Spisane z życia - Kobieta

O czym nie rozmawiać przy stole wigilijnym?

Zakazane tematy w święta

2020-12-14 11:30:35

Święta Bożego Narodzenia to czas, który zazwyczaj staramy się spędzać w rodzinnym gronie. Mimo to, że wiele nas łączy są tematy, które mogą nas podzielić. Nie tylko na święta, ale niestety na dłużej. Jakich tematów nie podejmować, aby ten wieczór przebiegał w spokojnej i miłej atmosferze? Tego dowiecie się z naszego artykułu, o niewygodnych tematach, których lepiej unikać przy rodzinnym stole.

świąteczny stół

Polityka

Jednym z tematów tabu zdecydowanie jest polityka, która od zawsze jest powodem sporów. Jeśli wiecie, że w waszej rodzinie istnieją podziały polityczne to starajcie się unikać tego tematu, choć polityka jest obecna w wielu aspektach życia. W tej kwestii, każdy ma swoją rację i wyjątkowo trudno znaleźć złoty środek, a kogoś może ten temat wyprowadzić z równowagi.

Religia

Tematem, którego lepiej unikać w święta jest też religia, w sytuacji, kiedy wasza rodzina jest bardzo religijna, ale jedna osoba postanawia zmienić swoje wyznanie lub całkowicie zrezygnować z religii. Dla tej osoby warto nie zaczynać tego tematu, ponieważ ktoś bardziej gorliwy nie będzie szczędził słów, aby wyrazić swoje zdanie. Wiara jest bardzo indywidualną kwestią i nie da się kogoś zmusić, aby uwierzył w to co wy.

Dzieci

Jest wiele powodów, dlaczego ludzie nie decydują się na dziecko. Dla jednej osoby moment życia, w którym się znajduje nie jest odpowiedni, ponieważ nie czuje się odpowiedzialna lub chce się rozwijać, na przykład zawodowo. Inna osoba nie chce mieć dzieci, co nie powinno być kwestia sporną, ponieważ nic tego nie zmieni, a presja zazwyczaj ma złe konsekwencje. Bardzo krzywdzącą kwestią są powody zdrowotne. Ktoś bardzo chce mieć dziecko, niestety nie może spełnić swojego marzenia. Może z nikim się tym nie podzieliła, więc poruszenie tematu dzieci wywoła wiele smutku. Wystarczy, że ta osoba musi widzieć inne dzieci, a my możemy okazać wsparcie nie zaczynając tego tematu.

Związki

Presja spowodowana brakiem partnera lub partnerki, może kogoś wprowadzić w gorszy nastrój i wywołać frustrację.
Zanim poruszycie ten temat zastanówcie się czy gdybyście byli w takiej sytuacji chcielibyście, aby ktoś poruszał ten temat wśród wielu osób. Może ktoś właśnie zakończył trudną relację lub nie może spotkać odpowiedniej osoby. Chyba nie chcecie, żeby ktoś z waszej rodziny zaczął się źle ze sobą czuć.

Problemy zdrowotne i pandemia

Temat zdrowia jest bardzo delikatny. Nie każdy dzieli się wynikami badań z ostatniej wizyty u lekarza. Słowa litości mogą sprawić, że atmosfera stanie się przygnębiająca, a w tym wyjątkowym czasie chyba chcemy tego uniknąć.

Tematy związane z pandemią to temat bardzo aktualny, ale również dzielący. W tym roku wzbudził już wystarczająco dużo emocji, więc przy wigilijnym stole możemy go uniknąć. Z racji tego, że jest to stosunkowo nowy temat zdania nie są jeszcze wyklarowane, a każdy ma prawo czuć dezorientację w tyj sprawie.

Wygląd

Jest kwestią bardzo wrażliwą, szczególnie dla kobiet. Gdy spotykacie się z rodziną spróbujcie powstrzymać się przed opinią na temat czyjegoś wyglądu. Może mieliście dobre intencje, ale ktoś niekoniecznie odbierze miło wasze słowa i będzie miał je w głowie do końca wieczoru. Nie komentujcie ewentualnej zmiany wagi ani ubioru.

Praca i pieniądze

Starajcie się nie komentować czyjejś pracy oraz tego ile zarabia. Ważne, aby ta osoba się spełniała zawodowo, a niekoniecznie musi robić to co wy uważacie za odpowiednie. Jest to niewygodny temat, ponieważ ktoś może mieć kompleksy, że zarabia mniej od innej osoby czy wykonuje mniej "ambitny" zawód.

Studia i nauka

Niech każdy będzie zawsze odpowiedzialny za swoją przyszłość, a robi tak jak uważa za słuszne. Może ktoś podejmuje inną decyzję niż rodzina przewidywała, jednak dana osoba powinna robić to czego chce i do czego czuje się zdolna, poniesie tego konsekwencje w przyszłości. Warto dyskretnie doradzać i rozmawiać, ale nie przy świątecznym stole na forum wszystkich zgromadzonych gości.

Podsumowanie

Jeśli chcecie w jakiś sposób pomóc lub czegoś się dowiedzieć, na któryś z powyższych tematów lepiej zapytajcie osoby zainteresowanej na osobności. Być może ktoś nie chce poruszać danego tematu przy całej rodzinie, a chętnie porozmawia o tym tylko z wami. Pamiętajcie, że nie musicie o wszystkim wiedzieć. Wszystko zależy od tego jakie macie kontakty w rodzinie, jeśli poruszycie jakiś temat, ale wyczujecie, że było to nieodpowiednie, to zakończcie go jak najszybciej. Pamiętajcie, aby nie komentować wyborów innych. Trudne decyzje kosztują zazwyczaj wiele przemyśleń i skoro o czymś zdecydowali, to na pewno to przemyśleli.

KK

fot. Nicole Michalou z Pexels.com

Słowa kluczowe: tematy tabu, czego unikać, o czym nie rozmawiać,rodzinne spotkania,wigilijny stół
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
prezent dla emeryta
Przejście na emeryturę. Jaki prezent dla rodzica kupić?

W wielu domach ten dzień jest szczególnie celebrowany. Emeryt dostaje prezenty, a rodzina spotyka się, aby powspominać minione lata. Co kupić mamie lub tacie z okazji przejścia na emeryturę?

Dzień Babci i Dziadka
Jak zorganizować Dzień Babci i Dzień Dziadka w 2021 roku?

Jak spędzić te dni, aby były dla nich wyjątkowe?

Pocieszające się pingwiny
Wzruszające zdjęcie pocieszających się pingwinów podbija internet

Historia stojąca za fotografią łamie serce... czy jednak jest w pełni prawdziwa?

Polecamy
wolny czas
Jak dobrze wykorzystać wolny czas w domu?

Poznajcie najlepsze sposoby na produktywny dzień!

Polecamy
Ostatnio dodane
prezent dla emeryta
Przejście na emeryturę. Jaki prezent dla rodzica kupić?

W wielu domach ten dzień jest szczególnie celebrowany. Emeryt dostaje prezenty, a rodzina spotyka się, aby powspominać minione lata. Co kupić mamie lub tacie z okazji przejścia na emeryturę?

Dzień Babci i Dziadka
Jak zorganizować Dzień Babci i Dzień Dziadka w 2021 roku?

Jak spędzić te dni, aby były dla nich wyjątkowe?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?