Zdrowie - Kobieta

Mała czarna

2006-03-15 00:00:00
 Dziś parę słów o kawie. Myślę, że większość z Was w trakcie sesji pochłania spore ilości kawy, by pobudzić ciało i umysł do ciężkiej pracy jaką jest nauka. Kilka prawd, przestróg, nowe wyniki badań…

Chyba wszyscy dorastaliśmy poznając szkodliwe skutki - te prawdziwe i te bezpodstawne - za dużej ilości kofeiny. Rodzice pilnowali byśmy nie pili kawy, bojąc się, iż zawarta w niej kofeina może spowodować stres i nadpobudliwość. Nie potrzebowaliśmy lekarza z jego mądrymi przestrogami, by przypomniał, że nasza poranna filiżanka/kubek czarnej mocnej podnosi ciśnienie i może przyspieszyć tętno. Lekarze w Stanach – gdzie bardzo modne jest picie kawy (nawet herbat) bezkofeinowych, zabronili swoim pacjentom z zaburzeniami serca pić nawet tej. Uważają, iż kawa bezkofeinowa może być dla nich zagrożeniem. Kobiety w ciąży i karmiące piersią są ostrzegane przez swych lekarzy przed piciem kawy, choć nie ma naukowych dowodów, iż kofeina podana w ten sposób może zaszkodzić dziecku. Ten staroświecki pogląd nadal jednak jest aktualny.

Ostatnio jednak kofeina traktowana jest odrobinę łagodniej. Od pomagania do powodowania chorób jest długa droga. Badania pokazały, że kofeina może zmniejszyć zagrożenie dwoma rodzajami cukrzycy i choroby Parkinsona, a także podnosi poziom energii i zwiększa wydajność organizmu. Badania te głoszą również, że kawa dostarcza do organizmu więcej antyoksydantów niż jakikolwiek inny produkt.

Lekarze utrzymują, że ludzie z problemami psychicznymi lub zaburzeniami emocjonalnymi nie powinni spożywać kofeiny. Przez wiele lat chorzy psychicznie byli instruowani, aby nie pić kawy, a zwłaszcza w większych ilościach. W raportach pisze się, iż regularne picie kawy powoduje ryzyko wzrostu zachorowalności na kamienie żółciowe. Inne badania głoszą jednak, że nie ma miedzy tym związku. Ostatnio opublikowano wręcz raporty, które mówią, że osoby raczące się kawa rzadziej cierpią na przypadłości związane z woreczkiem żółciowym. W co wierzyć? Przypomnij sobie słowa rodziców; „Czasem można po prostu przedobrzyć. Kawa może okazać się pomocna w kilku przypadkach, ale jej za duża ilość może mieć negatywny wpływ na twój organizm”. Gdzie zatem granica? Pamiętaj, że dwa czy pięć kubków (bo te zazwyczaj pijamy - nie jak kiedyś o połowę mniejsze filiżanki) kawy dziennie to ogromna różnica! Zależy to także od marki i typu kawy. Niektóre z popularnych obecnie capupuccino i espresso zawierają więcej kofeiny, niż tradycyjne marki. Osoby, u których występują schorzenia, takie jak podwyższone ciśnienie krwi, choroby serca, kamica woreczka żółciowego, wysoki poziom cholesterolu, zaburzenia psychiczne, mające problemy z narkotykami lub kobiety będące w ciąży - nie powinny pić kawy, zawierającej kofeinę.

 Jednak i to nie jest bezpieczne. Prawie 80% wszystkich kaw bezkofeinowych jest produkowana przy pomocy chemii, która może mieć zły wpływ na nasze ciało. Jeśli jesteś zwolennikiem modnego decaf’u, pij tylko te które są pozbawione kofeiny w procesie Swiss Water. Jest to naturalny sposób, bez użycia środków chemicznych.

Kawa może powodować u kobiety zmniejszenie szansy na posiadanie przez nią potomstwa, jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że panie pijące kawę w umiarkowanych ilościach nie będą mogły zajść w ciąże z powodu nadmiernego obciążenia organizmu kofeiną. Nieznaczne obniżenie płodności obserwuje się również wśród mężczyzn.

Szczególnie dla pań powinno być ważne co dodają do swojej porannej kawy. W zależności czy jest to pełne mleko czy odtłuszczone, a może tłuściutka śmietanka i kilka łyżeczek cukru, nasza kawa może mieć od 20 do 500kcal!! Polecam zatem czarną kawę z brązowym cukrem. Dodaje sporo energii i zawiera minimum kalorii.

Przeglądają serwisy dotyczące zdrowia można znaleźć sporo sprzecznych informacji na temat kawy i jej wpływu na zdrowie. Myślę, że najlepszym źródłem informacji powinny być nasze wyniki badań, kontakt z lekarzem i obserwacja reakcji naszego organizmu na przyjmowane produkty, sposób życia. I pamiętajcie: NIC NIE SZKODZI JEŚLI JEST PRZYJMOWANE W UMIARKOWANYCH ILOŚCIACH!

Milka

(dlastudentki@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: kawa mała czarna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • kawa z ekspresu - espresso [0]
    mala-czarna.info
    2009-02-18 18:03:10
    Ciekawy artykuł lecz warto wspomnieć o różnicach między kawami z ekspresu a rozpuszczalnymi. Kawa z ekspresu nie ma efektów ubocznych, jest zdrowa, natomiat rozpuszczalne to straszna chemia, która z czasem niszczy układ pokarmowy powodując różne problemy. Zatem jeżeli chcesz sie dowiedzieć co do jest prawdziwe espresso zapraszam na www.mala-czarna.info/artykuly_espresso.php
Zobacz także
Na czym polegają szczepienia?
Na czym polegają szczepienia?

Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące szczepionek i szczepień.

zalety picia wody
Woda to nuda? Te 3 fakty mogą przekonać cię do jej regularnego picia!

Odpowiednie nawodnienie jest kluczem do dobrego samopoczucia i zdrowia. Poznaj zalety picia wody!

trening w domu
Trenuj - gdzie chcesz i kiedy chcesz Warszawa

W każdych warunkach, nawet domowych, można ćwiczyć tak, jak się lubi, dbać o kondycję, smukłą sylwetkę czy też rozładować stres.

Polecamy
Choroba Hashimoto, a niedoczynność tarczycy. Czy to jest to samo?

Na to pytanie opowiada dr n. med. Katarzyna Kocbuch, dziekan Wydziału Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Polecamy
Ostatnio dodane
Na czym polegają szczepienia?
Na czym polegają szczepienia?

Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące szczepionek i szczepień.

zalety picia wody
Woda to nuda? Te 3 fakty mogą przekonać cię do jej regularnego picia!

Odpowiednie nawodnienie jest kluczem do dobrego samopoczucia i zdrowia. Poznaj zalety picia wody!

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?