Zdrowie - Kobieta

Napoje energetyczne – zawał w puszce

2011-04-29 12:06:03

Popularne napoje energetyczne są dostępne w prawie każdym sklepie. Wielu z nas pije je regularnie. Niewielu z nas jednak wie, jakie reakcje wywołują w naszym organizmie owe napoje i dlaczego nie należy ich spożywać, a już na pewno nie za często.

Napoje te zostały stworzone przede wszystkim dla sportowców. Mają stymulować mózg osób poddających się dużemu wysiłkowi fizycznemu, jak i napięciom stresującym, a nie po to by być konsumowane jako napój chłodzący, czy obojętny. Zatem jeśli po jego spożyciu nie wykonujesz ćwiczeń fizycznych, a funkcja energetyzująca napoju przyspieszyła rytm bicia serca, może to doprowadzić nawet do nagłego zawału.

Ponadto większość „energetyków” zawiera składniki rozcieńczające krew, aby serce mogło ją szybciej przetwarzać i co za tym idzie zmniejszyć intensywność wysiłku fizycznego, a to może doprowadzić do wylewu.

Kolejnym stałym składnikiem napojów energetycznych jest witamina B12, używana w medycynie do ratowania pacjentów w stanie nieprzytomności będących po spożyciu dużych dawek alkoholu. Stąd nadciśnienie i stan ekscytacji jaki odczuwasz po wypiciu, niemal jakbyś był pod wypływem alkoholu.

Z pewnością znacie popularny drink podawany w klubach, czyli „Wódka z Burnem” albo „Wódka z Red Bullem”. Nie wolno mieszać napoju energetycznego z alkoholem, ponieważ mieszanka ta zmienia napój w "Śmiertelną Bombę", która atakuje bezpośrednio wątrobę, powodując, że miejsce zaatakowane się nie regeneruje.

Innym skutkiem ubocznym energetyków są choroby nerwowe, a nawet neurozy. Niektóre napoje zawierają GLUCURONOLACTONE. Ten produkt chemiczny został stworzony w latach 60. przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Miał służyć żołnierzom w zwalczaniu stresu podczas wojny w Wietnamie. Działa jak halucynogenny narkotyk. Szybko się jednak okazało, że jest śmiertelną trucizną, wpływającą na pojawianie się migreny, guzów mózgu i chorób wątroby. Dlatego w armii został wycofany. Dziś jednak można go znaleźć w niektórych napojach energetycznych.

Nie wszystkie osoby mogą pić bezpiecznie napoje energetyzujące. Ze względu na dużą zawartość kofeiny wystrzegać się ich powinny osoby z wysokim ciśnieniem tętniczym, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie wskazane są również dla osób z cukrzycą, zaburzeniami neurologicznymi i schorzeniami wątroby.

W październiku zeszłego roku kanadyjskie Media rozpisywały się nad przypadkiem 18-letniego ucznia, który po nocy spędzonej nad książkami wypił na pusty żołądek dwie puszki Red Bull Energy Drink, po czym doznał ataku epilepsji.

Główne składniki pobudzające napojów:

Kofeina - pobudza układ nerwowy. Działa głownie na korę mózgową, rozszerza naczynia krwionośne, przyśpiesza pracę serca, działa moczopędnie, zmniejsza uczucie senności. Powoduje też uwalnianie się niewielkiej ilości dopaminy, hormonu odpowiedzialnego za uczucie zadowolenia i szczęścia.

Tauryna - wpływa na produkcję hormonów odpowiedzialnych za spalanie i wydalanie tłuszczów. Uczestniczy w przemianie materii, reguluje pracę serca, pobudza pracę mięśni. Podczas wysiłku fizycznego zmniejsza wydalanie serotoniny, przez co nie odczuwany jest ciężar tego wysiłku i organizm może dłużej pracować.

Guarana - jest to roślina, której ziarna zawierają 6% kofeiny. Dodanie jej do napojów powoduje, że kofeina jest wolniej wchłaniana, dzięki czemu wydłuża się jej działanie.

Glukuronolakton - ma działanie regenerujące, przyśpiesza wydalanie z organizmu szkodliwych substancji przemiany materii.

L-karnityna - jest niezbędna do wykorzystywania energii z tłuszczów oraz prawidłowej pracy serca i mięśni szkieletowych.

Inozytol - bierze udział w metabolizmie tłuszczów i cholesterolu, działa uspokajająco, poprawia sprawność umysłową.


Do tego dochodzą setki substancji, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia, a nawet stanowią zagrożenie dla życia człowieka.


Zatem zastanówmy się, czy nie lepiej wypić kubek kawy?

 

 

KK

Słowa kluczowe: napój energetyzujący burn red bull energetyk
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • mi nie zaszkodziły [0]
    Zuzka
    2016-05-21 13:24:03
    Piłam przez dłuższy czas po pół litra dziennie, tylko dzięki nim byłam w stanie funkcjonować, ale już nie działają, usypiam po nich jak dziecko... Zamieniłam je na żeń- szeń, który pobudza, wspaniale podnosi wydajność organizmu i co chyba najważniejsze odporność na stres. Odkąd stosuję Gold żeń– szeń complex mam mnóstwo energii i siły przez cały dzień, nie czuje już senności pomimo odpowiedniej dawki snu, znużenie też zniknęło, a moje osiągi w pracy są znacznie lepsze.
  • ;) [0]
    Emila
    2016-02-24 20:29:21
    prawda jest taka że wszystko co spożywamy w nadmiarze szkodzi zdrowiu. za dużo słodyszy, tłuszczu, za mało ruchu -efekt choroby. sama sięgam po energetyk od czasu do czasu, dokładniej chwdp i jestem bardzo z niego zadowolona. przyciągneła mnie dziwna nazwa ale i dobry smak
  • Nieprawda [0]
    Seba
    2016-02-22 12:16:13
    Nieprawda, jesli ktoś ma problemy z sercem to kawa tez może mu zaszkodzić więc co kwa też jest zła? Wszystko w nieodpowiedniej ilosci jest szkodliwe. Dlatego jak ktoś nie pije po kilka litrów dziennie to nic mu nie bedzie. Ja pije kilka puszek tygodniowo energetyka chwdp i nie mam żadnych niepokojących objawów. Dodatkowo pobudza mnie to lepiej niż kawa
  • Szkodzą [0]
    Saas
    2014-06-10 02:38:00
    Szkodzą nawet bardzo http://zdrowaforma.blogspot.com/2014/06/dodaje-skrzyde-co-odejmuje.html?m=0
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Polecamy
Dieta paleo - na czym polega?

Powrót do epoki kamiennej - dlaczego paleo jest nazywana dietą człowieka pierwotnego? Dowiedz się, jak odżywiali się twoi przodkowie i weź z nich przykład.

jelita
Naturalny sposób na zdrowe jelita

Jak odpowiednio zadbać o jelita?

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.