Zdrowie - Kobieta

Jak zwiększyć swoją produktywność? 6 porad dotyczących porannej rutyny

2023-02-20 20:48:24

To, jak zaczynasz swój poranek, ma ogromny wpływ na przebieg całego dnia. Przespanie budzika lub spędzanie zbyt dużej ilości czasu na mediach społecznościowych może doprowadzić do tego, że zaniedbasz inne przygotowania do wyjścia i nie wyjdziesz z domu na czas. Większe wtedy prawdopodobieństwo, że nie zjesz śniadania lub zapomnisz czegoś ważnego, co doprowadzi do kolejnych stresów. Gorączkowy początek dnia wpłynie niekorzystnie na resztę Twojej doby, jednak możesz tego uniknąć. Oto 6 praktycznych porad, jak zacząć udany dzień tak, aby zwiększyć swoją produktywność.

Zobacz również: Zdrowotne korzyści posiadania roślin w domu i miejscu pracy

6 porad dotyczącej porannej rutyny

Poranna rutyna, która pomoże Ci rozpocząć udany dzień

Ustalenie odpowiedniej porannej rutyny, która nastroi Cię na pozytywny i produktywny dzień, wcale nie musi być skomplikowane. Po przebudzeniu się nasze umysły są świeże i wypoczęte, z czego warto skorzystać. Należy także pamiętać, że każdy z nas jest inny i nie dla każdego sprawdzi się to samo. Warto próbować nowych rzeczy i obserwować, co sprawdza się najlepiej u nas.

1. Nie sprawdzaj mediów społecznościowych zaraz po przebudzeniu

To, co zrobisz zaraz po wyłączeniu budzika, będzie mieć wpływ na Twój cały rytm dnia. Dla wielu osób sprawdzanie powiadomień i wiadomości to jedna z pierwszych rzeczy, jaką robią o poranku. Może to jednak prowadzić do natychmiastowego stresu i rozproszenia uwagi, które będzie się utrzymywać przez wiele godzin. Liczne badania dowiodły, że korzystanie z mediów społecznościowych wzmaga prokrastynację, zaniża naszą produktywność oraz kreatywność. Ich uzależniająca moc sprawia, że łatwo się zapomnieć i nie kontrolować tego, ile się na nich spędza czasu. Korzystanie z telefonu najlepiej zachować na późniejszą część dnia, po porannej rutynie, kiedy będziemy już całkiem rozbudzeni i pozytywnie nastawieni.

2. Odsłoń rolety i pościel swoje łóżko

Nie dla każdego jest to tak oczywiste, aby pierwszą rzeczą po przebudzeniu było odsłonięcie rolet, ewentualne przewietrzenie pokoju i pościelenie łóżka. Choć jest to nietrudne do wykonania, to są to pierwsze produktywne działania, jakie wykonujemy z rana i dają naszemu mózgowi znak, że dzień się już zaczął. Włączenie tych praktyk do swoich poranków pomoże mentalnie przygotować Cię do zajęcia się resztą rzeczy z listy "do zrobienia". 

3. Zacznij dzień aktywnie

Ćwiczenia to świetny sposób na rozbudzenie, zwiększenie energii i poprawę koncentracji. Nie wspominając już o czysto zdrowotnych skutkach takich, jak zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych. Możesz wybrać dowolnie wybraną przez siebie formę aktywności - bieganie, joga czy siłownia. Nawet krótki spacer na świeżym powietrzu może być skuteczny. Aktywność fizyczna zapewni Ci dawkę endorfin na udany i radosny dzień. Wdrożenie ćwiczeń do porannej rutyny długoterminowe korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Warto też znaleźć chwilę czasu na poranną medytację. Nawet 5 minut praktyki pomoże Ci wyciszyć umysł, zwiększyć odporność na stres i poprawić koncentracje.

4. Zjedz zdrowe śniadanie

Pełnowartościowe śniadanie przyspieszy metabolizm, dostarczy energii oraz niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do działania. Warto zjeść posiłek, który nasyci Cię na kolejnych kilka godzin. Pomoże to w uniknięciu zachcianek na tłuste, słodkie i potencjalnie wysokocholesterolowe potrawy w ciągu dnia. Jeśli o poranku zazwyczaj brakuje Ci czasu na przygotowanie zdrowego śniadania, wszystkie składniki możesz przygotować dzień wcześniej przed snem, dzięki czemu zaoszczędzisz czas.

5. Praktykuj wdzięczność

Skupiając się na codziennych obowiązkach i pracy często zapominamy o docenieniu tego, co już mamy i co zdołaliśmy osiągnąć. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie tej praktyki jest dziennik wdzięczności. Badania z zakresu psychologii potwierdzają jego dobroczynny wpływ na stan naszego zdrowia psychicznego. Na początek wystarczy, że każdego ranka będziesz zapisywać 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczna. Mogą to być ludzie w Twoim życiu, jakieś wydarzenia, osiągnięcia, małe sukcesy czy nawet przedmioty. Pomoże Ci to docenić życie i nastawi pozytywnie na resztę dnia.

6. Przeczytaj swoją listę rzeczy do zrobienia

Tworzenie listy rzeczy do zrobienia to świetny sposób na utrzymanie porządku w swoich sprawunkach i życiu. Każdego ranka warto przeczytać to, co zapisałaś i ustalić priorytety. Wizualizacja planu działania na dany dzień pomoże Ci znaleźć motywacje i zwiększy Twoją produktywność. W pierwszej kolejności najlepiej zająć się tym, co wymaga największego skupienia, a drobniejsze sprawunki pozostawić na później.

MS

fot. pixabay

źródło: online.maryville.edu

Słowa kluczowe: produktywność, udany dzień, poranna rutyna, porady
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nadmierna senność - co moÅźe być jej przyczyną?
Nadmierna senność - co może być jej przyczyną?

Zobacz, co może kryć się za ciągłym poczuciem senności.

Menopauza - co to jest i jak się objawia?
Menopauza - co to jest i jak się objawia?

W jakim wieku spodziewać się menopauzy?

Drzemka w ciągu dnia. Czy jest zdrowa? Ile powinna trwać?
Drzemka w ciągu dnia. Czy jest zdrowa? Ile powinna trwać?

Zobacz, jakie korzyści może przynieść krótki sen w ciągu dnia?

Polecamy
Zielona czy czarna herbata - co lepiej pić?

Naukowcy zbadali sympatyków tych napojów. Jeden z nich obniża ryzyko zawału i udaru.

Choroba Hashimoto, a niedoczynność tarczycy. Czy to jest to samo?

Na to pytanie opowiada dr n. med. Katarzyna Kocbuch, dziekan Wydziału Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Ostatnio dodane
Nadmierna senność - co moÅźe być jej przyczyną?
Nadmierna senność - co może być jej przyczyną?

Zobacz, co może kryć się za ciągłym poczuciem senności.

Menopauza - co to jest i jak się objawia?
Menopauza - co to jest i jak się objawia?

W jakim wieku spodziewać się menopauzy?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?