Zdrowie - Kobieta

Jaki wpływ mają na nas media społecznościowe? - ciekawe wyniki badań

2020-07-27 09:48:22

Często sprawdzanie wiadomości w telefonie jest pierwszą czynnością, jaką robimy po przebudzeniu się rano. Szybkie przejrzenie paru aplikacji i jesteśmy gotowi wstać na śniadanie, przy którym również będziemy nadrabiać wydarzenia z życia znajomych i całego świata. Media społecznościowe dla wielu osób stały się nieodłączną częścią rutyny wykonywanej każdego dnia, co niesie ze sobą pewne konsekwencje. Na pytanie jaki wpływ mają na nas portale społecznościowe, starali się odpowiedzieć m.in badacze z The United Kingdom’s Royal Society for Public Health [1].

Para trzymająca telefony

Zoabcz też: Wpływ medytacji na poziom naszego szczęścia

Wyniki badań o social mediach

Przeprowadzili oni ankietę, do której przystąpiło 1479 osób w wieku od 14 do 24 lat. Wyniki badań pokazały, że dzięki platformom społecznościowym młodzi ludzie mogą w bardziej przejrzysty sposób,  wyrażać siebie, szybciej nawiązywać kontakt z innymi osobami oraz tworzyć wspierające się społeczności. 

Ankieta wskazała, że to właśnie YouTube stał się najlepiej ocenianą platformą. Zwiększa nie tylko świadomość dotyczącą zdrowia, ale daje również dostęp do wiarygodnych źródeł. Użytkownicy mówili o widocznym spadku ich poziomu lęków i poczucia samotności. Niestety cztery inne platformy społecznościowe (Facebook, Snapchat, Twitter, Instagram), które również zostały przedstawione w badaniu, nie wypadły już tak dobrze. Wyniki pokazały, że osobom korzystającym z nich znacząco spadło poczucie własnej wartości, jak i przynależności do grupy, a przy tym zwiększył się ich strach przed ominięciem jakichkolwiek wydarzeń tzw. fear of missing out.

Właśnie dlatego Instagram został najgorzej ocenianą platformą. Zdjęcia, które zostają na nim udostępnione, podlegają licznej edycji, starając się odwzorować m.in. model idealnego ciała. Powoduje to, że wiele osób czuje się źle, patrząc w swoje odbicie, ponieważ nie są w stanie spełnić nierealnych wymagań.

Media społecznościowe w naszym życiu

Żyjemy w czasach, w których możemy ciągle czuć się oceniani i obserwowani. Pogoń za szczęściem stała się celem, którego osiągniecie możemy sfałszować tylko po to żeby zyskać poparcie i uznanie innych. Zmiana swojej rutyny jest często długotrwałym procesem, warto jednak mieć świadomość, jaki wpływ mają na nas dotychczasowe nawyki.  Robiąc małe kroki każdego dnia w stronę zmienienia swojej rzeczywistości, jesteśmy w stanie sprawić, że nasze życie stanie się chociaż w trochę lepsze.

BS

Fot. ROMAN ODINTSOV z Pexels

[1] Przywołane badanie: https://www.abingtonhealth.org/healthy-living/health-news/library/articles-related-to-general-health/are-instagram-and-other-social-media-bad-for-your-teens-mental-h/

Słowa kluczowe: social media, zdrowie, wpływ portali społecznościowych
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
zakwasy
Zakwasy po ćwiczeniach - jak sobie z nimi poradzić?

O czym warto pamiętać po treningu?

Zobacz, właściwości zdrowotne i zastosowania pestek arbuza.
Pestki z arbuza - właściwości i zastosowania

Zobacz właściwości zdrowotne i zastosowania pestek arbuza!

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?