Spisane z życia - Kobieta

Kim jest hermafrodyta?

2020-09-09 06:54:07

Większość osób słyszała kiedyś o organizmach, które łączą w sobie zarówno męskie, jak i żeńskie cechy. Obojnactwo kojarzy się przede wszystkim z roślinami czy ze zwierzętami, np. ze ślimakami. W świetle ostatnich przemian społecznych, warto zastanowić się nad hermafrodytyzmem wśród ludzi. Czy wiemy, czym tak naprawdę jest obojnactwo i jakie są jego przyczyny? 

Zobacz też: W jaki sposób media społecznościowe kształtują naszą świadomość? 

Hermafrodytyzm

Co to jest hermafrodytyzm?

Hermafrodyta to osoba, u której występują męskie i żeńskie narządy płciowe. Obojnactwo, bo tak można inaczej nazwać hermafrodytyzm, polega na tym, że nieprawidłowo kształtują się zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne narządy płciowe. Wśród ludzi występuje dość rzadko (raz na 1000 urodzeń), natomiast wśród innych zwierząt jest to zjawisko znacznie powszechniejsze.

Ciekawą historię dotyczącą powstania osób interseksualnych można odnaleźć w mitologii greckiej. Według mitu, nimfa Salmakis nieszczęśliwie zakochała się w synu Hermesa i Afrodyty. Poprosiła bóstwa, aby połączyły ich ciała w jedno. W ten sposób powstała Hermafrodyta o męskich i żeńskich narządach rozrodczych jednocześnie.  

Dlaczego powstaje hermafrodytyzm?

Wyróżnia się dwa podłoża powstawania obojnactwa: dziedziczne i hormonalne. Do czynników, które wpływają na rozwój hermafrodytyzmu, należy zaliczyć zaburzenia chromosomalne, które nie są dziedziczone i powstały przypadkowo. Na rozwój dwupłciowości mogą wpływać także płodowe zaburzenia endokrynologiczne. Należy zaznaczyć, że te zaburzenia wpływają nie tylko na wygląd zewnętrzny człowieka, ale dotyczą także sfery psychicznej i społecznej.

Zobacz też: Idealny partner na podstawie kodu genetycznego? Trwają prace nad przełomową aplikacją randkową

Czy hermafrodytyzm powinno się leczyć?

Jedną z możliwości leczenia hermafrodytyzmu jest operacja narządów płciowych. Pomimo że w Stanach Zjednoczonych praktykuje się je od lat 70., to w Polsce przeprowadzane dopiero od kilkunastu lat. Jednak nie wszyscy uważają, że obojnactwo powinno się leczyć. Istnieją organizacje zrzeszające hermafrodytów, których członkowie twierdzą, że operacje zmiany płci wyrządzają więcej złego niż dobrego, a ludzie z męskimi i żeńskimi narządami powinni być traktowani jako trzecia płeć. Na takim stanowisku też stanęło austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu, które postanowiło wydać dokument dla osoby o obu płciach, nie ograniczając jej ani do płci męskiej, ani do żeńskiej.  

Osoby interseksualne spotykają się ze stygmatyzacją i dyskryminacją wśród społeczeństwa. Coraz częściej w ich kontekście mówi się o łamaniu praw człowieka, co potwierdzają organizacje międzynarodowe. Znane są także przypadki, w których bez zgody pacjenta, lekarz podejmował decyzję o operacji płci. Czas pokaże, w jaki sposób zmieni się postrzeganie hermafrodytyzmu. 

MN

Źródła: wikipedia.org; medonet.pl 

fot. djedj z pixabay.com

Słowa kluczowe: hermafrodyta, obojnak, interpłciowość, kobieta, mężczyzna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
aktywna jesień
3 sposoby, aby jesienią czas przestał "uciekać nam przez palce"

Czas ucieka, a my nie realizujemy planów? Są sposoby, aby to zmienić. Sprawdźcie jakie!

Hermafrodytyzm
Kim jest hermafrodyta?

Dowiedz się więcej o osobach posiadających zarówno męskie, jak i żeńskie narządy płciowe.

Hobby Horse - co to jest? Czy jazda konna "na niby" może być sportem?

Poznaj fenomen Hobby Horsingu i dowiedz się, na czym polega ten sport.

Polecamy
Panaroma ParyÅźa z WieÅźą Eiffla w tle
Budżetowy Paryż na weekend - jak zwiedzić dużo i tanio?

Co można zobaczyć w Paryżu w dwa dni, nie wydając fortuny?

wesele w czasie koronawirusa
Organizacja wesela a koronawirus. Kiedy i na jakich zasadach?

Od kiedy wesela znów będą mogły się odbywać? Co mówi w tej sprawie nasz rząd? Jakie są prognozy?

Ostatnio dodane
aktywna jesień
3 sposoby, aby jesienią czas przestał "uciekać nam przez palce"

Czas ucieka, a my nie realizujemy planów? Są sposoby, aby to zmienić. Sprawdźcie jakie!

Hermafrodytyzm
Kim jest hermafrodyta?

Dowiedz się więcej o osobach posiadających zarówno męskie, jak i żeńskie narządy płciowe.

Konkurs Ziaja
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?