Zdrowie - Kobieta

Masz ataki obżarstwa? Zobacz dlaczego!

2012-09-19 09:00:51

Stajesz czasami w obliczu niepohamowanej ochoty na coś słodkiego, talerz makaronu czy też paczkę ciastek? Zaczynasz jeść i nie przestajesz kiedy jesteś już pełna tylko kiedy skończysz całe opakowanie?

Ostatnie badania wzięły pod lupę tego typu zachowania próbując wyjaśnić fizjologiczną ich przyczynę. To co ukazały jest zaskakujące. Ludzi regularnie pochłaniających w danej chwili duże ilości jedzenia łączy bowiem jeden wspólny aspekt – mają niski poziom tryptofanu. Jest on prekursorem serotoniny – tak dobrze znanego hormonu szczęścia.

Tryptofan jest aminokwasem naturalnie występującym w produktach spożywczych. Dieta uboga w niektóre z nich może skutkować jego niedoborem. Co ciekawe w diecie osób, u których była niewystarczająca podaż witaminy B3, tryptofan zostawał użyty przez organizm w celu produkcji przez wątrobę tej witaminy. Co za tym idzie nie tylko bezpośredni niedobór tego aminokwasu ma wpływ na objadanie się. Szczególnie ważne okazują się bowiem witaminy z grupy B. W przypadku niedoboru witaminy B6 - nawet stosunkowo niewielkiego tryptofan ulega degradacji do łagodnie toksycznych metabolitów – co skutkuje znów jego niedoborem. Nasz mózg dostaje przeciętnie ok.1% tryptofanu pochodzącego z pożywienia, a bariera krew-mózg w znacznym stopniu utrudnia jego absorpcję.

Jaki ma wpływ to na ataki obżarstwa? Gdy zjadamy duże ilości węglowodanów prostych czyli wyrobów cukierniczych, słodyczy nasz organizm wyzwala duże ilości insuliny by zmniejszyć ciągle wzrastający poziom cukru we krwi. Insulina również usuwa z krwi pięć innych aminokwasów jak walina, izoleucyna, leucyna, tyrozyna i fenyloalanina – ułatwiając tym samym drogę do mózgu tryptofanowi. Tam zwiększa się poziom serotoniny, która zapewnia uczucie błogości, zmniejsza napięcia i stresy. Dlatego u osób podenerwowanych często pojawia się problem zajadania problemów, zwiększa to u nich uczucie pozornego spokoju i relaksu.

Aby zapobiec periodycznym atakom przejadania się należy stosować racjonalną i dobrze zbilansowaną dietę, w której nie zabraknie naturalnych źródeł witamin z grupy B i aminokwasów egzogennych. Nie należy na własną rękę suplementować tryptofanu jeśli nie ma się problemu z depresją, a ataki nie przybierają formy zaburzeń odżywiania się.

Joanna Jamróz
http://your-naturalhealth.blogspot.com

Słowa kluczowe: ataki obżarstwa przyczyny skutki jak zapobiegać dieta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Polecamy
Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Elon Musk w SNL
Elon Musk opowiedział o swoim Zespole Aspergera w SNL

Zobacz, o czym mówił miliarder podczas swojego wystąpienia w SNL.

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.