Zdrowie - Kobieta

Napoje energetyzujące - fakty i mity

2010-04-21 10:53:49
 Ostatnio energy drinki stały się niezwykle modne, a największą liczbę zwolenników znalazły właśnie wśród młodzieży. Ta jednak nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jakie reakcje wywołują one w ludzkim organizmie. Oto kilka dowodów na to, że napoje energetyzujące nie zawsze dodają skrzydeł.

Napoje energetyzujące stały się popularne, ponieważ w założeniu zwiększają wytrzymałość fizyczną, podwyższają zdolność koncentracji, dodają energii i witalności. Niestety nikt jednak nie informuje nas o niebezpieczeństwach wynikających ze spożywania tego rodzaju produktów. Młodzież nieświadoma zagrożeń, nie jest w stanie podjąć racjonalnej decyzji, by ograniczyć konsumpcję energetyków. Oto kilka faktów i mitów, które pomogą wam rozwiać wszelkie wątpliwości, dotyczące działania "cudownych" napojów.

FAKT:  Napoje energetyzujące poprawiają koncentrację

Tak, dzięki witaminom z grupy B, które utrzymują sprawność układu nerwowego, oraz kofeinie pobudzającej korę mózgową, poprawiają pamięć i koncentrację. Taki efekt jest jednak możliwy tylko wtedy, kiedy napoje spożywane są w rozsądnych ilościach. Energetyki w pewnym stopniu "rozjaśniają umysł" i pomagają dłużej się skupić, dlatego tak wielu młodym ludziom towarzyszą podczas nauki. Powinniśmy pamiętać, że w aptekach znajdują się suplementy diety, które również wspomagają koncentrację, a nie są tak szkodliwe dla zdrowia.

MIT:  Napoje energetyzujące = napoje izotoniczne

Młodzież aktywna fizycznie często myli napoje energetyzujące z napojami izotonicznymi. Te ostatnie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób uprawiających sport oraz narażonych na ciężki wysiłek fizyczny. Mają one za zadanie dostarczać organizmowi energii oraz uzupełniać niedobór płynów i traconych wraz z potem elektrolitów. Po za tym, znacznie szybciej niż woda wyrównują ubytki płynów ustrojowych. Napoje izotoniczne w przeciwieństwie do energetyzujących nie zawierają kofeiny.

FAKT:  Napoje energetyzujące są dobre podczas wysiłku fizycznego

Tak, ponieważ w skład energetyków wchodzi tauryna, która przeciwdziała procesom utleniania zachodzącym w mięśniach po wysiłku. Dzięki temu szybciej się one regenerują i są gotowe do dalszej pracy. Napoje zwiększają wydolność organizmu i zapobiegają zmęczeniu. Efekt jest niestety krótkotrwały i nie potrzeba długo czekać, aby powróciło uczucie znużenia. Najwięcej energii ludzki organizm czerpie z pożywienia, spalając węglowodany, tłuszcze i białka, a napoje energetyzujące są niemalże ich pozbawione.

MIT:  Napoje energetyzujące są przeznaczone dla wszystkich osób, niezależnie od wieku


To nieprawda, że wszystkie osoby mogą pić je bezpiecznie. Ze względu na dużą zawartość kofeiny powinny unikać ich spożycia osoby z wysokim ciśnieniem tętniczym, diabetycy, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Energy drinków powinni wystrzegać się ludzie z zaburzeniami neurologicznymi, kardiologicznymi i cierpiący na schorzenia wątroby.

FAKT:  Napoje energetyzujące + alkohol = ...wybuchowa mieszanka

Na początku to połączenie jest z pozoru niewinne. W rzeczywistości w znacznym stopniu atakuje wątrobę, a uszkodzone miejsce może już nigdy się nie zregenerować. Po za tym, mieszanka alkoholu z tak olbrzymią dawką kofeiny, może prowadzić do odwodnienia organizmu, utraty przytomności oraz zaburzeń pracy serca! Dlatego właśnie w wielu krajach podczas imprez klubowych zakazana jest sprzedaż alkoholowo-energetyzujących drinków...

