Na rzeczy - Kobieta

Jaka pozycja snu jest najlepsza?

2018-10-25 12:59:59

Wszyscy dobrze wiedzą, że sen jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Podczas niego nasz umysł ma szansę na zregenerowanie się oraz poukładanie wszystkich informacji zebranych w ciągu dnia. Zdrowy sen zmniejsza również poziom stresu i wspomaga pracę naszego układu odpornościowego. Na jego jakość wpływ ma wiele czynników, a jednym z nich jest pozycja, w której zasypiamy. Zobacz, która z nich jest dla nas najlepsza i jakich powinniśmy unikać!

Zobacz, która pozycja snu jest najlepsza dla naszego organizmu.Ułożenie naszego ciała podczas snu wpływa na układ kostny, mięśnie oraz narządy wewnętrzne. Najwięcej osób śpi w tzw. "pozycji płodu", czyli pozycji embrionalnej. Drugą najpopularniejszą pozycją snu jest ułożenie na boku. Z kolei najmniej osób śpi na plecach i na brzuchu. Która z tych pozycji jest dla nas najlepsza? Odpowiedź znajdziecie poniżej!

W jakiej pozycji nie powinno się spać?

Najbardziej szkodliwą dla naszego organizmu pozycją jest zarazem ta najbardziej popularna, czyli pozycja embrionalna. Leżąc na boku z podkurczonymi do klatki piersiowej nogami, narażamy się na wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Należą do nich między innymi bóle pleców, stawów czy szyi. Cierpi na tym również nasz kręgosłup, który ułożony jest w nienaturalnej, wygiętej pozycji przez wiele godzin. Pozycja embrionalna może także powodować problemy z oddychaniem, ponieważ płuca są ściśnięte i nie dochodzi do nich wystarczająca ilość powietrza. Osobami, którym zaleca się spanie w taki sposób, są jedynie kobiety w ciąży.

Lekarze nie polecają również spania na brzuchu. Taka pozycja powoduje maksymalne obciążenie dla kręgosłupa, a także jest szkodliwa dla płuc i innych narządów wewnętrznych, które są cały czas uciskane. Skutkami mogą być głośne chrapanie czy bezdech senny. Pozycja ta jest szczególnie niebezpieczna dla osób cierpiących na astmę. Ludzie śpiący na brzuchu bardzo często skarżą się również na bóle karku, dolnego odcinka pleców oraz łopatek.

Jaka pozycja snu jest dla nas najlepsza?

Okazuje się, że najlepiej jest spać na plecach lub na boku z wyprostowanymi nogami. Pierwsza pozycja pozwala na naturalne ułożenie się kręgosłupa oraz szyi, przez co zapobiega porannym bólom mięśni i stawów. Jest to opcja dobra dla osób zmagających się z refluksem, ponieważ podczas snu nie uciskamy żołądka oraz dolnego zwieracza przełyku. Jest ona także korzystna dla kobiet zmagających się z PMS. Aby sen na plecach był dla nas jak najbardziej wygodny, można podłożyć pod kolana dodatkową poduszkę, dzięki której odciążymy także dolną część kręgosłupa. Jedyną wadą tej pozycji jest to, że osoby śpiące w ten sposób należą również do tych najczęściej chrapiących.

Dobrą pozycją snu jest także ułożenie na boku, ale z wyprostowanymi nogami. Taka pozycja pomaga rozluźnić mięśnie kręgosłupa oraz - podobnie jak spanie na plecach - zapobiega zgadze i refluksowi. Spanie na boku polecane jest również osobom zmagającym się z chrapaniem. Dzięki takiemu ułożeniu ciała rozszerzają się drogi oddechowe, przez co ułatwiony jest przepływ powietrza do płuc. Kolejną zaletą spania na boku jest lepsza praca serca oraz całego układu krążenia.

Zmieniając pozycję snu, możesz pozbyć się dolegliwości bólowych karku czy kręgosłupa. Ułożenie naszego ciała zależy także od wysokości poduszek oraz rodzaju materaca, na którym śpimy. Należy zwrócić uwagę, aby nie był on zbyt miękki, a poduszki odpowiednio wyprofilowane. Zobacz również sposoby na zdrowy sen!

PO

fot. www.pexels.com

źródło: www.wp.pl

Słowa kluczowe: jaka pozycja snu jest najlpesza, zdrowy sen
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czy biżuteria to dobry prezent dla faceta?

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup biżuterii dla niego.

Filmoterapia - co to jest i jak może pomóc?

Czy kino może mieć na nas zbawienny wpływ?

Kilka pomysłów na tanie hobby

Zastanawiasz się czy zająć się czymś nowym, ale boisz się wydatków związanych z zainteresowaniami? Zapewniamy, że darmowe albo tanie hobby może być równie ciekawe i rozwijające.

Polecamy
Ariana Grande
Ariana Grande najpopularniejszą kobietą Instagrama

Do niedawna tytuł ten należał do Seleny Gomez.

Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.
Sean O'Pry - model, który zawojował świat [ZDJĘCIA]

Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.

Polecamy
Ostatnio dodane
Czy biżuteria to dobry prezent dla faceta?

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup biżuterii dla niego.

Filmoterapia - co to jest i jak może pomóc?

Czy kino może mieć na nas zbawienny wpływ?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?