Różności - Kulinaria

Jarmuż w twojej diecie [PRZEPISY, WŁAŚCIWOŚCI]

2014-12-16 15:14:52

Jarmuż to bez wątpienia warzywo niedocenione przez Polaków. Chętniej dekorujemy nim nasze talerze, niż uwzględniamy go w diecie. Warto wiedzieć, iż jarmuż zapobiega wielu chorobom.

Jarmuż zapobiega przede wszystkim groźnym chorobom, takim jak nowotwory i choroby serca. Jest to odmiana kapusty, która posiada długie i pomarszczone liście. Aktualnie właściwości zdrowotne tego warzywa doceniane są najbardziej w Skandynawii.

Warto wiedzieć, iż liście jarmużu, które posiadają różne odcienie m.in. zieleni, fioletu i fioletu zmieszanego z zielonym oraz brązowym, to źródło białka, błonnika i witamin, głównie K i C, ale i witaminy A. Liście jarmużu posiadają także sole mineralne, zwłaszcza wapń i potas.

WŁAŚCIWOŚCI

Jarmuż jest antynowotworowy

Jarmuż jest skarbnicą sulforafany - przeciwutleniacza, który działa antynowotworowo. Składnik ten chroni nas przed rakiem prostaty, jelita grubego i płuc. Jeśli chcemy zachować odpowiednie właściwości jarmuża, warto pamiętać, iż gotuje się go podobnie do brokuł - najlepiej na parze, przez 3-4 minuty. Jeśli nie zastosujemy się do takiego trybu przygotowania tego warzywa, nie będzie ono działać tak jak powinno.

Dodatkowo jarmuż bogaty jest w beta karoten, luteinę i zeaksantynę - przeciwutleniacze, które skupiają się na hamowaniu szkodliwych procesów oksydacyjnych. Prościej rzecz ujmując, również zapobiegają chorobom nowotworowym. Jeśli włączymy do swojej diety produkty bogate w karotenoidy, w tym jarmuż, możemy liczyć na obniżenie występowania nowotworu krtani, jamy ustnej, przełyku, a nawet pęcherza moczowego.

Jarmuż, a układ sercowo-naczyniowy


Jarmuż zawiera spore ilości witamin i pierwiastków (potas i wapń), dzięki czemu wspomaga, w sposób znaczący, pracę naszego układu sercowo-naczyniowego. Dzięki potasowi naczynia krwionośne są drożne, a krew krąży swobodniej, natomiast wapń przyczynia się do prawidłowego pompowania krwi do tkanek w naszym ciele.

Jarmuż, a wrzody

Jarmuż chroni nas przed wrzodami żołądka i dwunastnicy. Wszystko dzięki wspomnianemu już sulforafanowi, który niszczy bakterie, które mogą być przyczynkiem do rozwoju wrzodów, ale i zapalenia błony śluzowej naszego żołądka.

Jarmuż, a oczy

Dzięki witaminie A, którą zawiera to warzywo, możemy mniej martwić się o swoje oczy. Witamina ta zapobiega pojawieniu się tzw. kurzej ślepoty i zespołowi suchego oka. Dodatkowo, jarmuż zawiera luteinę i zeaksantynę, które są głównym składnikiem pigmentu plamki żółtej. Chronią one siatkówkę naszego oka przez uszkodzeniami.

Witamina K

Jarmuż bogaty jest w witaminę K, która również, w sposób znaczący, niweluje ryzyko wystąpienia raka, m.in. piersi, jajnika, pęcherzyka żółciowego, wątroby i okrężnicy. Warto wiedzieć, iż niedobór tej witaminy może zwiększyć ryzyko zachorowania na nowotwór.

Witamina C

Witamina C uszczelnia i wzmacnia nasze naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi, uczestniczy w wytwarzaniu krwinek czerwonych, ale i zapobiega miażdżycy.

Wartość jarmużu surowego/ugotowanego (W 100 g)
na podstawie danych USDA National Nutrient Database:

Minerały
Wapń – 150/72 mg
Żelazo  - 1,47/0,90 mg
Magnez  - 47/18 mg
Fosfor - 92/28 mg
Potas  - 491/228 mg
Sód – 38/23 mg
Cynk  - 0,56/0,24 mg

Witaminy
Witamina C – 120/41 mg
Tiamina – 0,110/0,053 mg
Ryboflawina – 0,130/0,070 mg
Niacyna - 1,000/0,500 mg
Witamina B6  - 0,271/0,138 mg
Kwas foliowy -  141/13 μg
Witamina A – 9990/13621 IU
Witamina K - 704.8/817.0 μg

Wartość energetyczna - 49/28 kcal
Białko ogółem - 4,28/1,90 g
Tłuszcz - 0,93/0,40 g
Węglowodany - 8,75/5,63 g
Błonnik - 3,6/2,0 g

Zapamiętaj

Nie smaż jarmużu, najlepiej ugotuj go na parze. Smażenie zmniejsza ilośc witaminy K i A w tym produkcie.  Gotowanie nie spowoduje strat, a wręcz odwrotnie, uwolni witaminy, dzięki czemu ich ilość może się zwiększyć. Jarmuż może powodować wzdęcia i gazy, zwłaszcza ten surowy, dlatego w miarę możliwości gotuj to warzywo.

Uważaj
!

Jeśli cierpisz na choroby tarczycy uważaj na jarmuż. Warzywo to, podobnie do innych z rodziny kapustowatych,  dostarcza organizmowi dużo goitrogenów. Są to związki, które wpływają na metabolizm jodu, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia jego stężenia w naszym organiźmie, a to z kolei grozi zaburzeniami syntezy hormonów tarczycy oraz przerostu gruczołu.

