Uroda - Kobieta

Naturalna pielęgnacja włosów. Twoje włosy Ci podziękują!

2020-07-30 18:37:06

Wakacyjny czas wiele wymaga od naszej kondycji skóry, włosów czy nawet paznokci. Dobre nawodnienie to podstawa. Suplementacja witaminowa doskonale posłuży codziennej pielęgnacji, w której najważniejsza jest świadomość struktury swoich włosów. Sprawdźcie nasze receptury na naturalne produkty do włosów, dzięki którym kosmyki przestaną być suche i zniszczone!

Zobacz także: co skrywa się za równowagą PEH>>

Piękne włosy latem

Odpowiednie produkty do pielęgnacji to połowa sukcesu

Włosy bywają różne. Z czasem ich struktura może ulec zmianie przez farbowanie bądź traktowanie ich wysoką temperaturą. Bez odpowiedniej osłony i nawilżenia szybko tracą swój blask i nie prezentują się już tak dobrze. W dotyku przypominają suche gałązki, które wołają o pomoc. Jeśli macie podobny problem, to ostatni dzwonek, aby zacząć działać. Można temu zaradzić bez wydawania pieniędzy na chemiczne produkty, które z czasem stają się dla włosów neutralne, a skóra głowy do nich się przyzwyczaja. Lepiej zapobiegać niż intensywnie leczyć, co kończy się zazwyczaj cięciem. Z naturalnymi składnikami można łatwiej eksperymentować. Są łagodniejsze w działaniu, więc czasem na efekty trzeba dłużej poczekać, ale warto. Przekonajcie się dlaczego!

Jeśli nie wiemy dokładnie, jaką strukturę mają nasze włosy, musimy to sprawdzić. Wiedza na ten temat okaże się przydatna, gdy będziemy chcieli zakupić jakieś kosmetyki bądź przyrządzić domowe mikstury, które przeznaczone są dla konkretnego typu włosów. Ważne zatem jest, jaką porowatością się odznaczają, by wybrany produkt im służył, a nie niszczył i obciążał. Na sprawdzenie stopnia porowatości jest kilka sposobów. Jednym z nich jest zamoczenie włosa w zimnej wodzie. Jeżeli łuski włosa są bardziej otwarte, to ten zanurzy się w wodzie. Oznacza to, że jego porowatość jest wysoka. Włos dryfujący po powierzchni wody musi za to mieć łuski przymknięte, a więc jest niskoporowaty.

Charakterystyka struktury włosa

Wysokoporowate włosy charakteryzują się objętością, która wzrasta podczas wilgotności powietrza. Wtedy fryzura zaczyna się puszyć. Zazwyczaj takie włosy szybciej wysychają po myciu, dzięki otwartym łuskom. Często po dodatkowej pielęgnacji nie widać większej różnicy w wyglądzie, co może niektóre właścicielki tego typu włosów zaniepokoić. W wypadku wysokoporowatych włosów stylizacja przebiega szybciej, są one podatne na skręt, jak i prostowanie. Trzeba jednak pamiętać, że zmiana pogody znacznie może wpłynąć na fryzurę.

Średnioporowata struktura jest bardzo powszechna. Takie włosy potocznie nazywane są "normalnymi". Od połowy długości mogą się kręcić i lekko puszyć. Są raczej podatne na stylizację i nie sprawiają problemów. Ich pielęgnacja przebiega w łatwy sposób, ponieważ lubią większość kosmetyków. Schną jednak o wiele dłużej niż "wysokopory". Gdy ciężko zatem stwierdzić, jakie włosy tak naprawdę mamy, może być to mieszanka wysokoporowatych z niskoporowatymi. Często łuski włosów stają się otwarte dzięki nieodpowiedniemu stylizowaniu i nagle okazuje się, że porowatość uległa zmianie [1].

Niskoporowate włosy można poznać po gładkiej tafli, która lśni nie tylko pod wpływem światła. Pasma są miękkie i przyjemne w dotyku. Najczęściej są proste, przez co lekko oklapnięte przy skórze głowy. Najczęstszym zabiegiem jest więc zwiększenie objętości, by nadać im lekkości. Niestety proste włosy o takiej strukturze nie są tak podatne na zabiegi z wykorzystaniem wyższej temperatury. Trudno będzie stworzyć na nich trwałe loki, ponieważ powracają do swojego pierwotnego stanu. "Niskopory" z reguły wdzięcznie się układają podczas codziennej rutyny. Nie widać na nich większości uszczerbków w postaci suchych i połamanych końcówek. Kilka stylizacji za pomocą prostownicy diametralnie nie zaburzy hierarchii ich struktury.

