Na rzeczy - Kobieta

Podsumowanie 1. edycji „Teva – 360 stopni"

2008-06-30 16:35:05
Od października do grudnia 2007 roku trwała pierwsza edycja programu profilaktyczno-edukacyjnego „Teva- 360 stopni dla zdrowia”.  W ramach programu w centrach handlowych 7 dużych miast przebadano bezpłatnie prawie 1400 osób. Wyniki akcji pokazują, że ponad 75% przebadanych w ramach akcji mężczyzn po 40 roku życia ma nadwagę, najzdrowsi są mieszkańcy Warszawy, zaś młodzi krakowianie najsłabiej troszczą się o swoje zdrowie*. Ogólnopolska akcja ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na profilaktykę chorób cywilizacyjnych.

Zakończyła się pierwsza edycja programu „Teva – 360 stopni dla zdrowia”. Akcja ma na celu propagowanie holistycznego podejścia do profilaktyki chorób cywilizacyjnych, gdzie „360 stopni dla zdrowia” oznacza kompleksowe, pełne, świadome podejście do dbałości o własne zdrowie. Prowadzona jest profilaktyka chorób serca, cukrzycy, osteoporozy, schorzeń urologicznych (głównie raka prostaty) oraz Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Wszystkie te schorzenia mają związek ze zmianami cywilizacyjnymi oraz trybem życia. Pacjenci byli badani w centrach handlowych dużych miast oraz w przychodniach w mniejszych miejscowościach. Badania w centrach handlowych były dostępne dla wszystkich chętnych, zaś do przychodni objętych programem pacjentów kierowali lekarze rodzinni. Program będzie kontynuowany w 2008 r. Szczegółowych informacji o programie należy szukać w lokalnych mediach.

Program „Teva- 360 stopni dla zdrowia” rozpoczął  się w październiku 2007 r. Do końca roku w weekendy w centrach handlowych Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Łodzi, Krakowa i Katowic przebadano bezpłatnie prawie 1400 osób. Na badania zdecydowały się w większości osoby po 40 roku życia (prawie 75% badanych), a wśród nich przeważnie kobiety (ponad 60%). Badano poziom cholesterolu, ciśnienie, wagę oraz wskaźnik BMI (stosunek wagi ciała do wzrostu).  Nad przebiegiem badań czuwały pielęgniarki i lekarze, którzy omawiali wyniki badań z pacjentami, zalecali dalsze leczenie oraz proponowali wprowadzenie zmian w dotychczasowym stylu życia, które pozwolą uniknąć groźnych schorzeń.

Z danych podsumowujących badania w centrach handlowych wynika, że ponad połowa z przebadanych osób po czterdziestce ma nadwagę. Warto przy tym dodać, że taki wynik jest głównie zasługą mężczyzn – w każdym z siedmiu miast ponad 70% z nich miało podwyższone BMI.
Jeśli chodzi o wyniki badań poszczególnych miastach, to najgorzej wypadł Poznań. Najwięcej mieszkańców tego miasta ma nadwagę (64,2%) oraz podwyższony poziom cholesterolu (powyżej 190 mg%) – 62,3%. W pozostałych miastach liczba osób ze zbyt wysokim cholesterolem wahała się między 41,2% a 54%.
Bardziej optymistyczne dane dotyczą pacjentów mierzących sobie ciśnienie tętnicze. Tylko w dwóch miastach liczba osób z wartością ciśnienia powyżej 140/90 mmHg przekroczyła 30% (najwięcej w Katowicach – 56,4% i w Krakowie – 41,9%). Najlepsze wyniki uzyskała Warszawa, gdzie tylko u 11,2% osób stwierdzono podwyższone ciśnienie. Warszawa przodowała w rankingu zdrowotnym wśród miast objętych badaniem: we wszystkich kategoriach znalazła się w pierwszej trójce najlepszych wyników.

Wśród pacjentów poniżej 40 roku życia liczba osób z  nieprawidłowymi wynikami badań tylko w sporadycznych przypadkach przekroczyła 30%. Przy czym najwięcej problemów młodzi ludzie mieli z nadwagą: tylko w Poznaniu i Katowicach liczba osób z przekroczonym BMI była mniejsza niż 30%.
Podczas tego badania wystąpiła największa rozbieżność w wynikach z podziałem na płcie: w Gdańsku 12,5% kobiet i 72,7% mężczyzn miało problemy z nadwagą.
Pierwsza edycja programu „Teva – 360 stopni dla zdrowia” pokazała , że najmniej o swoje zdrowie troszczą się młodzi mieszkańcy Krakowa – mieli najgorsze wyniki w dwóch z trzech kategorii: zbyt wysokie ciśnienie (25,4%) oraz poziom cholesterolu (27,1%). W pozostałych miastach wyniki były zróżnicowane.

*Wyniki uzyskano na podstawie ankiet wypełnianych przez pacjentów na miejscu badania oraz wywiadów lekarskich (październik-grudzień 2007). Badanie nie ma charakteru epidemiologicznego.

Informacja prasowa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
markizy balkonowe
Jak osłonić balkon? Przygotuj przestrzeń na lato

Przedstawimy Wam kilka sprawdzonych sposobów!

5 powodów, dla których warto czekać na jesień

Poznaj powody, dla których można lubić jesień i dowiedz się, w jaki sposób można produktywnie wykorzystać ten czas.

baleriny damskie
Jak rozciągnąć baleriny?

Chodzenie w zbyt ciasnych butach może być prawdziwą udręką, a nawet prowadzić do problemów zdrowotnych.

Polecamy
Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.
Sean O'Pry - model, który zawojował świat [ZDJĘCIA]

Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.

Zalety pisania listów

Sprawdź dlaczego nadal warto je pisać!

Ostatnio dodane
markizy balkonowe
Jak osłonić balkon? Przygotuj przestrzeń na lato

Przedstawimy Wam kilka sprawdzonych sposobów!

5 powodów, dla których warto czekać na jesień

Poznaj powody, dla których można lubić jesień i dowiedz się, w jaki sposób można produktywnie wykorzystać ten czas.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?