Spisane z życia - Kobieta

Jak opiekować się gryzoniami? [Poradnik]

2019-06-21 10:48:05

Gryzonie to z pozoru mało wymagające zwierzęta. Ze względu na swój uroczy wygląd i pozornie małe wymagania są częstym prezentem dla dzieci. Niestety znaczna większość właścicieli nie wie jak prawidłowo dbać o swoich małych przyjaciół. Jeśli chcielibyście adoptować gryzonia lub jesteście już właścicielami, to w tym artykule znajdziecie kilka rad jak odpowiednio zadbać o swoje zwierzątko i co zrobić, aby było szczęśliwe.

szynszyl

Szynszyla

Szynszyla to małe, puchate zwierzątko, które swoim wyglądem przypomina wiewiórkę. Jest zwierzęciem stadnym dlatego, jeśli chcemy zostać właścicielami szynszyli, musimy przygotować miejsce dla co najmniej dwóch przedstawicieli tego gatunku. Aby uniknąć nieodpowiedzialnego rozmnażania zwierząt warto zaadoptować szynszyle tej samej płci. Zwierzęciu trzeba zapewnić dużo ruchu, jednak należy pamiętać, że są one bardzo szybkie i wypuszczone w nieodpowiednim miejscu mogą uciec. Szynszyle żyją średnio 10-15 lat.

1. Pokarm 

Podstawą diety szynszyli jest siano, które powinno stanowić około 75% spożywanych przez zwierzątko pokarmów. Do ich diety możemy włączyć ziołowe mieszanki, które są źródłem wielu witamin. Karmy powinna być tylko dodatkiem do jadłospisu szynszyli. Zestawy, które możemy kupić w większości sklepów, ze względu na swój słaby skład, nie nadają się do podawania szynszyli. Wybieraj paczki, które nie zawierają zbóż, owoców i wyrobów piekarniczych. Nigdy nie kupuj wszelkich słodyczy, dropsów i innych wymysłów dla gryzoni, które są dla nich szkodliwe i mogą powodować choroby żołądka. Do pomocy w ścieraniu zębów, w klatce mogą znajdować się gałązki jabłoni, brzozy, topoli lub lipy. Nie należy podawać gałązek drzew iglastych, które zawierają szkodliwe aromaty.

2. Pielęgnacja

Szynszyle to czyste zwierzątka, które zazwyczaj potrafią same zadbać o swoją higienę. Codziennie musimy umożliwić im dostęp do kąpieli piaskowej. Każdy właściciel szynszyli musi zakupić specjalne pudełko, najłatwiej zapytać o wanienkę w sklepie zoologicznym, i specjalny piasek-pył wulkaniczny (nie można używać zwykłego). Kąpiel w piasku pomaga zachować czystość i zadbane futerko.

3. Klatka i wyposażenie 

Klatka powinna mieć kilka poziomów, ponieważ szynszyle kochają skakać. W domu zwierzątka musi znajdować się poidełko lub miseczka z wodą, paśnik na siano i miseczka na jedzenie. Oprócz tego warto zakupić domek, w którym szynszyla może się chować, hamak do leżenia oraz duży (40 cm), drewniany kołowrotek do biegania. Kołowrotek nie może mieć szczebelków, ponieważ istnieje ryzyko urazu łapki. Gryzoń nie lubi wysokich temperatur, przez co temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 20 stopni. W klatce najlepiej położyć specjalny pelet, ponieważ trociny mogą powodować problemy z układem oddechowym. W słoneczne dni możemy włożyć do klatki zamrożoną butelkę wody lub zimny wkład do przenośnej lodówki, owinięte w ręcznik. Czyszczenie klatki powinno odbywać się dwa razy w tygodniu.

Chomik

Chomiki to jedne z najczęściej adoptowanych gryzoni, jednak niewiele osób wie, że są one samotnikami i towarzystwo innego chomika może szybko doprowadzić do tragedii. Chociaż są małe, to potrzebują jak najwięcej przestrzeni.

1. Dom

Chomik może zamieszkać zarówno w klatce, jak i w akwarium. Najlepiej zdecydować się na klatkę ze względu na swobodny przepływ powietrza. Należy zadbać o odpowiedni rozmiar mieszkania - dla chomika syryjskiego jest to minimalnie 80 na 40 centymetrów, dla pozostałych - 60 na 40 centymetrów. Czym większa klatka, tym chomik szczęśliwszy. Sklepy zoologiczne i markety często oferują klatki wielkości pudełka po butach, jednak zwierzątko będzie w takim pomieszczeniu bardzo nieszczęśliwe. Pamiętaj, że chomik może uciec, jeśli szczebelki będą zbyt szeroko rozstawione. Klatkę wyściel grubą warstwą trocin. Do mieszkanka chomika warto kupić drewniany domek, który zapewnia zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa oraz odpowiedniej wielkości kołowrotek. Dodatkowo, aby zapewnić chomikowi rozrywkę możemy wyposażyć jego dom w szczebelki do wspinania.

2. Dieta

Dieta chomików musi opierać się na ziarnach, nasionach oraz pestkach. Oprócz tego trzeba wprowadzić do ich jadłospisu różnorodne zioła i białko zwierzęce. Tak, jak w przypadku innych gryzoni najtańsza karma z marketu nie jest najlepszym pomysłem, a podawanie jej może skutkować otyłością. Do diety chomików warto w małych ilościach włączyć świeże warzywa i owoce - marchew, kalafior, brokuły, banany.

