Uroda - Kobieta

Kiedy nie warto zwlekać z wizytą u trychologa?

2020-01-30 11:16:43

Osłabione, matowe i łamliwe oraz wypadające w nadmiarze włosy to przypadłość, która dotyka obecnie osoby w każdym wieku – zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane, trudno jest zatem znaleźć jedną metodę wzmacniania włosów. A z całą pewnością mało skuteczne okazują się być takie domowe sposoby na wypadające włosy jak stosowanie suplementów witaminowych czy szamponów wzmacniających. Mają one znaczenie jedynie pomocnicze, zaś naprawdę skuteczną terapię wzmacniającą włosy zaproponować może wyłącznie trycholog. Czym zajmuje się ten specjalista? O to zapytamy eksperta z tej dziedziny dermatologa - trychologa w klinice medycyny estetycznej Neonia z Krakowa Ewę Kopycińską.

wizyta u trychologa

- Pogorszenie kondycji włosów, ich nadmierne wypadanie oraz łysienie to coraz częstsze problemy, które mogą negatywnie wpływać na nasz wygląd oraz samoocenę. Czy można wskazać najważniejszą przyczynę osłabienia włosów?

Trudno jest jednoznacznie wskazać, jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Czynników prowadzących do osłabienia włosów jest bowiem bardzo wiele – od tak błahych, jak niewłaściwa pielęgnacja, poprzez niezdrowy styl życia, stres i źle zbilansowaną dietę, aż po poważne zaburzenia zdrowotne. Dlatego tak istotne jest, aby precyzyjnie zdiagnozować przyczynę wypadania włosów i włączyć odpowiednią terapię. I właśnie tym zajmuje się trychologia – unikatowa gałąź medycyny i kosmetologii, koncentrująca się na zdrowiu włosów i skóry głowy. Ta specjalistyczna dziedzina wiedzy jest trafną odpowiedzią na powszechne występowanie problemów z włosami, gdyż umożliwia indywidualne podejście do problemu i jego skuteczne rozwiązanie.

- Kto powinien udać na konsultację do trychologa?

Na wizytę w gabinecie trychologa https://neonia.com.pl/trycholog/ powinien zdecydować się każdy, kto zauważy jakiekolwiek pogorszenie się kondycji włosów. Mowa o przesuszeniu włosów, ich łamliwości i matowości, a także nadmiernym ich wypadaniu. Przyczyną wizyty u trychologa może być także podrażnienie skóry głowy, jej świąd i zaczerwienienie. Nie warto czekać z wizytą u specjalisty do momentu, gdy fryzura przerzedzi się w znacznym stopniu, bywa bowiem tak, że w przypadku niektórych typów łysienia wyleczenie nie jest możliwe. Jedyne co można zrobić, to spowolnić proces postępującej utraty włosów – i wówczas każda zwłoka we wdrożeniu odpowiedniego leczenia może mieć opłakane skutki. W większości przypadków jest na szczęście możliwe skuteczne leczenie łysienia oraz wzmocnienie włosów. Warunek jest jeden – należy udać się na konsultację do trychologa, który dysponuje odpowiednimi narzędziami diagnostycznymi oraz wykonuje specjalistyczne zabiegi wzmacniające włosy.

- Jak wygląda konsultacja u trychologa? Czy trzeba się w odpowiedni sposób przygotować do wizyty?

Wizyta w gabinecie trychologa ma na celu zabranie jak największej ilości informacji, które pozwolą określić przyczynę wypadania włosów. W tym celu zbierany jest szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia, a także wykonywane są badania trychologiczne – trichoskop i trychoskopia. Aby uzyskać wiarygodny wynik badania, należy przez dwa – trzy dni powstrzymać się od mycia włosów oraz stosowania kosmetyków do stylizacji. Trichoskop to badanie polegające na pobraniu włosów wraz z cebulkami i ich mikroskopowej ocenie. Z kolei trychoskopia to badanie włosów i skóry głowy mikrokamerą, która pozwala uzyskać odpowiednie powiększenie. Obydwa badania pozwalają ocenić stan włosów i skóry głowy, określić ilość włosów w fazie wzrostu, zobrazować mieszki włosowe. Dzięki temu możliwe jest różnicowanie rozmaitych typów łysienia. W oparciu o wyniki trichoskopii i trichogramu specjalista może zlecić dodatkową konsultację np. u endokrynologa. Trycholog proponuje ponadto specjalistyczne zabiegi wzmacniające włosy, które samodzielnie bądź w połączeniu z odpowiednią farmakoterapią pozwalają w zauważalny sposób poprawić stan włosów.

- Jakie są efekty zabiegów proponowanych przez trychologa?

