Niezbędnik - Kobieta

Kto dostanie zasiłek opiekuńczy do 29 listopada 2020?

2020-11-07 20:11:29

W związku z nie zwalniającą pandemią koronawirusa sytuacja wielu osób diametralnie się zmieniła. Nie działające siłownie, restauracje, a od 7 listopada 2020 także galerie handlowe, to problemy, przez które wiele osób straciło swoją stabilność finansową. Zamknięcie szkół i ośrodków opieki spowodowało, że rząd ponownie pragnie przywrócić dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Dla kogo będzie on przeznaczony?

Kiedy będzie obowiązywał zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek, który pragnie przywrócić rząd, ma wspierać przede wszystkim rodziny mające utrudniony dostęp do pozostawienia swojego dziecka pod czyjąś opieką z powodu pandemii. Będzie on obowiązywał w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu, do którego uczęszczały dzieci lub niepełnosprawni dorośli. O pomoc finansową mogą się starać także osoby, które z powodu pandemii nie są w stanie zapewnić opieki nad swoją pociechą przez podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodów czasowego ograniczenia działania placówek w związku z COVID-19.

Kto może ubiegać się o zasiłek?

Nie każdy rodzic będzie mógł skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rząd przygotował odpowiednie kryteria, które osoba ubiegająca się o pomoc finansową będzie musiała spełnić. Do grupy, która otrzyma pomoc, zaliczają się rodzice posiadający dzieci w wieku do 8 lat. To samo dotyczy ubezpieczonych opiekunów, ktorych pociechy są w wieku:

  • do 16 lat i mają orzeczenie o niepełnosprawności
  • do 18 lat i mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat i posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Po zasiłek mogą się też zgłaszać rodzice lub opiekunowie zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności opiekowania się niepełnosprawną osobą pełnoletnią.

Zobacz też: Mobilizacja Wojsk Obrony Terytorialnej do walki z COVID-19. 

Od kiedy będzie przysługiwał zasiłek od rządu? 

Zasiłek opiekuńczy powraca w związku z całkowitym zamknięciem placówek edukacyjnych z powodu pandemii koronawirusa i działa on na takich samych zasadach jak ten, który przysługiwał do 20 września 2020 roku. Według projektu rozporządzenia Rady Ministrów w tym przypadku będzie on przysługiwał przez 21 dni, od 9 do 29 listopada. Na tę chwilę nie zostały podane żadne dodatkowe informacje na temat przedłużenia tych terminów, jeżeli pandemia COVID-19 nie uspokoi się do końca miesiąca.

W tych szczególnych czasach, kiedy liczba zachorowań gwałtownie rośnie z dnia na dzień, postarajmy się dawać dobry przykład naszym dzieciom. Nośmy maski, dezynfekujmy ręce i utrzymujmy odstępy, chociaż w taki sposób jesteśmy w stanie przyczynić się do walki z panującym wirusem.

BS

fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

Źródło: gov.pl

Słowa kluczowe: zasiłek opiekuńczy, dla kogo, listopad 2020, pandemia COVID-19, koronawirus
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pranie
Pralka ładowana od góry - czy to dobre rozwiązanie?

Zobacz, w jakich miejscach sprawdzi się to rozwiązanie, jakie są jego zalety oraz na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu tego sprzętu.

zegarki na prezent do 1000
Jaka marka zegarka do 1000 zł? 5 pomysłów!

Te modele zachwycą nawet najbardziej wybrednych.

firany do kawalerki
Jakie firany wybrać do kawalerki?

Sprawdźcie, jakie firany wybrać do kawalerki, aby optycznie powiększyć przestrzeń mieszkania.

Polecamy
Świąteczne dylematy - jaką choinkę wybrać?

Świerk, sosna, jodła - jakie drzewko kupić na Boże Narodzenie?

Kobieta dająca sobie prezent
Czy w Polsce nadal świętujemy imieniny? Kiedy powinniśmy to robić?

Czym są imieniny i co kupić na prezent z ich okazji? Dowiedz się wszystkich niezbędnych rzeczy

Polecamy
Ostatnio dodane
pranie
Pralka ładowana od góry - czy to dobre rozwiązanie?

Zobacz, w jakich miejscach sprawdzi się to rozwiązanie, jakie są jego zalety oraz na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu tego sprzętu.

zegarki na prezent do 1000
Jaka marka zegarka do 1000 zł? 5 pomysłów!

Te modele zachwycą nawet najbardziej wybrednych.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?