Okazje - Kobieta

Jak wybrać ofertę internetu dla studenta?

2018-09-26 12:07:10

W Polsce pokutuje stereotyp biednego studenta, który ledwo wiąże koniec z końcem, a w jego portfelu już w połowie miesiąca są pustki. Jednak nijak ma się to do rzeczywistości, na co wskazują bieżące raporty przygotowane na podstawie badań na reprezentatywnych grupach studentów. Ile i na co wydają żacy? Jaki procent wydatków przeznaczanych jest na usługi telekomunikacyjne, w tym na internet?

internet dla studenta1600 zł miesięcznie na przeżycie dla studenta

Raport „Portfel studenta” opublikowany we wrześniu 2017 roku na stronach Związku Banków Polskich pokazuje, że w Polsce obserwowany jest trend zmniejszania się liczby studentów na uczelniach wyższych – publicznych i prywatnych. W roku akademickim 2016/2017 było nieco ponad 1,4 mln studentów. Dla porównania w roku akademickim 2005/2006 było ich prawie 2 mln. Polska plasuje się na czwartym miejscu wśród europejskich krajów pod względem liczby studiujących osób. Przed nami na podium znajdują się kolejno Niemcy, Francja i Włochy.

Zupełnie inaczej prezentują się wyniki badania „Portfel studenta” ZBP, dotyczące kosztów życia studentów w Europie. Najwięcej wydają studenci w Szwecji – miesięcznie jest to kwota 1,3 tys. euro. W Danii wydaje się nieco ponad 1,2 tys. euro, a w Holandii 1,1 tys. euro. Polska znajduje się na dole stawki. Miesięcznie polski student wydaje na utrzymanie około 370 euro. Mniej wydają jedynie studenci w Serbii (288,03 euro) oraz w Rumunii (184,57 euro).

W przeliczeniu na złotówki student w Polsce wydaje około 1600 zł miesięcznie, a to i tak dużo w porównaniu np. z minimalną płacą krajową, która wynosi 2100 zł brutto, czyli około 1530 zł netto.

Największe koszty studenta

Studenci najwięcej wydają na czesne, zakwaterowanie i żywność oraz alkohol. Czesne to opłata za studia niestacjonarne, dlatego studenci studiów dziennych stacjonarnych poniosą mniejsze miesięczne koszty utrzymania.

Wszyscy jednak muszą zapłacić za zakwaterowanie. W badaniu „Portfel studenta” wyceniono je na 400 zł miesięcznie. Taka stawka obowiązuje, jeśli student wynajmuje grupowo mieszkanie lub mieszka w domu studenckim. Najwięcej na mieszkanie wydają studenci z Warszawy. Za wynajęcie samodzielnie kawalerki w największych miastach Polski, według raportu AMRON-SARFiN 2017, należało zapłacić w I kw. 2017 roku:

886 zł w Łodzi,
        
852 zł w Katowicach,
        
1214 zł w Poznaniu,
        
1416 zł w Gdańsku,
        
1438 zł w Krakowie,
        
1505 zł we Wrocławiu,
        
1540 zł w Warszawie.

Dla polskiego studenta wydatki na mieszkanie stanowią niemal 36 proc. puli budżetu miesięcznego. Aby je zoptymalizować, studenci wynajmują mieszkania wspólnie – najczęściej w dwie lub trzy osoby – albo decydują się na zamieszkanie w akademiku, gdzie średni koszt 3-osobowego pokoju waha się w największych ośrodkach akademickich w granicach 250–350 zł.

Aż 41 proc. polskich studentów w poprzednim roku akademickim mieszkało w domu rodzinnym. Jest to powszechna praktyka również wśród studentów z Włoch – 75 proc. z nich pozostaje w domu rodzinnym podczas studiowania.

Wydatki telekomunikacyjne - internet i telefon

Operatorzy przedstawiają ciekawe oferty dla studentów i dla innych klientów, którzy oczekują nielimitowanych rozmów i SMS-ów w ramach niskiego abonamentu lub karty prepaid. W efekcie miesięcznie na telefon można wydawać zaledwie 20–30 zł.

Internet jest niezbędny dla osób studiujących, co potwierdzają wyniki wielokrotnie przeprowadzanych ankiet na uczelniach wyższych. Właściwie wszyscy studenci na co dzień sięgają po sieć – za pośrednictwem komputera stacjonarnego, laptopa, smartfona, a rzadziej innych urządzeń mobilnych czy tabletu.

