Na rzeczy - Kobieta

Kredyt a pożyczka. Czym się różnią?

2016-12-05 13:32:30

Pojęcia kredyt i pożyczka często używane są zamiennie. Okazuje się jednak, że z formalnego punktu widzenia nie oznaczają tego samego, a ich skutki prawne mogą się znacznie różnić. Istotą zarówno kredytu, jak i pożyczki jest zaciągnięcie długu. Stąd wynikają zresztą pomyłki. Tymczasem istnieje między nimi kilka zasadniczych różnic

Kredyt

Przede wszystkim warto pamiętać, że kredyt to pojęcie zarezerwowane tylko i wyłącznie dla banków. Art. 5 Prawa Bankowego potwierdza, że udzielenie kredytu jest czynnością bankową, co zresztą niesie za sobą szereg konsekwencji - prawnych i ekonomicznych. Umowa kredytu powinna być zawarta zawsze na piśmie. Do jej elementów zalicza się m.in. jej kwotę, zasady oraz termin spłaty, wysokość oprocentowania, a także warunki ewentualnej zmiany oprocentowania czy wysokość prowizji. W jasny sposób należy też określić cel kredytu. Wyjątkiem są kredyty konsumenckie, które przeznacza się na zaspokojenie aktualnych potrzeb pożyczkobiorcy.

Pieniądze, które dostaje klient nigdy nie są faktycznie jego własnością. Cały czas należą one bowiem do banku, a pożyczający może nimi dysponować przez określony w umowie okres czasu. Dlatego też bank jako właściciel ma prawo kontrolowania na co są wydawane i czy odbywa się to w sposób zgodny z pierwotnym celem. Pożyczkobiorca ma natomiast obowiązek płacenia za użytkowanie użyczonych mu pieniędzy. Kredyt jest oprocentowany, a dodatkowo niejednokrotnie banki naliczają sobie również prowizję za jego udzielenie. Niektóre z nich odliczają ją sobie nawet od właściwej kwoty kredytu. Klient dostaje więc mniejszą sumę pieniędzy, a spłacić musi kwotę początkową.

Warto też pamiętać, że bank przed udzieleniem kredytu dokładnie analizuje i bada dotychczasowy życiorys finansowego potencjalnego klienta. Sprawdza się m.in. status w bazach dłużników oraz wysokość wynagrodzenia. Osoby, które mają długi lub nie posiadają stałego zatrudnienia raczej nie mają szansa na otrzymanie kredytu.

Pożyczka

Pożyczka jest pojęciem zdecydowanie szerszym. Pożyczkodawcą może być bowiem instytucja oraz osoba fizyczna, pod warunkiem, że pożyczka pieniądze swoje, a nie pochodzące od osób trzecich. Główne zasady w kwestii pożyczek zawarte są w Kodeksie Cywilnym. Zasady udzielania pożyczek są dość luźne. Najważniejsza różnica w stosunku do kredytu polega na tym, że pożyczone pieniądze mogą zostać wydane na dowolny cel. W przypadku niskich kwot nie trzeba nawet podpisywać umowy. Obowiązujące w takiej sytuacji są zasady ustalone między pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą. Jednak gdy pożyczane są większe kwoty (powyżej 500 złotych) najlepiej jest spisać umowę, która w razie ewentualnego sporu stanowi podstawę do rozstrzygnięć. Umowę pisemną natomiast podpisują zawsze firmy pożyczkowe.

Pożyczka to w wielu sytuacjach rozwiązanie lepsze. Okazuje się jednak, że pożyczka nie zawsze musi być oprocentowana. Wszystko bowiem uzależnione jest od warunków ustalonych z pożyczkodawcą. W przypadku pożyczek nie ma też obowiązku określenia terminu spłaty. Wprawdzie instytucja pozabankowe raczej je ustalają, ale w rodzinie można sobie to odpuścić. Kolejnym czynnikiem różniącym pożyczkę od kredytu jest przeznaczenie otrzymanej gotówki. Osoby decydujące się na pożyczkę nie muszą nikomu tłumaczyć się na co ją przeznaczą. Ponadto wszystkie formalności ograniczone są do minimum. Pożyczkodawcy często nie wymagają nawet potwierdzenia źródła dochodu. Nie sprawdzają również swoich klientów w rejestrach dłużników, a jeśli już to robią to nie zawsze negatywna historia kredytowa skutkuje odmówieniem klientowi pożyczki. Cały proces jest więc o wiele prostszy i znacznie szybszy niż w przypadku banku.

Kredyt to pojęcie zarezerwowane tylko dla banków. Okazuje się jednak, że nie wszystkie zobowiązania zaciągane w banku są kredytami. W chwili obecnej coraz częściej zdarza się bowiem, że banki udzielają też pożyczek. Typowym przykładem pożyczki jest np. kredyt odnawialny w koncie, który nie ma sprecyzowanego terminu spłaty oraz wysokości miesięcznych rat.


Artykuł został przygotowany przez kalkuluj.pl - innowacyjny serwis typu e-commerce. Kupuj, zlecaj, kalkuluj koszty!

ip

Słowa kluczowe: dobry kredyt, tani kredyt, tania pożyczka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
markizy balkonowe
Jak osłonić balkon? Przygotuj przestrzeń na lato

Przedstawimy Wam kilka sprawdzonych sposobów!

5 powodów, dla których warto czekać na jesień

Poznaj powody, dla których można lubić jesień i dowiedz się, w jaki sposób można produktywnie wykorzystać ten czas.

baleriny damskie
Jak rozciągnąć baleriny?

Chodzenie w zbyt ciasnych butach może być prawdziwą udręką, a nawet prowadzić do problemów zdrowotnych.

Polecamy
Ogród w domu - jak sadzić warzywa i kwiaty w warunkach domowych?

Nie trzeba ruszać się z domu, by stworzyć idealne miejsce dla swoich roślin!

Mikhail Varshavski, czyli najseksowniejszy lekarz na świecie [ZDJĘCIA]

Zobacz zdjęcia lekarza, który podbija serca wielu kobiet na całym świecie!

Ostatnio dodane
markizy balkonowe
Jak osłonić balkon? Przygotuj przestrzeń na lato

Przedstawimy Wam kilka sprawdzonych sposobów!

5 powodów, dla których warto czekać na jesień

Poznaj powody, dla których można lubić jesień i dowiedz się, w jaki sposób można produktywnie wykorzystać ten czas.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?