MIT:  Wszystkie energy drinki niczym nie różnią się od siebie

To oczywiście nieprawda! Oprócz tego, że prezentują odmienne walory smakowe, są zróżnicowane pod względem składu, bądź też samych proporcji. Skład większości napojów jest rzeczywiście podobny. Głównie składają się z wody, cukru, regulatorów kwasowości, kofeiny i witamin, jednak zależności od producenta, niektóre zawierają też inozytol, glukuronolakton, L-karnitynę, teobrominę, ekstrakty guarany i kwas askorbinowy. Prawda jest taka, że im więcej "magicznych" substancji, tym gorzej, a napoje o niskich cenach, niestety okazują się być najbardziej szkodliwe. Czasami nie warto oszczędzać na własnym zdrowiu.

Klaudia Klimkowska
(klaudia.klimkowska@dlastudenta.pl)
 
Słowa kluczowe: napoje energetyzujące, energy drink, red bull, bullit, zdrowie, szkodliwość, suplement diety
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Niepoważny artykuł pisany przez osobę nie zaznajomioną z tematem [0]
    Łuki
    2012-06-21 06:37:26
    Jeśli pani Klaudia uważa, że warto płacić więcej za "zdrowszy" energetyk i że energetyki różnią się smakiem to powinna zaznajomić się z tym: http://finanse.wp.pl/kat,104128,title,Test-energetykow-czyli-jak-nas-koluja,wid,14326411,wiadomosc.html?ticaid=1eab0 i troche tych energetyków popróbować czy rzeczywiście ten smak jest różny.
  • pseudointelektualny artykul [0]
    korwin
    2011-10-01 08:23:35
    Ok, zgodze sie co do negatywnego oddzialywania napojow energetycznych na zdrowie. Ale na milosc boska, jak juz ktos decyduje sie pisac artykul na taki temat, to niech uczyni go choc troche wiarygodnym! Fakty i mity o napojach energetycznych, wzniosly temat, ciekawe nowinki, ktore w tym artykule nie sa jednak podbudowane zadnnym, nawet najmneijszym odniesieniem do źrodel, na ktorych autor/autorka oparl swoje jakze ciekawe wnioski. Nie ma w artykule odwolania do opinii jakiegos autorytetu medycznego, czy biioogicznego, nie ma nawet odwolania do jakiejkolwiek ksiazki! Mamy wiec do czynienia z subiektywna opinia autora, opartej na jego wlansej wiedzy, ktorej jakosci z wiadomych przyczyn sprawdzic nie mozemy. przykladowo: alkochol + energy drink = wybuchowa mieszanka bo negatynie wplywa na watrobe. To jest dopiero stwierdzenie, ale czy tak ciezko dopisac, na podstawie jakich badan zostalo to udowodnione, ktory znany autorytet medyczny wyrazil taka a nie inna opinie? Bez takich informacji ten artykul ma w zasadzie wartość esesju napisanego w szkole na lekcji przez gimnazjaliste. Artykul jest nie powazny i nie zasluguje na miano naukowego. A szkoda
  • pobudza także herbata [0]
    sonia
    2010-10-07 12:48:15
    bardzo często zapominamy, że zwykła herbata potrafi pobudzić na długo, np. teraz siedzę przed kompem, popijam zieloną herbatę jaśminową irving i czuję się zdecydowanie lepiej niz po chemicznym "wspomagaczu"
  • inaczej [0]
    Ewa
    2010-05-12 17:07:49
    Piłam dużo takich energetyków ale źle na mnie wpływały,później przerzuciłam się na izotoniki a teraz pije plusssz upa co chyba jest rozwiązaniem najzdrowszym. Jest z guaraną także też delikatnie pobudza:) ale na pewno jest zdrowszy;]
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
ćwiczenia
Jak wrócić na siłownie po świętach? - praktyczne porady

Oto kilka sposobów na zmotywowanie się do działania.

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?