Zdrowie - Kobieta

Naturalny sposób na zdrowe jelita

6 praktycznych porad

2021-08-02 08:32:16

Mówi się, że jelita to nasz drugi mózg. Mogłoby się wydawać, że jedynie są odpowiedzialne za poprawne trawienie pokarmu, jednak ich rola w organizmie jest bardziej skomplikowana. Jelita są ściśle powiązane z naszym mózgiem i wzajemnie na siebie oddziałują. Często podczas stresujących momentów, kiedy nasz mózg się napina i odczuwa nerwy, dochodzi do problemów z żołądkiem. Zaczyna nas mulić, czujemy jakby ktoś nam ściskał brzuch. Tak samo podczas odczuwania przyjemności tj. zakochanie i miłość, czujemy tzw. "motylki w brzuchu". Działa to także w drugą stronę. Kiedy mamy problem z jelitami, czujemy się przygnębieni, nie mamy motywacji na nic. Dlatego ważne jest prawidłowe dbanie o swoje jelita i wprowadzenie tego w swoją codzienność. Czy drobne nawyki pomogą nam zadbać o żołądek? Oto naturalne sposoby na zdrowe jelita!

jelita

1. Wpływ wody na organizm

Wydaje się, że jest to oczywiste, ale nadal trzeba o tym przypominać - PAMIĘTAJ O PICIU WODY! Dziennie powinno się przyjmować ok. 2-3 litry płynów, czyli mniej więcej 8-10 szklanek. Przy szybkim trybie życia, czasem łatwo jest zapomnieć o nawet najbardziej banalnych czynnościach, które z biegiem czasu mają ogromny wpływ na to co się z nami dzieje. Woda na jelita działa w sposób oczyszczający. Dzięki nawodnieniu łatwiej jest nam się wypróżnić. Kiedy jesteśmy odwodnieni nasz organizm hamuje pracę jelit, przez co dochodzi do zatwardzeń, ponieważ organizm walczy, aby zachować resztki wody. Wówczas dochodzi do wydzielania toksycznych substancji, które przyczyniają się do chorób i problemów z całym organizmem. 

2. Jedz regularnie i słuchaj swojego organizmu

Bardzo ważnym elementem dbania o swój organizm jest to jak wygląda nasza dieta. Nie chodzi o to, żeby jeść jak najmniej lub jak najrzadziej - głodówka jest zabroniona. Każdy organizm indywidualnie potrzebuje mniej lub więcej kalorii, dlatego jeśli nadal po obiedzie odczuwamy głód, to nic się nie stanie jeśli sięgniemy jeszcze po małą, zdrową przekąskę. Istotne jest także, aby jeść co 2-3 godziny. Aby nie odczuwać głodu można posiłki podzielić sobie na: śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Trzeba pamiętać dodatkowo, o tym aby dania nie były za duże, żeby nie zapychać sobie jelit. Dobrym trikiem na to jest jedzenie na mniejszych talerzach. Oszukujemy wtedy własny mózg, a mamy pewność, że zjedliśmy całą porcję.

3. Niezbędny składnik diety - błonnik

Błonnik ma bardzo pozytywny wpływ na działanie naszego organizmu, dlatego powinniśmy pilnować, aby był  obecny w naszej diecie. Oczyszcza jelita, zmiata i usuwa pozostawione resztki po trawieniu. Spożywanie błonnika zmniejsza ryzyko występowania chorób układu pokarmowego (w tym nowotworów), obniża poziom cholesterolu i pomaga walczyć z cukrzycą oraz otyłością. Dzienna dawka jaką powinni przyjmować dorośli, wg WHO to 30-40g błonnika

Łatwo dostępne produkty bogate w błonnik:

  • otręby
  • kasza gryczana
  • kasza jęczmienna
  • nasiona lnu
  • pisatcje
  • migdały
  • pieczywo żytnie

4. Wpływ ruchu na układ trawienny

Aktywność fizyczna wspomaga odporność organizmu. Ma także istotny wpływ na układ trawienny. Ruch usprawnia działanie jelit, pobudza apetyt, przeciwdziała zaparciom i chroni nas od chorób. Codzienne ćwiczenia dobrze wpływają na nasze samopoczucie i na układ krwionośny, który wpływa na poprawne funkcjonowanie organizmu. Włączmy codzinne ćwiczenia do naszego planu dnia,a odczujemy znaczną różnicę w funkcjonowaniu nie tylko jelit, ale całego organizmu!

5. Zielony napój

Głównie dostępny przez internetowe apteki zielony napój świetnie działa na nasz organizm. Chodzi tutaj o chlorofil do picia. Zielony barwnik występuje w roślinach i jest odpowiedzialny za fotosyntezę. Spotkać go można w postaci ciemnozielonego płynu, który należy rozcieńczyć z wodą. Oczyszcza on wątrobę i jelita, a takze poprawia wygląd naszej cery. Picie 1 łyżki dziennie wspomoże układ trawienny, a także pomoże zniwelować nieświeży oddech.

6. Stres zjada od środka

Unikanie szybkiego i nerwowego życia pomoże nam zapanować nad swoim ciałem i umysłem. Mózg, który jest ściśle powiązany z jelitami decyduje o tym jak się one zachowują. Stres związany z  szybkim trybem życia, nerwową pracą i innymi przykrymi sytuacjami źle wpływa na układ pokarmowy. Przez odczuwanie takich emocji może dojść do napięć nerwowych, które skutkują uwrażliwieniem błony śluzowej i podrażnieniem jelit. Oderwanie się od stresującego życia wspomoże odpowiednie działanie jelit. 

Trzeba pamiętać, że przy poważnych dolegliwościach z jelitami nie wystarczą tylko wymienione działania. Są to rady jak postępować, aby nie pogorszyć stanu funkcjonowania jelit. Jeśli odczuwamy narastający ból i mamy problem z wypróżnieniem konieczna jest wizyta u specjalisty, który przepisze nam odpowiednie leki i zaleci dalsze postępowania.

Zobacz także: Kilka kroków do lepszego samopoczucia

AS

fot. pexels.com/Kindel Media

Słowa kluczowe: jelita, zdrowe jelita, dieta na jelita, zdrowie od środka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Polecamy
hemoroidy
Czy hemoroidy mogą pojawić się w młodym wieku?

U kogo mogą wystąpić powiększone hemoroidy i jak sobie z nimi radzić?

Jaki wpływ ma zmiana czasu na samopoczucie
Jak przestawianie zegarków wpływa na samopoczucie?

Sprawdź, jakie nieprzyjemne objawy może powodować zmiana czasu.

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.