Fitness - Kobieta

Masaż, wiesz czym jest i skąd się wziął?

2011-08-02 10:01:31

Medycyna manualna jest prawdopodobnie tak stara jak cała ludzkość i towarzyszące jej urazy. Pierwsze wzmianki na temat stosowania masażu pochodzą już z roku 3000 p n e. z księgi Kugn-Fu.

W okresie medycyny sakralnej kapłani zalecali stosowanie masaży tak jak i wód mineralnych.
Dokładne wskazówki pomagające wykonywać zabieg masażu znalazły swoje miejsce w wielkiej księdze mądrości Hindusów jaką jest Weda.

Pierwsi olimpijczycy przed startem na igrzyskach w starożytnej Grecji byli nacierani oliwą, z czego po wielu latach wziął się masaż sportowy. W kronikach Rzymian zapisane jest że Juliusz Cezar cierpiący na rwę kulszową również leczony był masażem – takimi technikami jak głaskanie, szczypanie, ugniatanie.

O wskrzeszeniu masażu możemy mówić dzięki Ambrożemu Pare, francuskiemu lekarzowi który jako pierwszy przeprowadził naukowe badania na jego temat, gdyż zauważył że jego stosowanie po operacjach poprawia stan tkanki skórnej oraz mięśniowej w okolicy rany pooperacyjnej. Dzięki lekarzom szwedzkim w XIX wieku nastąpił prawdziwy rozwój masażu. Pierwszy raz zostały opisane zasady jego stosowania jako formy terapii oraz profilaktyki w rożnego rodzaju schorzeniach.

Po krótkim zarysowaniu historii masażu warto byłoby opisać czym on tak naprawdę jest. Definicja głosi że jest to mechaniczne odkształcanie tkanek przy biernym zachowaniu masowanego. Ja natomiast sądze że jest to dużo, dużo więcej niż tylko sprężyste odkształcenie tkanek, ponieważ na naszym ciele znajdują się liczne punkty opisywane już od najdawniejszych czasów przez Chińczyków. Stosując zabieg o charakterze masażu w sposób świadomy lub co niestety najczęściej się zdarza nieświadomy masażysta może wpływać na wiele pozytywnych procesów w ciele osoby która w danej chwili jest masowana. Od wydzielenia hormonów szczęścia jakimi są endorfiny – stąd zadowolenie pacjenta po dobrze wykonanym masażu. Przez usuwanie szkodliwych substancji przemiany materii czy nadmiaru wody z organizmu, do zlikwidowania nadmiernego napięcia mięśniowo-powięziowego bezpośrednio w okolicy masowanej, a pośrednio w innych częściach ciała dzięki sieci powięzi oplatających całe nasze ciało.

Masaż ma wiele form takich jak klasyczny, leczniczy, drenaż limfatyczny, centrafuzalny, okostnowy, segmentalny, Shantal’a, izometryczny, sportowy, punktowy. Jest też kilka odmian jak: indonezyjski, tajski, ajurwedyjski, hawajski, siatsu i wiele innych.

Masażem można leczyć bardzo wiele dolegliwości często nam doskwierających:
• bóle mięśniowo stawowe
• przeciążenie mięśni
• bóle karku oraz dolnego odcinka kręgosłupa
• stany po wysiłku fizycznym
• przykurcze mięśniowo-stawowe
• migreny
• szyjno pochodne bóle głowy
• nerwice
• bezsenność

W połączeniu z innymi terapiami jak na przykład terapia Cranio – Sacralna czy terapia manualna wachlarz korzyści dla organizmu zwiększa się niesamowicie. Ograniczenia stanowią tu w tedy już tylko negatywne nastawienie pacjenta, choroby psychiczne, nowotwory ( pomijając terapie Cranio – Sacralną ) brak dostatecznej wiedzy terapeuty do łączenia różnych form terapii, oraz dalece posunięte zmiany strukturalne.

REKLAMA

Polecamy we Wrocławiu:

Masaż Wrocław , Masaż Relaksacyjny Wrocław, Masaż Leczniczy Wrocław

Masaż Tajski Wrocław

Masaż kręgosłupa Wrocław

Masaż kamieniami Wrocław

Masaż dla dwojga Wrocław

Leczenie rehabilitacja kręgosłupa Wrocław

Masaż czekoladowy Wrocław

 

ip

Słowa kluczowe: masaż historia masażu rodzaje masaży
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
powe joga
Na czym polega power joga?

Poznaj szczegóły treningu.

puppy
Puppy joga - czym jest i na czym polega?

Jakie korzyści niosą ze sobą ćwiczenia?

boks
Boks dla kobiet - jak wygląda trening?

Poznaj szczegóły treningu, który zyskuje coraz większą popularność.

Polecamy
siłownia
Dlaczego tracimy motywację do ćwiczeń?

Sprawdź, jak zachować regularność w swoich treningach.

pilates
Czym jest i jakie efekty przynosi pilates?

Zobacz, jak wyglądają ćwiczenia z pilatesu.

Ostatnio dodane
powe joga
Na czym polega power joga?

Poznaj szczegóły treningu.

puppy
Puppy joga - czym jest i na czym polega?

Jakie korzyści niosą ze sobą ćwiczenia?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?