Niezbędnik - Kobieta

Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły w trakcie pandemiii COVID-19?

2020-08-19 11:59:52

Wraz z początkiem pandemii COVID-19, która opanowała świat, 11 marca 2020 roku polskie władze zdecydowały o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków. Na początku przewidywano, że ich działanie zostanie wstrzymane tylko na okres dwóch tygodni, jednak wraz z rozprzestrzenianiem się wirusa, sytuacja wymusiła na rządzących przedłużenie tego terminu do 26 czerwca. Ostatecznie lekcje się skończyły, jednak trwające dwa miesiące wakacje powoli dobiegają końca. Jak będzie wyglądał powrót do szkół w roku szkolnym 2020/2021?

Matka i córka

Zdalne nauczanie podczas pandemii

Pandemia sprawiła, że uczniowie, nauczyciele i rodzice musieli przystosować się do nowego, zdalnego trybu nauczania. Dostęp do komputera i dobrego internetu stał się koniecznością, aby uczestniczyć w zajęciach. Pośród nauczycieli i rodziców zdania na temat takiego rozwiązania były podzielone. Niektórzy uczniowie skarżyli się na problemy z koncentracją podczas lekcji, złe dostosowanie wymagań nauczycieli wobec nich, czy też trudności techniczne.

Bezpieczny powrót do szkoły

Z oficjalnego stanowiska Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że już 1 września 2020 roku uczniowie wrócą do tradycyjnej wersji nauczania w szkołach. Jednym z powodów przywrócenia stacjonarnej nauki są relacje, jakie budują uczniowie podczas bezpośredniego uczestniczenia w lekcjach.

Zobacz też: Komunikat MEN o powrocie uczniów do szkół

Jakich zasad będzie musiał przestrzegać uczeń w szkole?   

Wraz ze zbliżającym się rokiem szkolnym 2020/2021 i panującą pandemią, Ministerstwo Edukacji Narodowej podało zasady, o których przy powrocie na lekcje, powinni pamiętać uczniowie oraz rodzice.

Obserwacja stanu zdrowia dziecka

Przede wszystkim powinniśmy monitorować stan zdrowia dziecka. Jeśli zauważymy u niego niepokojące objawy, jak kaszel, czy gorączka nie posyłajmy naszej pociechy do placówki. W przypadku, gdy zostaniemy objęci kwarantanną, koniecznie poinformujmy o tym dyrektora szkoły.

Pamiętajmy o higienie osobistej w szkole

Przypominajmy dzieciom o konieczności przestrzegania zasad higieny. Częste mycie rąk, niedotykanie oczu, nosa i ust, czy zrezygnowania z podania sobie ręki na powitanie, to podstawowe zalecenia MEN. Uczniowie powinni również używać tylko własnych przyborów szkolnych oraz postępować zgodnie z zasadami bezpiecznego spożywania posiłku.

Bezpieczne odległości na lekcjach

Kolejnym istotnym aspektem, jest zachowanie odpowiednich odstępów. Dzieci powinny unikać kontaktu z większą grupą osób np. na przerwach. Zamiast jeżdżenia komunikacją miejską do szkoły, zaproponujmy naszym podopiecznym spacer lub przejażdżkę rowerem. Jeśli jednak podróż autobusem bądź tramwajem jest niezastąpiona, pamiętajmy o noszeniu maseczki ochronnej. Zwolnione z tego obowiązku są dzieci do 4 roku życia, osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną oraz te, które mają trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust, czy nosa.

Dbanie o zdrowie podczas powrotu do szkoły

W czasie pandemii powinniśmy zadbać o swoje zdrowie. Właściwe odżywianie i zwiększona aktywność fizyczna wzmocnią nasz układ odpornościowy, który w tym okresie jest wysoce narażony na wiele czynników zewnętrznych. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń podanych przez szkoły, istnieje szansa, że zmniejszymy ryzyko zachorowań wśród dzieci i ich rodzin.

BS

fot. August de Richelieu z Pexels

Źródło: gov.pl, tvn24.pl

Słowa kluczowe: rok szkolny 2020/21, zasady MEN, pandemia, szkoła, uczniowie, bezpieczeństwo
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Spis promocji w jednym miejscu
Sposób na tanie zakupy

Dowiedz się, jak oszczędzać podczas wypraw do sklepów!

Chłopcy
Dzień Chłopaka 2020 - co kupić na prezent?

Nie masz pomysłu na upominek z okazji Dnia Chłopaka? Dowiedz się, co warto podarować.

5 powodów dla których warto mieć rośliny u siebie w domu!

Dowiedz się, dlaczego warto udekorować dom za pomocą roślin i jak nie przepłacić.

Polecamy
Promocje na buty
Sposoby na wiosenne odświeżenie szafy - skorzystaj z rabatów na obuwie

Końcówka marca oznacza zapowiedź cieplejszych dni, a co za tym idzie, okazji na uaktualnienie garderoby.

Wakacje w trakcie pandemii? Poznaj 10 zasad bezpiecznego podróżowania!

Polska Organizacja Turystyczna zachęca do wyjazdów i podpowiada, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Ostatnio dodane
Spis promocji w jednym miejscu
Sposób na tanie zakupy

Dowiedz się, jak oszczędzać podczas wypraw do sklepów!

Chłopcy
Dzień Chłopaka 2020 - co kupić na prezent?

Nie masz pomysłu na upominek z okazji Dnia Chłopaka? Dowiedz się, co warto podarować.

Konkurs Ziaja
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?