3. Higiena

Chomików nie wolno kąpać, same zadbają o czystość swojego futerka. Należy sprzątać ich klatkę dwa razy w tygodniu.

Świnka morska

Świnka morska to zwierzątko, które do szczęścia potrzebuje innego przedstawiciela swojego gatunku (tej samej płci!). Istnieje kilka rodzajów świnek i różnią się one głównie kolorem i długością futra. Mimo tego, że wyglądają bardzo uroczo, nie lubią bliskiego kontaktu z człowiekiem i nie są dobrym kandydatem do przytulania i głaskania.

1. Dieta

Dieta świnek morskich musi być bogata w witaminę C. Podobnie jak w przypadku szynszyli, ich posiłki powinny składać się głównie z siana oraz małej ilości dobrej jakości karmy. Do ich diety możemy włączyć bogate w witaminę C owoce i warzywa. Do jadłospisu trzeba dodać naturalne gryzaki, na przykład gałązki, które pomagają w ścieraniu zębów.

2. Dom

Klatka dla dwóch świnek powinna mieć co najmniej 120 centymetrów szerokości, jednak tak jak w przypadku każdego innego zwierzątka - im więcej miejsca, tym lepiej. Mieszkanko wyścielamy trocinami lub drzewnym peletem i sprzątamy dwa razy w tygodniu. W klatce musi znaleźć się poidło z czystą wodą, miska na jedzenie, paśnik na siano i domek, w którym zwierzątko może się schować. W domu świnki morskiej nie powinien znaleźć się kołowrotek, ponieważ może on doprowadzić do kontuzji kręgosłupa.

3. Pielęgnacja

Świnka krótkowłosa wymaga dużo mniej zaangażowania w jej pielęgnację - wystarczy raz na jakiś czas wyczesać jej sierść delikatną szczotką z naturalnym włosiem. Świnki długowłose czeszemy codziennie grzebieniem oraz raz na jakiś czas skracamy futro. Trzeba pamięć o łapkach świnki - regularnie sprawdzać ich stan oraz podcinać pazurki specjalnymi cążkami.

Mysz

Mimo że mysz kojarzy się często ze szkodnikiem, to jest to bardzo przyjazne zwierzątko. Są to zwierzęta stadne, więc kiedy decydujemy się na adopcje, liczmy się z tym, że musimy zapewnić zwierzątku inne mysie towarzystwo (ważne-samce nie mogą być w towarzystwie innych samców ze swojej rodziny).

1. Dom

Minimalne wymiary klatki dla jednej myszki to 40cm x 25cm x 30cm, jednak warto zakupić większe mieszkanie. Zwierzątko jest małe więc może uciec, jeśli pręty klatki będą zbyt szeroko rozstawione. Wyścielamy mieszkanko grubą warstwą niepylących trocin, aby mysz mogła swobodnie w nich kopać. Klatkę sprzątamy dwa razy w tygodniu. W domu myszy musi znaleźć się poidło z wodą, miseczka na jedzenie oraz drewniany domek.

2. Dieta

Mysz jest wszystkożerna. Podstawą jej diety są ziarna (np. pszenica, kukurydza, ryż, owies), do których musi mieć stały dostęp. Ich jadłospis urozmaicamy zielonymi warzywami, gotowanym chudym mięsem, ziołami i owocami. Raz na jakiś czas możemy podać im kawałek orzecha. Unikamy mięs, które zawierają dużo przypraw oraz słodyczy.

Paulina Sznajder

fot. pixabay/benjamingross83

Słowa kluczowe: szynszyl, zwierzęta, poradnik, chomik, mysz, świnka morska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Panaroma ParyÅźa z WieÅźą Eiffla w tle
Budżetowy Paryż na weekend - jak zwiedzić dużo i tanio?

Co można zobaczyć w Paryżu w dwa dni, nie wydając fortuny?

Jane Fonda
Jane Fonda nadal w formie. W czym tkwi sekret jej figury i do czego wykorzystuje swoją sławę?

Jane Fonda ciągle zaskakuje! Zobacz jak potoczyła się kariera 82-letnia aktorki.

goście na weselu
Lista gości na weselu - jak układać, kogo zapraszać? [Poradnik]

Tworzenie listy gości to jedno z najtrudniejszych wyzwań dla narzeczonych.

Polecamy
Koksiarz, czyli kto?
Koksiarz, czyli kto?

Nadmierne skupienie na sylwetce i obwodzie w talii to nie tylko kobieca przypadłość.

W związku rządzi konsola
W związku rządzi konsola

Można się uzależnić od wielu rzeczy, alkoholu, papierosów, nawet seksu. Ale chyba najciekawsze z uzależnień, jakich byłam świadkiem do tej pory, to uzależnienie od ukochanego partnera.

Polecamy
Ostatnio dodane
Panaroma ParyÅźa z WieÅźą Eiffla w tle
Budżetowy Paryż na weekend - jak zwiedzić dużo i tanio?

Co można zobaczyć w Paryżu w dwa dni, nie wydając fortuny?

Jane Fonda
Jane Fonda nadal w formie. W czym tkwi sekret jej figury i do czego wykorzystuje swoją sławę?

Jane Fonda ciągle zaskakuje! Zobacz jak potoczyła się kariera 82-letnia aktorki.