Okazje - Kobieta

Jak uniknąć przedświątecznego stresu?

2015-12-07 11:47:18

Większość z nas potrafi przypomnieć sobie sytuację, kiedy do bożonarodzeniowego stołu zasiadał z niezbyt dobrym nastrojem, obok wściekłej mamy i niezadowolonego z prezentów brata. Nic w tym dziwnego, zanim nasz dom i my sami będziemy gotowi przyjąć gości, czeka na nas cała masa obowiązków do wykonania.

Według badań przeprowadzonych przez portal egospodarka.pl, aż 45% Polaków wskazało stres jako jeden z czynników toksycznych dla świątecznej atmosfery. Warto zastanowić się więc, co konkretnie ten stres powoduje i jak sobie go oszczędzić, skupiając się na przyjemnościach płynących ze świątecznych przygotowań.

Prezenty- odkładaj i uważnie słuchaj

23 grudnia, galerie handlowe pełne przepychających się ludzi, hostessy próbujące zachęcić do kupna sianka i opłatka, a na samym środku tego chaosu ty- bez prezentów, bez pomysłów na nie, za to z ograniczonych budżetem. Kiedy już kupisz każdemu drobiazg, zazwyczaj okazuje się bezużyteczny, nie powoduje też radości ani wzruszenia u członka rodziny. Jeśli przynajmniej raz zdarzyło ci się znaleźć w takiej sytuacji, w tym roku działaj zapobiegawczo.

Dużo wcześniej skup się na tym, o czym marzą i czego potrzebują osoby ci bliskie. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne. Wystarczy rozejrzeć się po łazience, żeby zauważyć, że mamie kończy się krem, a tacie woda kolońska. Kilka chwil spędzonych z bratem uświadomi ci, że święcą mu się oczka na widok reklamy nowych klocków. Jeśli już zdecydujesz się, co trafi w gusta każdej z obdarowywanych przez ciebie osób, zaplanuj wydatki i już wcześniej zacznij gromadzić fundusze. Możesz oczywiście postawić na ręcznie robione upominki, ale pamiętaj, żeby ich wygląd i przeznaczenie miało jakikolwiek związek z osoba, do której mają trafić. Działając zgodnie z tym planem zauważysz, że bez większego trudu pozbyłaś się masy nerwów, jednocześnie wywołując uśmiech na twarzach swoich bliskich.

Gotowanie- co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj

Świąteczne potrawy muszą być idealne- smaczne, w dużej ilości, a do tego pięknie podane. Trudno się nimi nie stresować, stają się przecież wyrazem naszej ciężkiej pracy, dodatkowo podlegają ocenie wszystkich gości. Aby wszystko wyszło zgodnie z planem, warto zając się gotowaniem nieco wcześniej, aniżeli godzinę przed ich przyjściem. Jeśli danie może być przygotowane dzień lub nawet kilka dni wcześniej, zajmij się nim właśnie wtedy. Sobie oszczędzisz w ten sposób stresu, a reszcie rodziny bożonarodzeniowego głodowania. W razie, gdy podczas odkurzania i wycierania kurzu zapomnisz o palącym się cieście, będzie szansa zrobienia go raz jeszcze, bez presji czasu i zamkniętych sklepów.

Kłótnie- dzisiaj odpuść

Spięcia między domownikami przygotowującymi świąteczną ucztę są normą i mijają zazwyczaj, kiedy w rezultacie wszystko kończy się pomyślnie i wszyscy zasiadają do wigilijnego stołu. Jedyne o czym należy pamiętać, to żeby ich nie nasilać i pamiętać, że stres i natłok obowiązków wcale nie jest mniejszy od naszego. Jeśli normalnie odwdzięczyłbyś się wrzeszczącej na ciebie mamie tym samym, dziś tego nie rób. O tym samym pamiętaj w momencie, kiedy „ulubiona” ciotka skrytykuje twój strój, a wujek pracę. Raz w roku można im wybaczyć, unikając w tej sposób nerwowej atmosfery.

I na koniec najważniejsza wskazówka: aby w tym przedświątecznym harmiderze nie zapomnieć o tym, co w świętach najcenniejsze. Ani prezenty, ani idealnie wysprzątane mieszkanie nie pomoże w stworzeniu magicznej atmosfery, jeśli najpierw nie obdarujemy naszych bliskich miłością, ciepłem i wsparciem.

NJ

fot.pixabay.com

Słowa kluczowe: prezenty, gotowanie, święta bożego narodzenia, stres
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
halloween
Rabaty na Halloween - do jakich sklepów warto zajrzeć?

Wiele sklepów online również postanowiło obchodzić Halloween - proponując nam bardzo ciekawe rabaty.

Zobacz, jakie kwiaty będą najlepszym wyborem na Wszystkich Świętych.
Jakie kwiaty kupić na Wszystkich Świętych?

Zobacz, jakie kwiaty będą najlepszym wyborem na Wszystkich Świętych!

studentka z internetem
Jak wybrać ofertę internetu dla studenta?

Jaki procent wydatków przeznaczanych jest na usługi telekomunikacyjne, w tym na internet?

Polecamy
Letnia wyprzedaż w Maximus Fashion Center
Letnia wyprzedaż w Maximus Fashion Center

Takie okazje zdarzają się niezwykle rzadko, bo tylko dwa razy w roku. Wyprzedaże. Kuszą upustami, promocjami i magicznym „minus 70%”....

Atak wyprzedaży w sklepach Deichmann!
Atak wyprzedaży w sklepach Deichmann!

Już w piątek, 29-go czerwca w sklepach Deichmann rusza kolejny etap sezonowej wyprzedaży.

Ostatnio dodane
halloween
Rabaty na Halloween - do jakich sklepów warto zajrzeć?

Wiele sklepów online również postanowiło obchodzić Halloween - proponując nam bardzo ciekawe rabaty.

Zobacz, jakie kwiaty będą najlepszym wyborem na Wszystkich Świętych.
Jakie kwiaty kupić na Wszystkich Świętych?

Zobacz, jakie kwiaty będą najlepszym wyborem na Wszystkich Świętych!

GaleriaŁucznik.pl
Galeria Łucznik W ofercie GaleriaŁucznik.pl: maszyny do szycia, maszyny do szycia tradycyjne, maszyny do szycia elektroniczne. Dodatkowe akcesoria takie jak overlocki, cały zestaw narzędzi i dodatków oraz przybory do szycia ręcznego. Dodatkowo na GaleriaŁucznik.pl znajdziesz Sprzęt AGD.