Jarmużu nie mogą także spożywać osoby, które borykają się z kamicą szczawianową. Warzywo to bogate jest w ten składnik, podobnie do buraków, szpinaku i rabarbaru.

Zakup jarmużu

Jarmuż najlepszy jest jesienią i późną zimą. Warzywo to, doskonale czuje się w zimnie, nawet w -15 stopniowym mrozie. Dostaniemy go na targach, ale i w hipermarketach. Warto poszukać także w sklepie ze zdrową żywnością.

PRZEPISY


Najlepsze w smaku są liście ciemnozielone, jędrne i kruche, bez żadnych plam i uszkodzeń. Młodsze pędy są jednak najsmaczniejsze, zwłaszcza te po przymrozkach. Po zakupie jarmużu najlepiej trzymać go w lodówce,  pamiętajmy jednak, iż najwyżej przez 3 dni, by zachował swoje wartości odżywcze. Można go także zamrozić.

Jarmuż jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Można przyrządzić go tak jak szpinak - zblanszować lub też
podsmażyć. Jarmuż wzbogaci smak sałatek, warzyw z ryżem, ale i mięsa z makaronem. Można także przyrządzić
chipsy z jarmużu. Irlandczycy natomiast z jarmużu tworzą zielone "puree", które w ich kraju nazywa się
"Colcannon".

Chipsy z jarmużu

Umyj jarmuż, następnie osusz go i potnij liście na spore kawałki. Pozbądź się łodygi. Liście ułóż na papierze do pieczenia. Posmaruj je oliwą z oliwek, a następnie dopraw swoimi ulubionymi przyprawami. Wstaw do piekarnika na 5 minut. Po tym czasie wyjmij swoje chipsy z piekarnika i delektuj się ich wyjątkowym smakiem.

Sałatka z jarmużem i kiełbaską

Składniki: kiełbasa, jarmuż, cebula, czosnek, marchewka, papryka, przyprawy, pół puszki ciecierzycy

Sposób przygotowania: Przygotuj patelnię, rozgrzej na niej łyżkę oleju. Pokrój cebulkę i czosnek, a następnie wrzuć je na rozgrzaną patelnię. Podobnie zrób z kiełbaską, marchewką i papryką. Dopraw przyprawami. Smaż przez 10 minut, aż warzywa i kiełbasa będą miękkie. Po tym czasie do dania dorzuć pokrojony jarmuż. Kiedy jarmuż zmięknie dorzuć na patelnię ciecierzycę. Wszystko wymieszaj.

Wrapy z jarmużem i szpinakiem

Składniki:
Placki tortilli, jarmuż, szpinak, czosnek, ser feta, jogurt naturalny

Sposób przygotowania: Przygotuj patelnię i rozgrzej na niej oliwę z oliwek. Dodaj rozgnieciony ząbek czosnku, na to wrzuć posiekany szpinak oraz jarmuż. Smaż do czasu, aż warzywa będa miękkie. Dodaj ser (może być inny niż feta). Dodaj 2 łyżki jogurtu, wszystko wymieszaj i smaż przez chwilę. Przygotuj tortillę i nałóż na nią gotowy farsz. Złóż tortillę. I gotowe!

Pesto z jarmużu

Przygotuj blender, jarmuż, czosnek, natkę pietruszki, pestki słonecznika i starty na tarce parmezan. Wszystko włóż do blendera, dolej oliwę z oliwek, dopraw solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Zmieszaj w blenderze. Pesto możesz podawać do kanapek i dań z makaronem.

Zielony koktajl z jarmużem

Przygotuj dwie garście jarmużu i dodaj do tego ulubiony owoc np. banan. Zmiksuj wszystko. Wlej do szklanki i delektuj się pysznym smakiem swojego zielonego koktajlu.

Ewa Wieczorska
(ewa.wieczorska@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: jarmuż przepisy, jarmuż właściwości
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dzień Dyni 2023 - jakie zastosowania moÅźe mieć dynia?
Dzień Dyni 2023 - jakie zastosowania może mieć dynia?

Sprawdź, do czego przyda się dynia!

Co powinno się jeść na śniadanie? 5 pomysłÃłw na poranne posiłki
Co powinno się jeść na śniadanie? 5 pomysłów na poranne posiłki

Zobacz, co jeść, a czego unikać w menu śniadaniowym.

5 powodÃłw, dla ktÃłrych warto jeść banany
5 powodów, dla których warto jeść banany

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak zdrowe są banany.

Polecamy
Zobacz rÃłÅźne formy podawania naleśnikÃłw!
Naleśniki - idealne danie na studencką kieszeń Kraków

Zobacz różne formy podawania naleśników!

Lunchbox - pomysły na śniadania na uczelnię i do pracy

Poznaj propozycje szybkich, tanich i zdrowych drugich śniadań, które możesz zabrać ze sobą wszędzie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dzień Dyni 2023 - jakie zastosowania moÅźe mieć dynia?
Dzień Dyni 2023 - jakie zastosowania może mieć dynia?

Sprawdź, do czego przyda się dynia!

Co powinno się jeść na śniadanie? 5 pomysłÃłw na poranne posiłki
Co powinno się jeść na śniadanie? 5 pomysłów na poranne posiłki

Zobacz, co jeść, a czego unikać w menu śniadaniowym.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?