Trendy - Kobieta

Jak rozbić zbyt ciasne buty - poradnik

2015-02-14 15:20:20

Gdy nowe buty szybko okażą się narzędziem tortur dla stóp, nie załamuj się. W naszym poradniku sprawdzisz kilka metod, jak sobie z tym problemem poradzić.

Powoli, ale stanowczo

Najmniej inwazyjną metodą, do której nie potrzeba trików, jest po prostu codzienne chodzenie w nowych butach. Oczywiście nie wychodzimy w nich od razu na cały dzień w miasto, lecz przechadzamy się po domu przez kilka minut. Wcześniej zalepiamy stopę w miejscu, gdzie but nas uciska. Buty z czasem powinny się dopasować. Można też wychodzić na krótkie spacery, pamiętając że potem noga musi odpocząć. Dalsze wyprawy odbywajmy w sprawdzonym, wygodnym obuwiu.

Metoda na skarpetę

Buty można rozciągnąć lepiej, gdy na stopy założymy duże, grube skarpety. Nasze  stopy same wykonają resztę roboty. Skarpety można lekko namoczyć, co przyśpieszy rozbijanie butów. Sami musimy uznać, czy taki wariant nam pasuje.  Należy również sprawdzić, czy woda nie zniszczy materiału, z którego są wykonane nowe buty. Gdy zdecydujemy się na tę metodę, nie musimy nawet chodzić. Wystarczy siedzieć z założonymi butami.

Specjalny spray

W sklepach obuwniczych można kupić specjalny spray, którym pokrywamy buty w środku. Następnie chodzimy w nich przez kilka-, kilkunaście minut dziennie, zgodnie z zaleceniami dla danego specyfiku. To sprawdzona metoda, która kosztować nas będzie do kilkunastu złotych, bo tyle właśnie kosztuje tego typu spray.

Prawidło do rozciągania

Istnieje urządzenie do rozbijania i rozciągania zbyt ciasnych butów. To tzw. prawidło do obuwia, które wkładamy do środka buta i dopasowujemy je wewnątrz tak, by go dobrze rozciągnąć. Ceny sięgają około trzydziestu złotych, jednak warto zaopatrzec się w taki przyrząd, jeśli nie chcemy męczyć stóp rozciągając buty samemu. 

Szewc

Smarowanie alkoholem, traktowanie parą wodną i inne niecodzienne metody można oczywiście wypróbować, lecz takie domowe eksperymenty na nowej parze butów mogą skończyć się zwyczajnie zniszczeniem niedawnego zakupu. Jeżeli zatem mamy jakiekolwiek wątpliwości co do techniki rozbijania zbyt ciasnych butów, udajmy się do eksperta. Dobry szewc nie tylko poradzi, jak to bezpiecznie zrobić, ale też zaproponuje własnoręczne wykonanie usługi dopasowania butów. Rozpozna miejsce ucisku i dobierze właściwe techniki, najlepsze do naszych butów. To też wydatek, lecz niewielki i na pewno gwarantujący skuteczność.

Michał Derkacz

Słowa kluczowe: za ciasne buty, zbyt ciasne buty, jak rozbić buty, jak rozciągnąć buty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Rozciąganie butów [0]
    PielegnacjaObuwia
    2016-04-21 21:24:29
    Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na rozciąganie butów, z czego najbezpieczniejszy dla samego obuwia jest ten z użyciem prawideł takich jak te: http://pielegnacjaobuwia.pl/pl/p/Prawidla-do-butow-Geoha-Bukowe/1792 Wystarczy spryskać buty spreyem do rozciągania a następnie włożyć do nich prawidło. Dodatkową zaletą prawideł jest to, że mogą służyć nie tylko do rozciągania butów ale także do samego dbania o nie. Pozostawienie w butach prawideł sprawia, że znikają lub stają się mniej widoczne (w zależności od rodzaju materiału z których zostały uszyte buty) zagięcia powstałe w trakcie codziennego użytkowania obuwia
Zobacz także
Zmień mieszkanie na wiosnę - pomysły na dekoracje
Zmień mieszkanie na wiosnę - pomysły na dekoracje

Zobacz, co zrobić, aby mieszkanie wyglądało idealnie na wiosnę!

Idealne stylizacje na Wielkanoc
Idealne stylizacje na Wielkanoc

Zobacz, w co się ubrać na Wielkanoc.

Najnowsze trendy w modzie na wiosnę i lato 2018 roku

Sprawdź jakie mamy pomysły na zbliżające się pory roku.

Polecamy
Pareo – obowiązkowy strój na plażę
Pareo – obowiązkowy strój na plażę

Lupoline – polska firma produkująca bieliznę – na lato 2012 przygotowała pareo. Wyjątkowy krój chusty w połączeniu z ramiączkami pozwala w bardzo łatwy sposób stworzyć elegancki strój plażowy.

Zobacz zdjęcia butów od najlepszych projektantów
Zobacz zdjęcia butów od najlepszych projektantów

Które byś wybrała dla siebie?

Ostatnio dodane
Zmień mieszkanie na wiosnę - pomysły na dekoracje
Zmień mieszkanie na wiosnę - pomysły na dekoracje

Zobacz, co zrobić, aby mieszkanie wyglądało idealnie na wiosnę!

Idealne stylizacje na Wielkanoc
Idealne stylizacje na Wielkanoc

Zobacz, w co się ubrać na Wielkanoc.

Kupony i kody rabatowe
GaleriaŁucznik.pl
Galeria Łucznik W ofercie GaleriaŁucznik.pl: maszyny do szycia, maszyny do szycia tradycyjne, maszyny do szycia elektroniczne. Dodatkowe akcesoria takie jak overlocki, cały zestaw narzędzi i dodatków oraz przybory do szycia ręcznego. Dodatkowo na GaleriaŁucznik.pl znajdziesz Sprzęt AGD.