Spisane z życia - Kobieta

Podatek od prezentów ślubnych - które darowizny trzeba zgłaszać?

2021-12-15 14:22:59

Wspaniałe (i drogie!) prezenty ślubne zazwyczaj uszczęśliwiają młodą parę, ale nie każdy wie, że są to darowizny, które zgodnie z polskim prawem, trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego. Warto upewnić się, czy i kiedy beneficjentem naszych prezentów powinien stać się fiskus. Tę sprawę komentuje i wyjaśnia Karolina Dokić-Pietuszko z portalu ślubnego PlanujemyWesele.

prezenty ślubnePodatek od prezentów ślubnych w Polsce

W Polsce przepisy od darowizn mówią jasno, że podatek - także od prezentów ślubnych - uzależniony jest od stopnia pokrewieństwa między obdarowującym i obdarowanym oraz od wartości samej darowizny. - Urząd Skarbowy ma uprawnienia, aby dopatrzeć się darowizny nawet jeśli państwo młodzi jej nie zgłoszą - mówi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu ślubnego PlanujemyWesele. - Oczywiście nie chodzi o sprawdzanie zawartości kopert. Urzędnicy skarbowi mają inne sposoby, opisane precyzyjnie w polskim prawodawstwie, dlatego warto mieć świadomość ich uprawnień - dodaje nasza ekspertka.

Limit darowizn zwolnionych od podatku

Najbliższa rodzina to grupa darczyńców, w przypadku której limit darowizn zwolnionych od podatku jest najwyższy. Najbliższa rodzina obdarowanego w rozumieniu fiskusa to rodzice, dzieci, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, pradziadkowie, prawnuki, pasierbowie, macocha oraz ojczym. Jeżeli w ciągu ostatnich 5 lat od jednej z tych osób nie otrzymaliśmy więcej niż 9637,00 złotych, nie musimy rozliczać się z Urzędem Skarbowym. - Nawet jeśli wartość darowizny jest wyższa niż 9637,00 złotych, istnieje możliwość zwolnienia od podatku. Należy w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania złożyć odpowiednią deklarację we właściwym Urzędzie Skarbowym – podpowiada Dokić-Pietuszko. Dobrą radą jest więc, aby - w miarę możliwości - zadbać o to, by wszelkie darowizny pieniężne zostały przekazane w formie przelewu bankowego lub przekazu pocztowego.

Gdy wielka hojność to problem

Jeżeli dalsi krewni zaskoczą młodych wartościowym prezentem, również powinni oszacować jego wartość. Druga grupa podatkowa obejmuje bowiem tych członków rodziny, z którymi nie jesteśmy najbliżej spokrewnieni, czyli zstępnych rodzeństwa (np. wnuków siostry lub dzieci brata), rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa oraz rodzeństwa małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków oraz małżonków innych zstępnych, czyli np. żonę wnuka. - W przypadku obdarowania cennym podarunkiem przez którąś z tych osób limit wartości darowizny, który nie będzie podlegał opłacie podatkowej, wynosi 7276,00 złotych. Podobnie jak w przypadku limitów darowizn od najbliższej rodziny, i tu chodzi o darowizny otrzymane od jednej osoby w ciągu 5 lat - informuje ekspertka.

Urząd Skarbowy wyróżnia też trzecią grupę darczyńców: do niej zalicza wszystkie pozostałe, niespokrewnione z obdarowanymi osoby. Jeśli więc w ciągu 5 lat państwo młodzi przyjmą darowiznę od znajomego, prezent o wartości wyższej niż 4902,00 złotych, zostanie on objęty obowiązkiem podatkowym (podobnie jak w innych przypadkach chodzi o darowiznę pochodzącą od jednej osoby). Po przekroczeniu ww. limitów podatek naliczany jest od powstałej nadwyżki.

Konsekwencje dla spóźnialskich

Jeśli Urząd Skarbowy zorientuje się, że np. zakupy poślubne nowożeńców lub kosztowne wesele były finansowane z darowizn niezgłoszonych do podatku, wówczas może nałożyć na małżonków karny podatek o wartości 20%. - Wiele par, których przyjęcie jest finansowane przez rodziców, właśnie nazwiska rodziców wpisuje na umowach z usługodawcami weselnymi. Dlaczego? Bo wtedy Urząd Skarbowy nie będzie kwestionował tych transakcji, ani uważał, że to darowizna – tłumaczy Karolina Dokić-Pietuszko. Ekspertka zwraca też uwagę, że jeśli prezenty nie podpadają pod obowiązek podatkowy, mamy obowiązek zgłoszenia darowizny w ciągu 6 miesięcy. Jeżeli zobowiązani jesteśmy do uiszczenia podatku, mamy jeden miesiąc na zgłoszenie odpowiednich deklaracji w odpowiednim dla miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym. Na podstawie złożonych deklaracji fiskus naliczy należny podatek.

MD/ip

fot. unsplash.com

Słowa kluczowe: fiskus, rozliczenia, prezenty, zeznanie podatkowe, wartość prezentów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
wolne
Co robić w długi weekend? - 3 pomysły na spędzenie wolnego czasu

Inspiracje dotyczące weekendowych aktywności?

rita ora
Rita Ora i Takia Waititi wzięli ślub. Co wiadomo o tej ceremonii?

Czy para zaprosi inne gwiazdy na swoje wesele?

Fresh 'n Rebel powerbank
Jak uniknąć wielu uciążliwych sytuacji na wakacjach?

Nietypowe gniazdko elektryczne w hotelu, pół dnia z nosem w nawigacji na telefonie, długa, męcząca podróż dzieckiem - jak tego uniknąć?

Polecamy
marry me
Historie najdziwniejszych zaręczyn z całego świata

Pomysłów na zapytanie się swojej drugiej połówki o to, czy chciałaby wyjść za mąż, jest wiele. Oto lista najdziwniejszych zaręczyn!

Naya Rivera nie żyje. Ciało gwiazdy "Glee" znaleziono w jeziorze

Aktorka najprawdopodobniej utonęła podczas ratowania syna.

Ostatnio dodane
wolne
Co robić w długi weekend? - 3 pomysły na spędzenie wolnego czasu

Inspiracje dotyczące weekendowych aktywności?

rita ora
Rita Ora i Takia Waititi wzięli ślub. Co wiadomo o tej ceremonii?

Czy para zaprosi inne gwiazdy na swoje wesele?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?