Z publikacji „Studenci w sieci – sposoby, rodzaje i motywacje przebywania w cyfrowym świecie na przykładzie studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego” napisanej przez Katarzynę Garwol w 2016 roku wynika, że żacy najczęściej korzystają z internetu po to, aby:

oglądać filmy lub słuchać muzyki,
        
poszukiwać materiałów potrzebnych do pracy lub nauki,
        
rozmawiać ze znajomymi lub rodziną za pomocą komunikatorów internetowych,
        
przeglądać profile na portalach społecznościowych,
        
komentować profile lub wpisy innych osób na portalach społecznościowych,
        
być aktywnym na internetowych forach i czatach,
        
grać w gry online,
        
szukać materiałów z zakresu własnych zainteresowań, ale niezwiązanych z kierunkiem studiów.

Internet spełnia bardzo ważną funkcję w życiu studentów. Do celów, do których wykorzystują oni sieć, potrzebna jest im oferta na szybki internet bez limitu. W ubiegłym roku akademickim, 2017/2018, internet dla studenta oferowało kilku operatorów w Polsce. UPC dla studentów przygotowało wówczas specjalną ofertę. Obejmowała ona nielimitowany internet na 9 miesięcy, czyli od początku października do końca czerwca. Atutem oferty był zakres czasowy trwania umowy – obejmujący rok akademicki, dzięki czemu po jego zakończeniu student mógł swobodnie rozwiązać umowę, bez jakichkolwiek konsekwencji czy konieczności płacenia abonamentu za wakacyjne miesiące, w których nie korzystałby z pakietu. Cenowo oferta dla studenta UPC była także korzystna – za prędkość około 120 Mb/s klient płacił tylko 49 zł, a dokładając do tej kwoty 10 zł, mógł korzystać z prawie dwukrotnie szybszego łącza. Oferta na internet dla studenta z UPC (https://www.upc.pl/internet/kup-internet/) skierowana była nie tylko do uczniów szkół wyższych, ale i do każdego klienta. Przy podpisywaniu umowy nie trzeba było bowiem przedstawiać legitymacji studenckiej.

Jak skorzystać ze światłowodu na studiach?

Oglądanie filmów, pobieranie dużych ilości materiałów z sieci czy też uprawianie e-sportu wymaga posiadania szybkiego łącza internetowego. Świetnie sprawdzi się w takiej sytuacji łącze światłowodowe. W ramach oferty UPC można wybrać pakiet za kwotę od 49,99 zł miesięcznie do 69,99 zł miesięcznie (umowa na 24 miesiące). Dla studentów liczą się jak najniższe wydatki, dlatego internet dla studenta w kwocie niespełna 50 zł miesięcznie będzie optymalnym wyborem, zwłaszcza że w zamian student otrzyma szybki, nielimitowany internet do 60 Mb/s, modem Wi-Fi oraz możliwość wypracowania zniżek.

Artykuł partnera

fot. shutterstock.com/JKstock

Słowa kluczowe: oferta, rodzaje, ceny, koszty, tanio
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Pomysły na tanią, a zarazem szampańską zabawę.
Jak spędzić sylwestra bez wydawania fortuny?

Pomysły na tanią, a zarazem szampańską zabawę.

halloween
Rabaty na Halloween - do jakich sklepów warto zajrzeć?

Wiele sklepów online również postanowiło obchodzić Halloween - proponując nam bardzo ciekawe rabaty.

Zobacz, jakie kwiaty będą najlepszym wyborem na Wszystkich Świętych.
Jakie kwiaty kupić na Wszystkich Świętych?

Zobacz, jakie kwiaty będą najlepszym wyborem na Wszystkich Świętych!

Polecamy
Letnia wyprzedaż NIFE
Letnia wyprzedaż NIFE

Możemy wybierać i kupować letnie koszule i szyfonowe bluzki z rabatem do 40%!

Pożegnanie jesieni w salonach Olsen
Pożegnanie jesieni w salonach Olsen

Tylko przez siedem dni, od 24 do 30 listopada, będzie można skorzystać z 20-procentowych rabatów, jakie przygotowała dla klientek firma Olsen.

Ostatnio dodane
Pomysły na tanią, a zarazem szampańską zabawę.
Jak spędzić sylwestra bez wydawania fortuny?

Pomysły na tanią, a zarazem szampańską zabawę.

halloween
Rabaty na Halloween - do jakich sklepów warto zajrzeć?

Wiele sklepów online również postanowiło obchodzić Halloween - proponując nam bardzo ciekawe rabaty.

GaleriaŁucznik.pl
Galeria Łucznik W ofercie GaleriaŁucznik.pl: maszyny do szycia, maszyny do szycia tradycyjne, maszyny do szycia elektroniczne. Dodatkowe akcesoria takie jak overlocki, cały zestaw narzędzi i dodatków oraz przybory do szycia ręcznego. Dodatkowo na GaleriaŁucznik.pl znajdziesz Sprzęt AGD.