Znajomość porowatości pozwala na lepszą pielęgnację

Sięgnij po to, co masz w domu

Kosmetykami można wpłynąć na strukturę włosów, ale nie jest to proces krótkotrwały. Bez względu na strukturę o każde trzeba dbać i odpowiednio pielęgnować. Niektóre typy będą potrzebować częstszej pielęgnacji i zabiegów stylistycznych, by wyglądały dobrze. Nie ma jednoznacznego przepisu na piękne włosy. Samemu trzeba wypróbować, co im najbardziej odpowiada. Podpowiemy, co stosować, by włosy stały się zadbane, silne i zdrowe.

Warto rozejrzeć się za produktami spożywczymi i ziołami, które na pewno każdy ma w domu. Takie produkty jak: miód, żółtko kurze, siemię lniane czy jogurt naturalny mogą być świetnym środkiem do nawilżenia włosów. Można je ponadto traktować jako bazę do olejowania czy masek odżywczych, które warto stosować raz w tygodniu. W rezultacie włosy po olejowaniu są sypkie i lśniące, przez co mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Z olejowaniem nie można jednak przesadzić, ponieważ zbyt częste stosowanie oleju, wysusza włosy. Składniki najlepiej po jakimś czasie zmienić, by włosy nie zdążyły się do nich przyzwyczaić. 

Stosowanie laminacji włosów za pomocą galaretki czy żelatyny przebiega podobnie jak przy olejowaniu. Przy włosach rzadkich i lekkich, których łuski są zamknięte, taki zabieg może nadmiernie je obciążyć i stworzyć hełm na głowie, mimo wielokrotnego mycia. Laminacja więc nie sprawdza się na wszystkich włosach i najlepiej samemu wypróbować ten sposób. Powyższe metody trwają dłużej niż nałożenie odżywki i spłukanie jej, więc warto zagospodarować sobie więcej czasu, na przykład w weekend i przygotować się do takiego zabiegu.

Znany sposób na ekspresowe nawilżenie

Lżejsze zabiegi obejmują stosowanie masek. Plusem jest fakt, że często po ich zastosowaniu nie trzeba myć włosów szamponem, jedynie przed nałożeniem, by oczyścić skórę głowy i wzmocnić działanie przygotowanej mikstury. By zastosować maskę, wystarczy znać porowatość swoich włosów i zastosować odpowiednie produkty. Do tego należy zastosować bazę w postaci produktów nabiałowych, puree z dyni czy "galaretki" z siemienia lnianego, ziół kozieradki czy nawet szałwii hiszpańskiej. Maskę można wzbogacić innymi składnikami, które mogą wpłynąć, np. objętość czy świeżość włosów. Dodatkami mogą być: spirulina, miód, kakao, ksylitol, aloes czy ocet [2]. Każdy z tych produktów działa inaczej.

Marzenia o lepszych włosach są więc możliwe dzięki regularnemu stosowaniu takiego typu pielęgnacji. Wystarczy bezpośrednio przed zastosowaniem przygotować produkt odżywczy, mieszając ze sobą składniki zgodne z równowagą PEH i nałożyć go na wilgotne włosy. Po dwudziestu minutach należy zmyć maskę i cieszyć się pięknymi włosami. Takiej odżywki nie można zostawiać za długo na włosach, bo niektóre składniki, jak puree z dyni zawierają sporo witaminy C, która "zakwasi" włosy i zamiast cieszyć blaskiem, będą przesuszone. Dlatego, jeśli rozpoczniemy przygodę z maskami, najlepiej zrobić uprzednio mały test uczuleniowy, przy okazji sprawdzając, jak włosy zachowają się po takim zabiegu. 

Ziołowe mikstury przekazywane z pokolenie na pokolenie

Chyba wszystkim znane są ziołowe odżywki do włosów ze Wschodu, które stosowały nasze babcie. Często miały one intensywny zapach, który nie każda włosomaniaczka była w stanie wytrzymać. Tego typu produkty odżywiają skórę głowy i pobudzają ją do produkcji nowych włosków, przez co popularne są w stosowaniu przez osoby, którym zależy na poroście. Domowe wcierki czy płukanki to nic trudnego, wcale nie muszą mieć mocnego zapachu. Nie trzeba ich spłukiwać po zastosowaniu, więc są szybszym sposobem dla zabieganych osób.

