Zdrowie - Kobieta

Jakie suplementy warto wybierać przy Hashimoto?

2023-02-23 09:45:12

Suplementy w chorobie Hashimoto - jakich składników mineralnych potrzebujesz?

choroba HashimotoChoroba Hashimoto zaliczana jest do grupy chorób autoimmunologicznych tarczycy. Ten gruczoł posiada ogromny wpływ na pracę całego organizmu. W jej przebiegu dostrzegalne jest działanie układu odpornościowego na szkodę własnych tkanek. U osób chorych na Hashimoto kluczowe jest przyjmowanie hormonów tarczycy, jednak warto pamiętać również o odpowiedniej suplementacji, która zapewnia dodatkowe wsparcie w procesie leczenia i poprawy jakości funkcjonowania. Przedstawiamy jakie suplementy są rekomendowane w przypadku osób, które zmagają się z chorobą Hashimoto.

Hashimoto jest szczególnie odczuwalne w codziennym życiu. Charakteryzuje ją wiele objawów, które znacząco obniżają jakość funkcjonowania w codziennym życiu. Osobom z chorobą Hashimoto doskwiera przede wszystkim nieustająca senność, rozdrażnienie czy ospałość. Inne objawy choroby to m.in. stany depresyjne lub zatrzymanie wody w organizmie. W przypadku choroby Hashimoto pacjenci posiadają trudność z utrzymaniem wagi. W wielu przypadkach stosowanie leczenia wyłącznie za pomocą syntetycznych hormonów tarczycy nie będzie wystarczające. Z kolei ułożenie specjalistycznego jadłospisu wymaga posiadania sporej wiedzy dietetycznej. W rezultacie suplementowanie składników mineralnych i witamin może okazać się niezastąpionym wsparciem.

Podstawowym składnikiem, na którym opiera się suplementacja w chorobie Hashimoto, jest selen. Selen stanowi jeden ze składników enzymu, który odpowiedzialny jest za przekształcenie tyroksyny (T4) do trójjodotyroniny (T3). Utrzymujący się niedobór selenu w organizmie potęguje problemy w funkcjonowaniu tarczycy. Liczne badania naukowe dowiodły, że przyjmowanie selenu doprowadza do spadku ilości przeciwciał tarczycowych. Należy pamiętać jednocześnie, że suplementacja nie oznacza przewlekłego stosowania. Nadmiar selenu może odpowiadać za rozwinięcie się choroby zwanej selenozą, czyli choroby alkalicznej. Obecnie rekomendowane jest, aby dzienne spożycie selenu utrzymywało się na poziomie 55 µg. Najlepszym wchłanianiem wyróżnia się połączenie organiczne, czyli L-selenometionina.

Zaburzenia tarczycy

Kolejnym pierwiastkiem, którego niedobór zaburza metabolizm tarczycy, jest żelazo. Zbyt niskie ilości doprowadzają do nieprawidłowej syntezy hormonów tarczycy. Szacuje się, że u około 60% osób występuje zbyt niski poziom żelaza. Żelazo można dostarczyć do organizmu poprzez regularne spożywanie produktów posiadających jego wysokie stężenie lub poprzez odpowiednio dobrany suplement diety - szczegółowe informacje na temat suplementacji znaleźć dostępne są na stronie nutropharma.pl. Na proces wchłaniania tego pierwiastka wpływ mają produkty zawierające witaminę C. Rekomendowane dzienne spożycie żelaza w przypadku dorosłych mężczyzn wynosi 10 mg, a dla kobiet w przedziale od 19 do 50 lat - 18 mg.

Wśród witamin i składników mineralnych, które mogą zaburzać pracę tarczycy, znajduje się także niedobór cynku. Cynk stanowi składnik białek receptowych dla hormonów T3 i T4. Jego niedobór sprawia, że hormony tarczycy nie mają miejsca, w którym mogą się związać - dlatego nie działają prawidłowo. Dorośli mężczyźni powinni spożywać 11 mg cynku dziennie, a w przypadku kobiet ta dawka wynosi 8 mg.

Jod a choroba Hashimoto

Panuje powszechne przekonanie, że jod ma ogromne przełożenie na zdrowie tarczycy - do tego tematu należy podchodzić jednak z pewną dozą ostrożności. Badania naukowe wskazują, że suplementacja jodu może sprawić, iż zapalenie tarczycy ulegnie zaostrzeniu. Przy odpowiedniej zmianie nawyków żywieniowych, jod pozyskiwany z pożywienia będzie w zupełności wystarczający. Nadmiar tego pierwiastka może sprawić, że powstaną bardzo duże ilości silnie reaktywnego nadtlenku wodoru, doprowadzającego do oksydacyjnego uszkodzenia tarczycy.

