Felieton - Kobieta

Jesteś tym, co nosisz

2012-08-09 08:35:46

Lato powoli dobiega końca, a projektanci już przedstawiają jesienne propozycje modowe. Czy przykładanie dużej wagi do tego co nosimy ma sens? –Tak!-  jednym głosem krzyczą nie tylko styliści, ale również naukowcy i psychologowie.

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą”- głosi popularne powiedzenie. Postanowiłam sprawdzić, na ile jest ono uzasadnione i w ręce wpadła mi książka psychologa, specjalisty od spraw autoprezentacji, Dariusza Tarczyńskiego, „Zrozumieć człowieka z wyglądu”. Autor przekonuje w niej, że analiza ubioru uważnemu i mającemu pewną praktykę obserwatorowi może umożliwić poznanie człowieka. Według niego ubiór mówi o cechach osobowości, potrafi przekazać informację o nastroju w jakim jesteśmy, a także fakty z naszej przeszłości, obecnej sytuacji, planach i marzeniach.

Tezę o wpływie nastroju na strój uprawomacnia dodatkowo raport naukowców z brytyjskiego Hertfordshire University wykazujący ścisłą zależność między tym co nosimy, a samopoczuciem.
 
Posiadanie wiedzy o tym dlaczego, pewne ubrania nam się podobają, co, gdzie, w jakim kolorze i jak nosimy jest przydatne w relacjach z innymi, ale też ułatwia skuteczne zarządzanie własnym wizerunkiem. Przykładowo osoba, ubrana w czerwienie jest dynamiczna, sugeruje swoim strojem potrzebę aktywności fizycznej i psychicznej, a założenie brązu sygnalizuje potrzebę bezpieczeństwa, niepewność jutra i potrzebę stabilizacji. Jest to tylko uproszczona symbolika kolorów. Tarczyński zwraca uwagę, że do pełnej oceny człowieka na podstawie ubioru musimy uwzględnić jeszcze wiele innych czynników m.in: krój stroju, czy całość harmonizuje ze sobą, na jakiej wysokości i głębokości dany kolor się pojawia, jaki jest jego odcień, jaki kolor przeważa i jakie dodatki zakładamy.

Myślimy ciałem
Naukowcy z Northwestern Univeristy w Chicago poszli o krok dalej i stwierdzili, że ubiór nie tylko wpływa na to jak inni nas postrzegają, ale także na to jak sami siebie widzimy i do czego dzięki temu jesteśmy zdolni. Zespół profesora Adama Galinsky’ego przeprowadził serię eksperymentów, dowodzących psychologicznej siły ubioru.  Wynika z nich, że ubiór, tak jak kostium teatralny, pozwala się wczuć w daną rolę, a przez to steruje naszym zachowaniem i pomaga wydobyć cechy, które są kulturowo przypisywane do posiadacza danego stroju.

Doskonale ilustruje tę zależność eksperyment „z fartuchem” przeprowadzony na 74 studentach, podzielonych na trzy grupy. Część badanych założyła biały fartuch- jednym powiedziano, że jest to lekarski kitel, innym, że fartuch malarza. Reszta tylko widziała fartuch, ale go nie zakładała. Następnie mieli znaleźć różnice pomiędzy dwoma podobnymi do siebie obrazkami. Osoby, które wierzyły, że mają na sobie fartuch lekarza osiągnęły znacząco lepsze wyniki w teście.  Dlaczego? Bo do roli społecznej lekarza przypsujemy szereg cech takich jak rzetelność, kompetencja, wiedza i umiejętność koncentracji, podczas gdy malarz postrzegany jest jako artysta, a więc ktoś od kogo nie wymaga się dokładności czy analitycznego myslenia. Profesor Galinsky wyjaśnia:  „ Ubranie silnie oddziałuje na ciało i umysł, przenosząc  tego kto je nosi w inny stan psychiczny”.

Strój a stereotypy
Wpływ ubioru na podświadomość potwierdza historia policjantów z Menlo Park w Kalifornii. W 1969r. podjęto decyzję o zrezygnowaniu z mundurów na rzecz zwykłych czarnych spodni, zielonych swetrów i krawatów. Okazało się, że wraz z zabraniem munduru- symbolu wymuszającego posłuszeństwo, policjanci byli mniej skuteczni. Unikali zagrożeń i niebezpiecznych sytuacji, stali się także mniej agresywni i bardziej kontaktowi.

Badania zespołu złożonego z przedstawicieli amerykańskich uniwersytetów (Tufts University, Medford, Stanford University and University of California, Irvine) pokazały, że statystycznie, kombinezon roboczy łączymy z czarnym kolorem skóry, a strój biznesowy przypisujemy rasie białej. Zespół doktora Galinsky’ego ujawnia dalsze rewelacje; kobiety, które na rozmowę kwalifikacyjną zakładają coś o kroju bardziej męskim mają większe szansę na zatrudnienie, a im elegantsze ubranie tym wyżej oceniamy inteligencję rozmówcy.

Naukowcy sprawdzają obecnie czy efekt towrzyszący zmianie stroju jest jednorazowy, czy dzięki odpowiedniemu doborowi ubrania można trwale wykształcić u siebie pożądane cechy. Profesor Tarczyński w swojej książe zuważa jednak, że „noszenie ubrania wbrew własnym upodobaniom jest niezwykle trudne i prowadzi do dysharmonii psychicznej. Jeżeli ktoś na siłę pragnie manifestować cechy, których raczej nie posiada, to łatwo to rozpoznać po ubiorze”.

Monika Fołta

Słowa kluczowe: styl ubierania a osobowość cechy stylizacje psychologia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
6 rzeczy, które faceci cenią u kobiet
6 rzeczy, które faceci cenią u kobiet

Nie tylko wygląd pociąga mężczyzn!

6 oznak, że powinnaś zakończyć wasz związek
6 oznak, że powinnaś zakończyć wasz związek

Jeżeli wasz związek stanął w miejscu i żadne z was nie chce nic zmienić, rozwiązanie jest tylko jedno.

Jak zorganizować swoją szafę na jesień?
Jak zorganizować swoją szafę na jesień?

Kilka przydatnych wskazówek.

Polecamy
Rzecz o usuwaniu zbędnego futerka
Rzecz o usuwaniu zbędnego futerka

Kobiety, faceci ... Chodzą słuchy, że to wszystko ludzie, że można nas wrzucić w jeden worek, sklasyfikować jako jeden gatunek.

Cel: spełniać marzenia
Cel: spełniać marzenia

Wszystko odkładamy na nieokreślony termin pewni tego, że kiedyś się spełni. Ale nie dziś.

Ostatnio dodane
6 rzeczy, które faceci cenią u kobiet
6 rzeczy, które faceci cenią u kobiet

Nie tylko wygląd pociąga mężczyzn!

6 oznak, że powinnaś zakończyć wasz związek
6 oznak, że powinnaś zakończyć wasz związek

Jeżeli wasz związek stanął w miejscu i żadne z was nie chce nic zmienić, rozwiązanie jest tylko jedno.

Kupony i kody rabatowe
GaleriaŁucznik.pl
Galeria Łucznik W ofercie GaleriaŁucznik.pl: maszyny do szycia, maszyny do szycia tradycyjne, maszyny do szycia elektroniczne. Dodatkowe akcesoria takie jak overlocki, cały zestaw narzędzi i dodatków oraz przybory do szycia ręcznego. Dodatkowo na GaleriaŁucznik.pl znajdziesz Sprzęt AGD.