzeki i ekosystemy.

Kupując warzywa i owoce, zwróćmy więc przede wszystkim uwagę na kraj produkcji. To pomoże nam oszacować straty, jakie wyrządziła produkcja danego produktu. Edukujmy siebie oraz otoczenie na temat pestycydów i skutków, jakie mogą wyrządzić w naszym organizmie.

Martyna Jersz

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: ekoporady, zdrowie, zakupy, jak robić zakupy, co kupować
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
SEN
Jak spać, żeby wypocząć? - praktyczne porady

Zobacz, co zrobić, aby ułatwić sobie zasypianie.

Natalia Nykiel
Natalia Nykiel ambasadorką kampanii edukacyjnej promującej samobadanie piersi

Kampania "Normalne, że ich dotykam" ma na celu zaszczepienie prozdrowotnych postaw wśród dziewczyn od 16. roku życia.

kurkuma, przyprawy
Detoks BIO - produkty na oczyszczenie organizmu

Istnieje wiele metod pozbywania się toksyn, ale najlepszy jest detoks z użyciem naturalnych produktów.

Polecamy
Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Podstawy medytacji
W pogoni za szczęściem - o podstawach medytacji

Chcemy osiągać coraz to większe i ambitniejsze cele, chcemy się rozwijać, by nie zostać w tyle za innymi. No właśnie tak właściwie, po co to wszystko chcemy osiągnąć?

Ostatnio dodane
SEN
Jak spać, żeby wypocząć? - praktyczne porady

Zobacz, co zrobić, aby ułatwić sobie zasypianie.

Natalia Nykiel
Natalia Nykiel ambasadorką kampanii edukacyjnej promującej samobadanie piersi

Kampania "Normalne, że ich dotykam" ma na celu zaszczepienie prozdrowotnych postaw wśród dziewczyn od 16. roku życia.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?