Wystarczy zaparzyć zioła. Najbogatsze w interesujące nas składniki są pokrzywa i skrzyp. Można przygotowane z nich napary także pić. Z pierwszym produktem trzeba jednak uważać, ponieważ po długim przyjmowaniu wypłukuje z organizmu witaminę B6. Ponadto podczas takiej kuracji nie powinno spożywać się dodatkowych suplementów z takimi składnikami. Jeśli chodzi o optymalny okres stosowania ziołowych herbatek, wynosi on 3-4 tygodnie. Po tym czasie warto zrobić sobie miesięczną przerwę.

Chłodny napar do wcierek czy płukanek najlepiej stosować na świeżo umyte włosy, które lekko podeschły bądź są całkowicie suche. W przypadku wcierek należy wetrzeć herbatkę ziołową w skórę głowy okrężnymi ruchami. Taki masaż głowy jest niezwykle ważny w przyspieszeniu porostu. Płukankę aplikuje się zarówno na skórę głowy, jak i włosy. Najlepiej wspomóc jej działanie, nakładając na pół godziny ręcznik. Dzięki cieplejszej temperaturze włosy lepiej ją wchłoną. Po określonym czasie wystarczy ułożyć suche włosy, tak jak lubimy i gotowe. Tego typu zabiegi należy stosować kilka razy w tygodniu. Mile widziane są każdorazowo po umyciu przez co najmniej miesiąc, aby uaktywnić działanie składników.

Piękne włosy po kuracji

Proste, a skuteczne

Nic nie jest tak dobre dla naszego organizmu, jak dary natury. Warto więc zagłębić temat pozytywnie działających produktów, które mamy pod ręką i zacząć wykorzystywać je na co dzień. Wypróbowanie ich zajmie trochę czasu, ale przynajmniej będziemy wiedzieć, jakich produktów używamy. Świadomość tego, co dobrze wpływa na nasz organizm, uratuje nie tylko naszą fryzurę, ale też portfel. W dzisiejszych czasach w kosmetyki trzeba sporo zainwestować, ryzykując przy tym tylko chwilową poprawę kondycji włosów.

W Internecie jest sporo inspiracji i porad. Coraz więcej niepozornych blogów o tematyce kosmetycznej rozwija się i podpowiada, w jaki sposób dbać o włosy. Strony, na których prawdziwe włosomaniaczki, dzielą się swoimi spostrzeżeniami, stają się doskonałym źródłem popychającym do nauki i eksperymentów. Takie działania wcale nie muszą kończyć się fiaskiem. Dzięki artykułom zbierzemy odpowiednią wiedzę i będziemy w stanie doskonale rozeznać się, jeśli chodzi o potrzeby naszego ciała. Nic, tylko działać! Tym bardziej latem, w czasie, w którym nasze włosy najbardziej potrzebują składników odżywczych.

PJ

fot.1 Pexels.com/Skitterphoto

fot.2 Pexels.com/Stephan Steeber

fot.3 Pexels.com/Garon Piceli

Źródła:

[1] http://www.curlyclaudie.pl/2018/04/wosy-srednioporowate-dokadna.html

[2] https://wwwlosy.pl/maska-diy-zainspiruj-sie/

Słowa kluczowe: włosy, jak dbać o włosy, odżywianie włosów, kondycja włosów, porowatość, naturalne produkty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
konsultantki Avonu
Sukces w sprzedaży online - poradnik dla zdalnej konsultantki kosmetycznej Avon

Sprawdź, jakie umiejętności warto doprowadzić do perfekcji, by osiągnąć sukces w tym zawodzie.

Laminacja rzęs
Marzysz o długotrwałym efekcie uniesionych i podkręconych rzęs? Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na laminację!

Szukając najlepszego sposobu dla swojej urody, warto pomyśleć o laminacji rzęs.

Polecamy
Jaki wpływ na włosy ma morsowanie?

Dowiedz się więcej o kondycji swoich włosów.

forma na wiosne
Jak zrzucić nadprogramowe kilogramy po miesiącach siedzenia w domu?

Sprawdź, jak pozbyć się zbędnych kilogramów wraz z nadejściem wiosny i to bez wielkich wyrzeczeń!

Ostatnio dodane
konsultantki Avonu
Sukces w sprzedaży online - poradnik dla zdalnej konsultantki kosmetycznej Avon

Sprawdź, jakie umiejętności warto doprowadzić do perfekcji, by osiągnąć sukces w tym zawodzie.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.