Zdrowie - Kobieta

Jazda na wrotkach - retro alternatywa dla biegania

2019-07-11 13:13:51

Cieszą się ponad 300-letnią tradycją i choć na jakiś czas zostały wyparte przez rolkito ponownie powracają do łask. Wrotki, bo o nich mowa, korzystnie wpływają na nasze zdrowie oraz sylwetkę, a także są ciekawą alternatywą dla biegania, jazdy na rowerze i innych sportów, które możemy uprawiać w mieście.

Wrotki

Kto wymyślił wrotki?

Pierwsze wrotki wymyślił Holender Hans Brikner w XVIII wieku. Prototyp, składający się z przymocowanej do buta deski z drewnianymi szpulami, był jednak na tyle nieudany, że tytuł wynalazcy przypadł Belgowi - Johnowi Josephowi Merlinowi. Mężczyzna swoją pierwszą parę butów z doczepionymi metalowymi kółkami wykonał w 1760 roku. Zaprezentował ją podczas maskarady, na którą wjechał, grając jednocześnie na skrzypcach. Niestety mężczyzna nie potrafił jeszcze hamować i zatrzymał się dopiero na kryształowym lustrze, wartym ponad 500 funtów. Dzięki tak spektakularnemu występowi, wieść o jego pomyśle rozniosła się bardzo szybko, a kolejni konstruktorzy zaczęli pracować nad jego udoskonaleniem. Wrotki zostały oficjalnie opatentowane w 1812 roku, jednakże kultowy model z czterema kółkami wymyślił James Plimpton dopiero 51 lat później.

Zalety jazdy na wrotkach

Bieganie wraz z jazdą na rowerze to dwie najchętniej wybierane dyscypliny sportowe przez Polaków. Statystyki przekładają się na rzeczywistość – ci sportowcy na stałe wpisali się w krajobraz miast. Znacznie rzadszym widokiem są wrotkarze, tymczasem jazda na wrotkach ma równie dużo zalet. Jest to sport mniej inwazyjny. Ruch odbywa się w sposób płynny, dzięki czemu nie obciążamy stawów i nie czujemy tak dużego zmęczenia, jak w przypadku biegania. Poprawiamy więc naszą kondycję i koordynację ruchową bez większego wysiłku. 

Podczas godzinnej aktywności możemy spalić nawet 700 kcal. Podczas jazdy na wrotkach angażujemy do pracy wszystkie części ciała, a więc modelujemy i ujędrniamy całą sylwetkę (w szczególności ramiona, brzuch, pośladki i nogi). Dodatkowo dotleniamy organizm, zmniejszamy stres i poprawiamy nasze krążenie.

Co wybrać: rolki czy wrotki?

Wrotki pojawiły się pierwsze, aczkolwiek przez dłuższy czas były popularne tylko wśród pasjonatów. Wraz z wzrostem zainteresowania nimi, ożywionego pojawieniem się trendu na modę retro, zrodziło się pytanie – co wybrać? W tym wypadku należy kierować się własnymi upodobaniami.

Wrotki są stabilniejsze, bezpieczniejsze, ale przy tym wolniejsze i mniej zwrotne. Nie oznacza to, że bardzo ograniczają swobodę, bowiem świetnie sprawdzają się w tańcu. Niekoniecznie jednak dostarczą wrażeń osobom oczekującym podwyższonego poziomu adrenaliny.

Fani szybkiej i dynamicznej jazdy powinni więc zdecydować się na rolki. Ich budowa pozwala osiągać duże prędkości, ale wymaga przy tym o wiele lepszego zmysłu równowagi. Dodatkowo kółka w rolkach są bardziej zwrotne, co umożliwia wykonywanie różnorodnych akrobacji. Umiejętność jazdy na rolkach pozwala także na łatwiejsze opanowanie łyżwiarstwa.

Wybór odpowiednich wrotek

Poszczególne modele wrotek różnią się w zależności od przeznaczenia, dlatego na początku powinniśmy określić, czy jesteśmy zainteresowani jazdą rekreacyjną, skatingową czy może taneczną. W dalszej kolejności zwróćmy uwagę na ich budowę. Składa się na nią między innymi rodzaj buta oraz twardość kółek (od niej uzależniona jest ich przyczepność, amortyzacja, ale także trwałość). Na sam koniec największym wyzwaniem jest wybór rozmiaru. Jeżeli będziemy kupować naszą pierwszą parę wrotek w życiu, warto wybrać się do sklepu zamiast zamawiać ją przez Internet. Sprzedawca nie tylko pomoże z wyborem, ale także udzieli cennych informacji i wskazówek. Będziemy też mogli obejrzeć oraz przymierzyć wiele par, aby wybrać tę, która najbardziej przypadnie nam do gustu i pozwoli zacząć przygodę z nowym sportem.

DD

fot. pixabay.com

źródło: wynalazki.andrej.edu.pl, rolki.net.pl, dlanastolatek.pl

Słowa kluczowe: Wrotkarstwo, Sport, Ćwiczenia, Fitness, Rolki czy wrotki, Jak wybrać wrotki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Jaka marka? [0]
    Kinga
    2019-07-28 21:04:07
    Proszę, pomóżcie mi w ustaleniu nazwy marki wrotek widocznych n fotografii?
Zobacz także
dwie osoby z rowerami
Jak aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu?

Zastanawiasz się jak spędzić miło czas na świeżym powietrzu? Oto parę sposobów.

wypadanie włosÃłw
Jak zabezpieczyć się przed wypadaniem włosów?

Przyczyn osłabienia, a w efekcie wypadania włosów może być wiele. Zobacz, jak zadbać o włosy!

Sposoby na zasypianie

Sprawdź, co możesz zrobić, żeby szybciej zasnąć.

Polecamy
Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Zobacz, właściwości zdrowotne i zastosowania pestek arbuza.
Pestki z arbuza - właściwości i zastosowania

Zobacz właściwości zdrowotne i zastosowania pestek arbuza!

Ostatnio dodane
dwie osoby z rowerami
Jak aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu?

Zastanawiasz się jak spędzić miło czas na świeżym powietrzu? Oto parę sposobów.

wypadanie włosÃłw
Jak zabezpieczyć się przed wypadaniem włosów?

Przyczyn osłabienia, a w efekcie wypadania włosów może być wiele. Zobacz, jak zadbać o włosy!

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?