Zdrowie - Kobieta

Kleszcze - jak sobie z nimi radzić?

2019-08-23 14:19:50

Deszczowa i ciepła pogoda bardzo sprzyja kleszczom - stają się wtedy bardziej żywotne i wyruszają na poszukiwanie ofiar. Coraz częściej słyszymy o ugryzieniach przez kleszcze, a najważniejszy w tym wypadku jest czas - dlatego też dobrze, by każdy wiedział jak z nimi postępować. Przeczytaj krótki poradnik jak odpowiednio chronić się przed kleszczami i co robić jeśli któryś postanowi Cię zaatakować.

kleszcz

Jak uniknąć kleszczy?

Przede wszystkim nie wolno zakładać, że na kleszcza możemy się natknąć wyłącznie w lesie czy na polanie. Równie dobrze można je spotkać w mieście - kryją się na drzewach czy w trawie i nie wolno ich lekceważyć. Najlepiej więc w czasie najbardziej im sprzyjającym (głównie godziny poranne i popołudniowe) w szczególności uważać i chronić się przed tymi pajęczakami.

Aktualnie istnieje wiele preparatów w postaci sprayów czy kremów, które można zdobyć w aptece i dość skutecznie odstraszają te owady. Lepiej jednak nie polegać tylko na nich i wychodząc, w szczególności na tereny zielone, ubrać wysokie buty, długie skarpetki i spodnie, koszulki z długim rękawem oraz zadbać o nakrycie głowy. 

Kleszcze w szczególności lubią ciepłe i wilgotne miejsca na skórze. Najczęściej więc wybierają takie zakamarki jak zgięcia kolan i łokci, szyję oraz okolice pachwin, pośladków i uszu, czyli takie miejsca, na które często zwraca się najmniejszą uwagę.

Nie da się niestety w stu procentach zapobiec ugryzieniu przez kleszcza, dlatego też po każdym wyjściu w miejsca gdzie można się na niego natknąć trzeba dokładnie obejrzeć całe ciało. Często ten pajęczak jest trudny do znalezienia, ponieważ może mieć wielkość główki od szpilki. Kleszcze są w szczególności groźne, dlatego że nie czujemy ich ugryzienia. Podczas wgryzienia się w naszą skórę wydzielają one substancję znieczulającą, która pozwala im niezauważenie się zadomowić i żywić przez bardzo długi czas. Dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze zlokalizowanie kleszcza.

Jeśli posiada się zwierzaki, które wychodzą na dwór trzeba pamiętać, że one też są narażone na kleszcze i po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć pupila i jak najszybciej pozbyć się niechcianego gościa.

Jak pozbyć się kleszcza?

Jeśli nie udało nam się zapobiec ugryzieniu przez kleszcza i znajdziemy go na naszej skórze, należy nie zwlekać i jak najszybciej się go pozbyć. Nie można wpadać w panikę i jeśli jest on w takim miejscu, że jest się w stanie samemu go pozbyć, to należy to zrobić lub poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Z pomocy lekarza w tym przypadku powinniśmy korzystać tylko wtedy, gdy naprawdę nie ma żadnej innej możliwości, by poradzić sobie z kleszczem w domowych warunkach.

Kleszczy nie wolno smarować żadną maścią, natłuszczać ani naciskać - to je drażni, co może się przyczynić do szybszego przedostania się do naszej krwi ich śliny, która to może posiadać bakterie boreliozy. Najlepiej jest go po prostu wyjąć. W aptekach są dostępne specjalne haczyki, szczypce czy lassa, wtedy należy postępować według wskazówek na opakowaniu, a usunięcie kleszcza za ich pomocą jest jeszcze prostsze.

Jeśli zdecydowaliśmy się na tradycyjną metodę wyjęcia kleszcza, to należy najpierw wybrać narzędzie - mogą to być po prostu palce, a jeśli dany osobnik jest mniejszy można użyć pęsety. Następnie należy złapać kleszcza najbliżej naszej skóry i delikatnie wyciągnąć. Ruch powinien być płynny, bez wykręcania czy szarpania. Najczęściej tyle do pozbycia się tego żyjątka wystarcza.

Co po usunięciu kleszcza?

Po wyjęciu kleszcza najczęściej wystarczy tylko przemyć miejsce ugryzienia wodą z mydłem. Choć zdarza się to bardzo rzadko, to dobrze jest zobaczyć jeszcze czy w ciele nie została jego główka. Jeśli kleszcz natomiast zostawił w miejscu wkłucia tylko swoją drobną część, to nie ma powodów do strachu - ludzkie ciało jest w stanie samodzielnie się jej pozbyć.

Po pozbyciu się pasożyta należy przez okolo 3 tygodnie obserwować czy na naszym ciele nie pojawia się rumień. Często jest to bowiem pierwsza oznaka, że kleszcz nas czymś zaraził. Rumień - wyglądający jak czerwony pierścień, może się pokazać w każdym miejscu, a do tego się przemieszczać. Jeśli zauważymy coś takiego na naszym ciele, to dobrze jest zrobić temu zdjęcie i pokazać je lekarzowi.

Jeśli już kilka razy zostaliśmy ugryzieni przez kleszcza, to dobrze jest się wybrać na badania diagnostyczne i upewnić się czy żaden nas niczym nie zaraził. Przypominamy, że nie każde ugryzienie prowadzi do zakażenia, ale regularne badania zwiększają szanse na dłuższe życie!

KM

fot. pixabay.com

żródło: mp.pl, medonet.pl

Słowa kluczowe: zdrowie, ostrożność, poradnik, kleszcz, pasożyt, badania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Refleksoterapia stóp - na czym polega i jakie przynosi efekty?

Terapia stref odruchowych stopy może wspomóc nasz organizm w poprawnym funkcjonowaniu.

hemoroidy
Czy hemoroidy mogą pojawić się w młodym wieku?

U kogo mogą wystąpić powiększone hemoroidy i jak sobie z nimi radzić?

Rumień(ce) zimą
Masz rumieńce zimą? Sprawdź czy to normalne i zdrowe

Obserwujesz zmianę koloru skóry na rękach i twarzy? Sprawdź czy to jest groźne dla zdrowia.

Polecamy
Cierpisz na zaburzenia snu? Możesz mieć przewlekłą chorobę [WIDEO]
Cierpisz na zaburzenia snu? Możesz mieć przewlekłą chorobę [WIDEO]

Z badań wynika, że choć 53 proc. Polaków zazwyczaj śpi wystarczająco długo, czyli około 7-8 godzin na dobę, to aż 2/3 skarży się na różnego rodzaju zaburzenia snu, a ponad połowa w ciągu dnia odczuwa znużenie i senność.

XXVI edycja akcji Żółty Tydzień
XXVI edycja akcji Żółty Tydzień

Warto skorzystać ze szczepień w ramach akcji Żółty Tydzień, którą adresujemy w tym roku zwłaszcza do osób planujących zabiegi medyczne, które zwykle wiążą się z ryzykiem naruszenia ciągłości skóry.

Ostatnio dodane
Refleksoterapia stóp - na czym polega i jakie przynosi efekty?

Terapia stref odruchowych stopy może wspomóc nasz organizm w poprawnym funkcjonowaniu.

hemoroidy
Czy hemoroidy mogą pojawić się w młodym wieku?

U kogo mogą wystąpić powiększone hemoroidy i jak sobie z nimi radzić?