Zdrowie - Kobieta

Kilka kroków do lepszego samopoczucia

2021-07-29 15:58:16

Przedstawiamy kilka czynników, które mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Kluczowym aspektem jest skupienie uwagi na swoim dotychczasowym stylu życia i wdrążenie kilku zmian, które pomogą nam utrzymać swoje zdrowie fizyczne i psychiczne w lepszej kondycji. Oto 6 sposobów na lepsze samopoczucie! 

sposoby na lepsze samopoczucie

1. Sen i regeneracja

Pierwszym krokiem do lepszego samopoczucia, bez którego nasz organizm nie może dobrze funkcjonować jest sen oraz regeneracja. Bardzo często zapominamy o tym jak sen jest ważny w naszym życiu. Po całym dniu różnych aktywności organizm potrzebuje zregenerować się, aby móc prawidłowo funkcjonować. Dorosła osoba powinna spać około 7–9 godzin. Mniejsza ilość snu może być powodem do ciągłego zmęczenia i braku koncentracji. Dlatego należy zachować odpowiednią równowagę pomiędzy pracą i aktywnościami w ciągu dnia, a odpoczynkiem i regeneracją. Dzięki odpowiedniej proporcji snu i odpoczynku organizm będzie zregenerowany, przez co nasz komfort i samopoczucie staje się lepsze.

2. Odżywianie i nawodnienie

Podstawowym elementem, bez którego nie można przejść obojętnie jest zdrowie odżywanie, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz odpowiednia suplementacja przy niedoborze witamin i minerałów. „Jesteś tym co jesz” – mówi słynne powiedzenie, ale tak naprawdę to co zjesz w ciągu dnia będzie miało ogromny wpływ na twoje samopoczucie. Trzeba wypracować sobie zdrowe nawyki żywieniowe, ale do tego potrzeba determinacji. Powinno spożywać się 4-5 posiłków dziennie, a więc jedz regularnie, mniej, a częściej, spożywaj urozmaicone produkty, tak aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych organizmowi. Przygotowując własne, zdrowe potrawy wiesz co jesz i masz kontrolę nad swoim schematem żywieniowym. Jeszcze jedna ważna rzecz, o której nie można zapomnieć to nawodnienie. Średnio dorosły człowiek powinien spożywać 2-3 litrów wody dziennie.

3. Ruch

Ruch i wszelkie aktywności fizyczne, są niezbędnym elementem w walce o lepsze samopoczucie. Nasz organizm potrzebuje ruchu, dlatego bądź aktywny w ciągu dnia. Spędzaj aktywnie czas w taki sposób jak lubisz. Jazda na rowerze, na rolkach, trening na siłowi, a może taniec. Nawet zwykły spacer sprawi, że poczujemy się lepiej, a dodatkowo przy tej aktywności nie ma ryzyka kontuzji czy przemęczenia. Poprzez ruch nasz organizm się dotlenia, dochodzi do szybszego przepływu krwi i zaczyna lepiej funkcjonować. Przy intensywnej aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny, czyli hormony, które wywołują dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie, są to tzw. hormony szczęścia.  Dobra forma znacznie poprawia kondycję, podnosi samoocenę, wydolność i ogólne zdrowie psychiczne. Dlatego zadbaj o codzienną aktywność ruchową, która odgrywa niesamowicie ważną rolę w życiu.

4. Rozwój osobisty

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl co możesz urzeczywistnić w swoim życiu. Określ sobie jasne cele i małymi kroczkami dąż do nich. Dążenie do postawionych sobie celów i robienie rzeczy, które sprawiają nam przyjemność przeradzają się w samospełnienie, dzięki któremu czujemy się lepiej psychicznie. Zatrzymaj się na chwilę i zadaj sobie pytanie czy jesteś w swoim życiu na odpowiedniej drodze. Czy to co robisz zapewnia ci pełną satysfakcję i poczucie równowagi? Czy żyjesz w poczuciu szczęścia i spełniasz się każdego dnia? Zadbaj o to, a twój komfort psychiczny wzrośnie na duży wyższy poziom.

5. Relacje międzyludzkie

Ludzie, a w szczególności nasi bliscy odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu, są częścią nas. Dlatego zadbaj o swoje relacje z rodziną, przyjaciółmi, otoczeniem. Szczęśliwi ludzie to tacy, którzy budują trwałe, dobre interakcje z innymi, dlatego znacznie lepiej będzie Ci się żyło wśród ludzi, z którymi jesteś w dobrych stosunkach. Pielęgnuj więzi z tymi, którzy są ważni dla ciebie, a Ci którzy nie wnoszą nic dobrego w twoim życiu, a wręcz ciągną w dół, odpuść takie znajomości

6. Samoakceptacja

Samoakceptacja jest często wiązana z pewnością siebie jednak jej zakres jest nieco bardziej wewnętrzny. Pełniejsze czerpanie z życia i osiąganie satysfakcji będzie możliwe w pełni tylko dzięki samoakceptacji i szacunku. Musisz polubić to, kim jesteś. Na pewno masz w sobie coś, co cię wyróżnia. Ludzie idealni nie istnieją. Musisz zaakceptować fakt, iż nie jesteś doskonały. Nie porównuj się do innych tylko bądź najlepszą, autentyczną wersją samego siebie, bo to czyni Cię wyjątkowym.

KJ

fot.pixabay.com/TBIT

Słowa kluczowe: zdrowie, samopoczucie, styl życia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Overthinking
Czym jest paraliż analityczny i jak sobie z nim poradzić?

Oto sposoby, które pomogą ci się pozbyć natłoku myśli w głowie.

MasaÅź gorącymi kamieniami
Masaż gorącymi kamieniami - idealna propozycja zabiegu w okresie jesienno-zimowym

Zobacz, jak masaż gorącymi kamieniami może wpłynąć na stan twojego zdrowia.

wizyta u psychologa online
Psycholog online - czym różni się e-wizyta od standardowej?

Wizyty lekarskie online cieszą się coraz większą popularnością. Również osoby, które potrzebują pomocy psychologicznej, mogą skorzystać z e-wizyty.

Polecamy
Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o swojej pochwie
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o swojej pochwie

Bardzo dużo wiemy na temat tego, jak dbać o swoje zęby, włosy, skórę czy paznokcie. A czy wiemy, jak dbać o… pochwę?

Polecamy
Ostatnio dodane
Overthinking
Czym jest paraliż analityczny i jak sobie z nim poradzić?

Oto sposoby, które pomogą ci się pozbyć natłoku myśli w głowie.

MasaÅź gorącymi kamieniami
Masaż gorącymi kamieniami - idealna propozycja zabiegu w okresie jesienno-zimowym

Zobacz, jak masaż gorącymi kamieniami może wpłynąć na stan twojego zdrowia.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?