Zdrowie - Kobieta

Nieśmiertelna moda na odchudzanie

2006-03-15 00:00:00
 Człowiek, by żyć musi jeść. Pokarm dostarcza mu energii i przyjemności, zaspokajając popęd głodu. Zatem jedzenie jest niezwykle ważnym aspektem naszego życia, lubimy nie tylko jeść, ale także to wszystko co się wiąże z ceremonią jedzenia, jak choćby kolekcjonowanie przepisów kulinarnych czy chodzenie do restauracji. Chcemy spożywać to co lubimy i nadal być szczupli. I tu pojawia się wszechobecny dziś problem odchudzania.

Odchudzają się nie tylko kobiety, ale coraz częściej także mężczyźni, a nawet dzieci. Nasuwa się, więc pytanie dlaczego chcemy być szczupli i to za wszelką cenę. Co może prowadzić do cywilizacyjnych chorób takich jak np. bulimia czy anoreksja. Odpowiedź jest prosta marzymy by podobać się innym. Badania psychologiczne dowodzą, że jesteśmy atrakcyjni dla innych, gdy mamy zgrabną sylwetkę. Kobieta powinna mieć talię osy i najlepiej wymiary 90-60-90. Wówczas mężczyźni nie mogą oderwać oczu i automatycznie podnosi się jej poczucie wartości. Bo, która z nas nie lubi być adorowana i której to nie sprawia przyjemności? Za te ukradkiem rzucane spojrzenia jesteśmy gotowe zapłacić wysoką cenę. Żadna dieta nam nie straszna!

Szczupłą sylwetkę lansują również media. Przesadnie chude modelki są dzisiejszych czasach symbolem piękna, a zgrabne ciało to wzór człowieka sukcesu. I jak tu nie wpaść w kompleksy, gdy my nie mamy tak płaskiego brzucha jak największe gwiazdy, jednak nie zapominajmy o tym, że one muszą na to ciężko zapracować. Nastała era minimalizacji, wszystko co małe jest piękne: telefony komórkowe wielkości zapalniczki, a także małe rozmiary ubrań. Jak wielu kobietom rozmiar ich garderoby spędza sen z powiek, dlatego, że dziś trzeba być szczupłym.

Za stosowaniem diet przemawia także inny argument, otóż ludzie szczupli są zdrowsi. Redukcja masy ciała zmniejsza ryzyko zaburzeń i chorób lub pozwala zmniejszyć dawki leków, gdy już je rozpoznano i rozpoczęto leczenie.

Być szczupłą i atrakcyjną… piękna perspektywa. Jednak od tych wyimaginowanych wizji jest jeszcze długa droga do osiągnięcia celu.

Myśl o rozpoczęciu stosowania diety najczęściej pojawia się po świątecznym obiedzie z rodziną, gdy mamy wyrzuty sumienia w związku z popełnionym „grzechem” obżarstwa. Statystyki są przerażające, na dziesięć kobiet, które decydują się na odchudzanie tylko jedna osiąga cel. Okazuje się, że stawiamy sobie cele, którym nie potrafimy sprostać, brak silnej woli i dopadający nas głód to nasi wrogowie. Decyzja o rozpoczęciu odchudzania nie może być pochopna. Wymaga ona odpowiedniego nastawienia psychicznego, należy sobie uświadomić ogrom pracy i wysiłek jaki towarzyszy stosowaniu diety. Można zrobić sobie bilans kosztów i strat. Należy też przewidzieć czy nie masz w najbliższym czasie imienin cioci czy wesela, a jeśli tak to czy będziesz umiała sobie odmówić tych wszystkich smakołyków. Musisz także postawić sobie realny cel swojej kuracji odchudzającej oraz określić przedział czasu, w którym zamierzasz go osiągnąć. Następnie wybierz dla siebie odpowiedni rodzaj diety, zacznij uprawiać jakiś sport i bądź wytrwała i cierpliwa. Oczywiście nie ma mowy o podjadaniu między posiłkami, nie tłumacz się „to tylko jeden kawałek ciasta!”. Ta drobna przyjemność może zburzyć cały Twój plan.

Nie łatwo osiągnąć tą wymarzoną sylwetkę, jednak nie jest to niemożliwe i warto próbować realizować swoje marzenia, zwłaszcza gdy trzeba na nie ciężko zapracować. Bo konsekwentne dążenie do celu zaowocuje dobrym samopoczuciem, atrakcyjna sylwetką i zdrowiem.

Paulina Jodłowska
(dlastudentki@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: odchudzanie dieta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Nie dać się zwariować [0]
    ciasteczko
    2007-01-25 17:31:40
    Moje życie od niedawna odmieniło się mam zupełnie inny pogląd na moje odchudzanie stosuję się do wskazówek zawartych w artykule 10 KROKÓW DO WYMARZONEJ SYLWETKI zamieszczonym na stronie http://www.fabrykadiet.pl/ Polecam!!!
Zobacz także
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Tabletka
Czym są suplementy diety? Za i przeciw suplementacji

Zobacz, czy warto i jak odpowiednio dopasować suplementy do diety.

Zabiegi pielęgnacyjne dla ciężarnych kobiet. Czyli jak dbać o wygląd, będąc w ciąży?

W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi liczne, często niepożądane zmiany. Dowiedz się, jak im zapobiec!

Polecamy
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o swojej pochwie
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o swojej pochwie

Bardzo dużo wiemy na temat tego, jak dbać o swoje zęby, włosy, skórę czy paznokcie. A czy wiemy, jak dbać o… pochwę?

Jazda na wrotkach - retro alternatywa dla biegania

Powraca moda na wrotki - dlaczego warto jej ulec?

Ostatnio dodane
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Tabletka
Czym są suplementy diety? Za i przeciw suplementacji

Zobacz, czy warto i jak odpowiednio dopasować suplementy do diety.

Konkurs Ziaja
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?