Uroda - Kobieta

Jesienna aura – wiosenny wygląd

2011-11-07 19:13:32

Po letnich upałach nadchodzi jesień – pora roku szczególnie trudna dla naszej cery. Przez kilka miesięcy męczyłyśmy skórę promieniami słonecznymi, a teraz czekają ją przeszywające wiatry, chłód i deszcz. Niestety, w tym okresie często dopada nas chandra, stresujemy się pracą, dni stają się coraz krótsze – a to wszystko wpływa na nasz wygląd. Co możemy zrobić, by cera nabrała blasku i oparła się jesiennej aurze?

Przede wszystkim musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji skóry: oczyszczaniu, nawilżaniu i ochronie. Pierwszym zabiegiem, który powinnyśmy wykonać, gdy nadejdą chłodniejsze dni, jest peeling. Usunięcie martwego naskórka i zanieczyszczeń nie tylko odżywi skórę i przygotuje ją do wchłaniania substancji aktywnych z kosmetyków, ale również wydobędzie kolor opalenizny. Peelingi powinny na stałe wejść do repertuaru naszej pielęgnacji. Najlepiej wykonywać je raz-dwa razy w tygodniu. Pozwoli to zachować równowagę wodno – lipidową skóry i zapobiegnie gromadzeniu się zanieczyszczeń. Warto również udać się na peeling do profesjonalnego gabinetu. Ze względu na ich różnorodność, nadają się do każdego rodzaju skóry. – Szczególnie polecam peelingi, które powstały na bazie naturalnych składników. Rozpuszczają zrogowaciały naskórek, eliminując tym samym potrzebę mechanicznej ingerencji. Dobrze jest wykonać taki zabieg szczególnie po lecie. Wskazane są peelingi złożone, zawierające różnej kombinacji retinol, kwas migdałowy, AHA, BHA, TCA. Dużym powodzeniem cieszą się również peelingi laserowe – zaleca dr Ewa Kaniowska, dermatolog z Centrum Dermatologii Laserowej Derma Puls we Wrocławiu. Naturalnie występujące kwasy wykorzystywano do pielęgnacji już w starożytnym Egipcie. Słynne kąpiele Kleopatry w mleku to tylko jeden z przykładów. Kobiety stosowały również okłady z chleba moczonego w winie oraz owoców. Dzięki temu uzyskiwały gładką, odświeżoną i rozjaśnioną cerę.

Do codziennego oczyszczania skóry powinnyśmy stosować łagodne kosmetyki bez alkoholu, który wypłukuje ceramidy. Mycie twarzy żelem i wodą często powoduje efekt ściągania, dlatego do demakijażu najlepsze będzie kremowe mleczko. Doskonale usunie makijaż i zapobiegnie wysuszaniu skóry, pozostawiając na niej ochronną barierę. Coraz większą popularność zyskują także płyny micelarne. Tajemnicze micele to cząsteczki wodno-lipidowe, które łączą się z sebum i zanieczyszczeniami, usuwając je. Dodatkowo kosmetyk ten dostarcza skórze witamin, minerałów i składników odżywczych. Z powodzeniem może zastąpić każdy inny sposób mycia twarzy.

Oczyszczona skóra gotowa jest na dalsze zabiegi. Kluczowym etapem pielęgnacji jest nawilżanie. Pamiętajmy, że dobrego poziomu nawilżenia skóry nie uzyskamy tylko dzięki odpowiednim kremom. W pierwszej kolejności musimy nawodnić organizm „od środka”, dlatego powinnyśmy regularne spożywać 1,5-2 litry wody dziennie. Warto również wyeliminować czynniki, które powodują przesuszanie skóry. Unikajmy klimatyzacji, zamkniętych pomieszczeń, zaopatrzmy się w nawilżacz powietrza, śpijmy przy otwartym oknie. Wybierajmy produkty z naturalnymi składnikami, np. wzbogacone olejem z ogórecznika i wiesiołka, zarówno w postaci kosmetyków, jak i suplementów diety. Te preparaty regenerują skórę, łagodzą podrażnienia i regulują gospodarkę wodno-lipidową. Aby nie dopuścić do przesuszenia skóry, warto stosować także wodę termalną. Można ją mieć cały czas przy sobie w małej buteleczce. Delikatna mgiełka nawilży skórę i dostarczy jej odpowiednich składników. Dr Ewa Kaniowska zaleca również inne metody: Zarówno w domu, jak i w gabinecie warto stosować wszelkiego rodzaju kosmetyki i zabiegi na bazie alg, które są bogatym źródłem minerałów i witamin, m.in. cynku, magnezu, wapnia. Działają nawilżająco i regenerująco. Z zabiegów w gabinecie polecam również sonoforezę (wykorzystującą sole potasu, miedzi i cynku), kriolift, mikrodermabrazję oraz mezoterapię „bezigłową”.

Choć jesienią słońce najczęściej przebywa za chmurami, warto nadal stosować krem z filtrem. Ten kosmetyk powinien na stałe zagościć na naszej półce w łazience. W naszej torebce zawsze powinna się znaleźć ochronna pomadka do ust, zawierająca filtr oraz substancje natłuszczające. Pamiętajmy także o skórze dłoni, którą wiatr i niska temperatura mogą nadmiernie przesuszyć. Nie wahajmy się założyć rękawiczek, kiedy poczujemy złe działanie pogody. Obowiązkowo stosujmy również krem, który nawilży dłonie i dodatkowo odżywi paznokcie.


ip

Słowa kluczowe: pielęgnacja skóry jesień cera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Najlepsze superfoods dla zdrowych i lśniących włosÃłw
Najlepsze superfoods dla zdrowych i lśniących włosów

Jakie produkty jeść, aby zachować piękne, mocne włosy?

konsultantki Avonu
Sukces w sprzedaży online - poradnik dla zdalnej konsultantki kosmetycznej Avon

Sprawdź, jakie umiejętności warto doprowadzić do perfekcji, by osiągnąć sukces w tym zawodzie.

Polecamy
Czym jest Endermologia
Endermologia - na czym polega masaż próżniowy?

Poznaj sekrety jednej z najbardziej skutecznych metod redukcji cellulitu i modelowania sylwetki.

Przygotuj swoją skórę na lato

Dowiedz się, jak zadbać o swoje ciało przed wakacjami.

Polecamy
Ostatnio dodane
Najlepsze superfoods dla zdrowych i lśniących włosÃłw
Najlepsze superfoods dla zdrowych i lśniących włosów

Jakie produkty jeść, aby zachować piękne, mocne włosy?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?