Zdrowie - Kobieta

Jakie są powody przybierania zimą na wadze?

2022-11-25 12:20:04

Nie da się ukryć, że okres jesienno-zimowy kojarzy się przede wszystkim z ponurą pogodą oraz spadkiem samopoczucia. To również czas, w którym wiele osób zaczyna zmagać się z rosnącą wagą. Dlaczego o tej porze roku masa ciała nagle się zwiększa? Jakich błędów należy unikać, aby skutecznie zapobiec dodatkowym kilogramom?

Zobacz też: Jak poprawić sobie samopoczucie? - praktyczne porady

Jakie są powody przybierania zimą na wadze?Brak aktywności fizycznej

W ostatnich miesiącach roku pogoda pozostawia wiele do życzenia. Niskie temperatury oraz intensywne opady deszczu lub śniegu z pewnością nie zachęcają do podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Mimo wszystko nie warto jednak z niej rezygnować. Brak ruchu powoduje bowiem szybsze gromadzenie się tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji pogorszenie nastroju i późniejsze problemy z redukcją masy ciała w okresie wiosennym. Jeżeli warunki panujące na zewnątrz uniemożliwiają jazdę na rowerze czy bieganie, można zdecydować się na trening domowy. W Internecie istnieje mnóstwo stron internetowych poświęconych aktywności fizycznej. Ich twórcy prezentują różne przydatne ćwiczenia, dlatego każdy bez wątpienia znajdzie coś dla siebie.

Zwiększona ilość kalorii w diecie

W okresie jesienno-zimowym gwałtownie spada poziom serotoniny w organizmie. Ten niezwykle ważny neuroprzekaźnik odpowiada przede wszystkim za utrzymywanie dobrego nastroju. Najszybszym sposobem na podniesienie jego zawartości jest dostarczenie cukru. Właśnie dlatego podczas chłodniejszych dni wielu ludzi chętnie sięga po słodycze i różnego rodzaju przekąski. Niestety często zdarza się, że w którymś momencie następuje utrata kontroli nad ilością spożywanego jedzenia. W wyniku tego masa ciała stopniowo się zwiększa, a liczby na wadze nieubłaganie rosną.

Niedobór witaminy D

Latem, gdy niemal każdego dnia intensywnie świeci słońce, nie trzeba się przesadnie martwić o zawartość witaminy D w organizmie. Zupełnie inaczej ta sytuacja wygląda jesienią i zimą. Wówczas bez odpowiedniej suplementacji utrzymanie jej wysokiego poziomu bywa trudne. A nie należy lekceważyć żadnych niedoborów, ponieważ mogą mieć one negatywny wpływ na zdrowie. Witamina D reguluje m.in. produkcję leptyny odpowiedzialnej za zmniejszanie uczucia głodu. Jej deficyt powoduje, że nawet po zjedzeniu obfitego posiłku wrażenie sytości jest słabiej odczuwalne, co może doprowadzić do spożywania dodatkowych kalorii. Przyjmowanie odpowiedniej dawki tego składnika jest więc kluczowe w utrzymywaniu właściwej masy ciała.

Zbyt mała ilość wypijanej wody

Niskie temperatury oraz zmniejszona aktywność fizyczna mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim powodują osłabienie w odczuwaniu pragnienia. W konsekwencji ilość przyjmowanych dziennie płynów gwałtownie maleje, prowadząc do bardzo niekomfortowej sytuacji. Nie da się bowiem ukryć, że właściwe nawodnienie jest kluczem do sprawnej przemiany materii i prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Natomiast zbyt niski poziom wody w organizmie prowadzi do jej gromadzenia się w tkankach. Wówczas procesy trawienne ulegają spowolnieniu, ciało staje się nieprzyjemnie opuchnięte oraz zwiększa się waga.

Kaloryczne dodatki jako sposób na walkę z infekcjami

Jesienią i zimą pogoda za oknem sprawia, że ludzie niechętnie wychodzą z domu. Zamiast tego wolą spędzić wolny czas w łóżku, czytając książki lub oglądając seriale. Dodatkowo dogrzewają się herbatą z miodem i cytryną, ponieważ mają nadzieję, że pomoże im to uniknąć przeziębienia czy różnego rodzaju infekcji. Bez wątpienia jest to dobre rozwiązanie, jednak należy przy tym uważać, aby nie przesadzać z ilością słodzików czy domowych nalewek na bazie alkoholu. Tego rodzaju artykuły żywnościowe należą bowiem do grupy wysokokalorycznych produktów. Ich nadmierne spożywanie w połączeniu z brakiem ruchu może więc spowodować niepotrzebne przybieranie na wadze.

WG

fot. pexels

Źródło: interia.pl

Słowa kluczowe: zima, zdrowie, przybieranie na wadze, dodatkowe kilogramy, dlaczego tyjemy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
PodrÃłÅźe dają zdrowie
Podróże dają zdrowie

Jak podróże mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne?

Intymny zapach nie zawsze jest przyjemny. Sprawdź, o czym to świadczy
Intymny zapach nie zawsze jest przyjemny. Sprawdź, o czym to świadczy

Jakie czynniki mają wpływ na intymny zapach?

Wady postawy i efekt domina
Wady postawy i efekt domina

Jak miałby wyglądać pilotaż badania stóp i czy jest on skuteczny?

Polecamy
Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Dieta owsiankowa - w czym tkwi sekret jej sukcesu?

Poznaj fakty, korzyści i zagrożenia wynikające z jej stosowania.

Ostatnio dodane
PodrÃłÅźe dają zdrowie
Podróże dają zdrowie

Jak podróże mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne?

Intymny zapach nie zawsze jest przyjemny. Sprawdź, o czym to świadczy
Intymny zapach nie zawsze jest przyjemny. Sprawdź, o czym to świadczy

Jakie czynniki mają wpływ na intymny zapach?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?