Fitness - Kobieta

Joga w domu, czyli jak zacząć trenować podczas kwarantanny?

2020-08-14 20:14:45

Kwarantanna to szczególny czas, który pozwala nam na próbowanie nowych rzeczy. Jedną z nich może być poszukiwanie hobby lub zajęcia, którym zabijemy czas. Joga może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zacząć uprawiać sport, utrzymać dobrą sylwetkę i jednocześnie się odstresować, nie wychodząc z domu!

Joga

Co to jest joga i jakie są jej zalety?

Joga to system ćwiczeń, w którym trenujemy nie tylko fizycznie, ale również skupiamy się na oddechu i umyśle. Pochodząca z Indii forma samodoskonalenia się, dzieli się na różne style, jednak każdy z nich dąży do uzyskania harmonii przez ćwiczącego.

Zobacz też: Co można zrobić po raz pierwszy, w trakcie kwarantanny?

Joga - efekty ćwiczeń

Jednym z pierwszych efektów jogi jest przede wszystkim poprawa samopoczucia. Tego rodzaju trening ma też pozytywny wpływ na nasz układ oddechowy i krążenia. Dzięki niemu będziemy lepiej się koncentrować i radzić sobie ze stresem oraz emocjami. Nasze ciało stanie się silniejsze, a pod okiem profesjonalnych instruktorów, poprzez odpowiednie wykonywanie ćwiczeń, pozbędziemy się bólu głowy, stawów i mięśni. Aby szybciej uzyskać efekty, należy jednak trenować regularnie.

Czym są asany?

Asany to słowo, które określa pozycje w jodze. W ich skład wchodzi właściwa postawa, zniwelowanie bólu, napięć i wewnętrznych blokad. Zaczynając naszą przygodę z jogą, warto rozpocząć od podstawowych asan i z czasem przechodzić do bardziej zaawansowanych. Nazwy poszczególnych pozycji są zainspirowane otaczającym nas światem, przykładowo: pies z głową w dół, kwiat lotosu, czy pozycja nieboszczyka.

Jak się przygotować na zajęcia?

Rozpoczynając swoją przygodę z jogą, powinniśmy dobrać odpowiednie ubranie. Nie powinno ono krępować naszych ruchów, warto jednak zaopatrzyć się w bardziej przylegającą do ciała koszulkę, aby nie podwijała nam się podczas wykonywania niektórych pozycji. Nie będziemy potrzebować butów i skarpetek - ćwiczenia odbywają się na boso.

Jeśli planujemy trenować jogę w domu, przydatna może okazać się mata antypoślizgowa. Podczas wykonywania ćwiczeń pomocne mogą się stać akcesoria, jak: klocki do jogi, paski, czy koc. Nie powinniśmy również jeść bezpośrednio przed zajęciami, jeśli złapie nas głód, wybierzmy coś lżejszego do zjedzenia. Nie zapomnijmy jednak o najważniejszym - trenujemy tylko i wyłącznie dla siebie, dlatego czerpmy z tego przyjemność.

Gdzie znaleźć zajęcia?

Rozpoczynając swoją przygodę z jogą mamy do dyspozycji wiele źródeł, z których możemy skorzystać. Nasze poszukiwania możemy rozpocząć od Youtube. Jest tam dostępne wiele lekcji, szczególnie dla początkujących. Warto, znaleźć instruktora, który będzie podkreślał, na co zwrócić uwagę podczas wykonywania ćwiczeń.

Oprócz filmików dostępnych w internecie, podczas kwarantanny znacznie rozwinęła się forma prowadzenia zajęć online. Na stronach wielu szkół jogi możemy znaleźć informacje o godzinie transmisji lekcji. Musimy być jednak przygotowani na to, że takie zajęcia mogą odbywać się odpłatnie. Poza internetem swoją wiedzę na temat odpowiedniego wykonywania ćwiczeń możemy czerpać z książek, które dodatkowo mogą zawierać płytę z filmem instruktażowym.

Przykładowa lekcja jogi dla początkujących

BS

fot. cottonbro z Pexels

Źródło: wformie24.poradnikzdrowie.pl, jogafoksal.pl

Słowa kluczowe: joga w domu, jak trenować, relaks, efekty, sport, kwarantanna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Chloe Ting - trenerka
Poznaj Chloe Ting - trenerkę, którą pokochało tysiące użytkowników

Czym wyróżnia się trenerka i jak zyskała swoją popularność?

kobieta trenująca na macie
Co ubrać na siłownie? - 3 najważniejsze elementy stroju do ćwiczeń

Zobacz, w co warto zainwestować, kiedy będzie się chciało powrócić do treningów na siłowni.

Ćwiczenia w domu
W co warto zaopatrzyć swoją domową siłownię?

Zobacz, praktyczne akcesoria do treningu w domu.

Polecamy
Zobacz jakie są wady i zalety cheat day.
Cheat day na diecie. Czy warto go stosować?

Zobacz, jakie są wady i zalety cheat day!

maty do jogi
Mata do jogi - jak wybrać dobrze?

Czym różnią się maty do jogi, jaka powinna być jej grubość i jak dobrać ją do rodzaju jogi, którą uprawiamy?

Ostatnio dodane
Chloe Ting - trenerka
Poznaj Chloe Ting - trenerkę, którą pokochało tysiące użytkowników

Czym wyróżnia się trenerka i jak zyskała swoją popularność?

kobieta trenująca na macie
Co ubrać na siłownie? - 3 najważniejsze elementy stroju do ćwiczeń

Zobacz, w co warto zainwestować, kiedy będzie się chciało powrócić do treningów na siłowni.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?