Suplementacja kwasów OMEGA-3 a choroba Hashimoto

U osób chorujących na Hashimoto, szczególnie polecane są kwasy omega, które wyróżniają się udokumentowanym działaniem na stany zapalne. Niedobory tych tłuszczów występują aż u 96% kobiet, które posiadają rozpoznane autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Obecność w diecie zarówno niezbędnych składników pokarmowych, jak i kwasów tłuszczowych omega-3 pozwala zmniejszyć dolegliwości towarzyszące w chorobie i objawy, które już występują. Działanie tłuszczów pozwala na ograniczenie zaburzeń nastrojów i stanów depresyjnych, redukcję odczuwalności przewlekłego zmęczenia, a także stabilizację zaburzenia wynikającego z gospodarki lipidowej. Dodatkowo działają korzystnie na kondycję włosów i skóry.

Która witamina usprawnia funkcjonowanie tarczycy?

Witamina D3 umożliwia skuteczne zapobieganie rozwoju chorób, które posiadają podłoże autoimmunologiczne. U osób z chorobą Hashimoto bardzo często występuje niskie stężenie tej witaminy, co łatwo można sprawdzić w jednym badaniu. Witamina D na zbyt niskim poziomie sprawia, że podwyższony jest poziom przeciwciał tarczycowych. W przypadku osób dorosłych zamieszkujących Europę Środkową polecane jest przyjmowanie od 800 do 2000 IU w ciągu doby. Z kolei osoby posiadające niedobór powinny przyjmować 4000 IU.

Jak wybrać prawidłowy suplement diety?

Praca tarczycy przy współwystępowaniu choroby Hashimoto powinna być odpowiednio przemyślana pod kątem przyjmowanych witamin i minerałów. Niestety prawidłowe zaplanowanie suplementacji bywa czasochłonne i skomplikowane. Pomiędzy wieloma witaminami i minerałami powstają skomplikowane interakcje. Ponadto witaminy i minerały należy przyjmować o określonych porach dnia. W konsekwencji należy uwzględnić korzystne synergie i wyeliminować antagonizmy, czyli negatywne interakcje ograniczające wchłanianie substancji. Aby możliwe było zachowanie balansu, należy stosować monopreparaty, które są dobrane przez dietetyka w przypadku stwierdzonych niedoborów. Warto wybierać specjalistów, którzy dysponują wiedzą na temat niezbędnych składników pokarmowych w chorobach tarczycy. Dobrym posunięciem jest także wybór suplementów wielostopniowych, które stanowią odpowiednio dobrane witaminy i składniki mineralne z uwzględnieniem kluczowych zasad. Jednym z najistotniejszych elementów suplementacji jest podleganie pod stałą kontrolę lekarza lub dietetyka.

Artykuł Partnera

fot. materiały Partnera

Słowa kluczowe: nutropharma.pl, choroba Hashimoto dieta, suplementy diety
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nadmierna senność - co moÅźe być jej przyczyną?
Nadmierna senność - co może być jej przyczyną?

Zobacz, co może kryć się za ciągłym poczuciem senności.

Menopauza - co to jest i jak się objawia?
Menopauza - co to jest i jak się objawia?

W jakim wieku spodziewać się menopauzy?

Drzemka w ciągu dnia. Czy jest zdrowa? Ile powinna trwać?
Drzemka w ciągu dnia. Czy jest zdrowa? Ile powinna trwać?

Zobacz, jakie korzyści może przynieść krótki sen w ciągu dnia?

Polecamy
Zielona czy czarna herbata - co lepiej pić?

Naukowcy zbadali sympatyków tych napojów. Jeden z nich obniża ryzyko zawału i udaru.

Choroba Hashimoto, a niedoczynność tarczycy. Czy to jest to samo?

Na to pytanie opowiada dr n. med. Katarzyna Kocbuch, dziekan Wydziału Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Ostatnio dodane
Nadmierna senność - co moÅźe być jej przyczyną?
Nadmierna senność - co może być jej przyczyną?

Zobacz, co może kryć się za ciągłym poczuciem senności.

Menopauza - co to jest i jak się objawia?
Menopauza - co to jest i jak się objawia?

W jakim wieku spodziewać się menopauzy?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?