Zdrowie - Kobieta

Kompleks niższości

2009-05-01 16:44:36
 Każdy z nas je ma – osobiście nie znam człowieka, który nie miałby kompleksów. Najczęstszymi są oczywiście te dotyczące wyglądu zewnętrznego. Jednak chyba najbardziej skomplikowanym i rzutującym na wiele dziedzin życia jest kompleks niższości.

Kompleks niższości jest pojęciem wprowadzonym do psychoanalizy już na początku XX wieku przez psychoanalityka Alfreda Adlera. Wyszedł on z całkiem słusznego założenia, że celem życia każdego człowieka jest dążenie do doskonałości. Wiąże się to jednak z koniecznością porównywania się do osób czy obiektów uchodzących w naszym mniemaniu za idealne. Tu też znajduje swoje źródło kompleks niższości.

Inni mają lepiej, więcej, są lepsi. Czy takie myśli nie pojawiają się niekiedy w naszych głowach? Gdy porównujemy się z innymi odkrywamy nagle, że pod wieloma względami jesteśmy słabsi, gorsi, mniej wartościowi. To porównywanie się, które kiedyś było motorem działania, zaczyna nagle przeradzać się w nieznośny kompleks. Początki tego mogą sięgać już wczesnego dzieciństwa – dziecko, które było odrzucane lub wręcz przeciwnie – rozpieszczane, jest narażone na rozwój kompleksu niższości. Nie jest jednak powiedziane, że nie może się on rozwinąć już u osoby dorosłej. Szczególnie często dotyka on osoby ambitne. A na jego rozwój wpływa pozycja społeczna (np. ubóstwo), problemy zdrowotne, wygląd, wykształcenie.

Kompleks niższości to przede wszystkim umniejszanie własnej wartości. Ważnym jest jednak fakt, iż może on przejawiać się zarówno w sposób negatywny, jak i pozytywny. Objawy negatywne charakteryzują się często ucieczką w świat chorobliwych fantazji, co często może prowadzić do zaburzeń na tle nerwowym. Niektórzy idą po linii najmniejszego oporu i zatracają się w nałogach. Pozytywnym objawem kompleksu niższości jest jego niezwykle duża siła motywacyjna. Towarzyszą mu wtedy próby wyrównania braków, rozwijania się na różnych płaszczyznach, chęć osiągnięcia sukcesu i samodoskonalenia.  Gdy jednak kompleks ten jest głęboko zakorzeniony w psychice człowieka, nawet i pozytywne jego objawy mogą doprowadzić do chorych niemal ambicji, ambicji bycia najlepszym.

Ze wszystkim jednak można walczyć. Z kompleksem niższości też. W zaawansowanym jego stadium potrzebna jest naturalnie pomoc psychologa. Można także podjąć samodzielne działania. Najważniejsze, aby przestać obsesyjnie porównywać się z innymi. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Można do tego dojść małymi kroczkami. Na początek warto znaleźć swoje mocne strony lub po prostu przypomnieć sobie ulubione zajęcia z dzieciństwa. Może lubiłaś rysować? Świetnie, sięgnij zatem po ołówek, kartkę papieru i do dzieła. Znalezienie swoich mocnych stron lub uświadomienie sobie tego, że pewne rzeczy sprawiają nam przyjemność jest pierwszym krokiem do rozwijania pasji i zainteresowań. Gdy jesteśmy czymś bardzo zajęci, robimy coś z zaangażowaniem lub przejęciem, nie mamy czasu na zastanawianie się nad problemami. Co za tym idzie, nasza psychika zażywa wtedy swoistego wypoczynku, co nie pozwala na rozwój i pogłębianie kompleksu.

Świadomość, że wcale nie jest się gorszym od innych, bardzo pomaga w życiu codziennym. Nie trzeba więc patrzeć na siebie przez cały czas krytycznym okiem. Oczywiste, że w pewnych dziedzinach zawsze znajdą się lepsi od nas. Nie ma jednak ideałów i warto o tym pamiętać, zanim zaczniemy stawiać siebie na szarym końcu. Moja rada: stań przed lustrem i uśmiechnij się do siebie.

Małgorzata Dudek

Słowa kluczowe: kompleks niższości, kompleksy, bycie gorszym
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • :)) [0]
    Mati
    2012-09-19 20:43:16
    fajny ten artykul... hehehe... stan przed lustrem i usmiechnij sie do samego siebie:) hehehehe....
  • randka [0]
    Adaś
    2009-05-03 11:57:12
    Gosiu Dudek, umówimy się? ;)
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Hashimoto
Jakie suplementy warto wybierać przy Hashimoto?

Sprawdź, jakich składników mineralnych potrzebujesz!

Glutaminian sodu: czy jest szkodliwy dla zdrowia?
Glutaminian sodu: czy jest szkodliwy dla zdrowia?

Czym jest glutaminian sodu i kiedy szkodzi?

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?