Bez względu na rodzaj łysienia i jego przebieg, w celu wzmocnienia włosa konieczne jest działanie na poziomie mieszka włosowego. Włos jest w przeważającej większości strukturą martwą; łodyga włosa, którą widzimy ponad powierzchnią włosa jest strukturą nieożywioną, żywa jest jedynie cebulka włosowa, którą włos jest zakotwiczony w skórze, w mieszku włosowym. Aby mieć wpływ na cykl życiowy włosa, tempo jego wzrostu, a także pogrubienie jego struktury – należy działać bezpośrednio na mieszki włosowe. A to umożliwiają jedynie specjalistyczne zabiegi wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej, które sprowadzają się do nakłuwania skóry. Przerwanie ciągłości skóry drogą jej nakłuwania pozwala wprowadzić związki aktywne w bezpośrednie sąsiedztwo mieszków włosowych, a to umożliwia efektywne pobudzenie ich metabolizmu. Ponadto samo nakłuwanie skóry stymuluje procesy jej regeneracji i pobudza krążenie krwi. Ostatecznie – mieszki włosowe są lepiej ukrwione, dotlenione i odżywione, a włosy są mocniejsze i zdrowsze, zaś tempo ich wzrostu jest bardziej intensywne. Zabiegi na wzmocnienie włosów idealnie sprawdza się w przypadku rozmaitych typów łysienia – łysieniu androgenowym, łysieniu plackowatym, łysieniu poporodowym, polekowym, spowodowanym stresem, niezdrowym trybem życia czy niewłaściwą dietą.

- Ile zabiegów należy wykonać?

Aby uzyskać długotrwały, spektakularny efekt wzmocnienia włosów możliwy jest po wykonaniu serii zabiegów. Jeden zabieg to zdecydowanie za mało; faktem jest, że już jednorazowe wykonanie zabiegu poprawia kondycję włosów, jednak zadowalający efekt końcowy można uzyskać po wykonaniu serii kilku zabiegów. Można także zdecydować się na tzw. terapię łączoną, czyli kombinację kilku zabiegów, co zwiększa skuteczność leczenia łysienia. Najbardziej godne polecenia zabiegi na wypadające włosy to przede wszystkim karboksyterapia, terapia peptydowa dr Cyj, mezoterapia igłowa, osocze bogatopłytkowe oraz Dermapen 4. Punktem wspólnym wszystkich tych zabiegów jest nakłuwanie skóry i wprowadzanie w jej głąb związków odżywczych, pobudzenie mikrokrążenia krwi oraz aktywowanie mieszków włosowych. W zabiegu karboksyterapii śródskórnie wprowadzany jest gaz – dwutlenek węgla, w mezoterapii igłowej wykonywane są rozmaite preparaty o działaniu odżywczym i aktywującym metabolizm komórek. Terapia peptydowa dr Cyj to ostrzykiwanie skóry koncentratem bioaktywnych peptydów oraz kwasu hialuronowego, zaś osocze bogatopłytkowe wykorzystuje koncentrat płytek krwi, komórek macierzystych i czynników wzrostu pozyskiwanych z próbki krwi pobranej od pacjenta. Natomiast Dermapen 4 to intensywne nakłuwanie skóry ponad 1000 razy na sekundę, które może być połączone z aplikowaniem na skórę odpowiednich preparatów.

- Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegów na porost włosów i ich wzmocnienie?

Nakłuwanie skóry głowy nie jest wskazane wówczas, gdy w obrębie planowanego zabiegu pojawiają się stany zapalne bądź infekcje skórne. Zabiegów na włosy wypadające nie stosuje się ponadto u osób z nowotworami, chorobami autoimmunizacyjnymi czy niewyrównaną cukrzycą. Poza tymi wyjątkowymi sytuacjami wykonanie zabiegów wzmacniających włosy jest bezpieczne. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się przejściowe zaczerwienienie czy obrzęknięcie skóry, które samoistnie ustępuje. Poza tym nie powinny pojawić się jakiekolwiek skutki uboczne.

Artykuł Partnera

fot. materiały prasowe Neonia

Słowa kluczowe: wypadanie włosów, poradnik, sposoby, rzadkie włosy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak wybrać najlepszego fryzjera
Jak wybrać najlepszego fryzjera? Poznań

Należy postawić na profesjonalnych fryzjerów o ponadprzeciętnych umiejętnościach. Sprawdź, jak ich rozpoznać!

lakier hybrydowy
Jak długo schnie lakier hybrydowy?

Światło emitowane z lampy UV lub LED sprawia, że każda z warstw hybrydy staje się mocna i niemalże nie do zdarcia.

Adele figura 2020
Tak teraz wygląda Adele! Piosenkarka bardzo schudła

32-letnia piosenkarka pokazała swoje nowe zdjęcie, które zachwyciło nie tylko jej fanów.

Polecamy
Depilacja
Depilacja

Każda metoda depilacji ma swoje fanki i przeciwniczki. Wciąż najpopularniejsze są tradycyjne maszynki do golenia. Coraz więcej z nas stosuje plastry, czy kremy do depilacji.

Czas na tonik
Czas na tonik

Uchodzi za prawdziwego sprzymierzeńca kobiety. Powinnyśmy sięgać po niego rano tuż po przebudzeniu i wieczorem przed pójściem spać.

Ostatnio dodane
Jak wybrać najlepszego fryzjera
Jak wybrać najlepszego fryzjera? Poznań

Należy postawić na profesjonalnych fryzjerów o ponadprzeciętnych umiejętnościach. Sprawdź, jak ich rozpoznać!

lakier hybrydowy
Jak długo schnie lakier hybrydowy?

Światło emitowane z lampy UV lub LED sprawia, że każda z warstw hybrydy staje się mocna i niemalże nie do zdarcia.