Spisane z życia - Kobieta

Podział majątku przed czy po rozwodzie?

2020-02-10 12:40:49

Podziału wspólnego majątku można dokonać zarówno przed rozwodem, jak też po rozwodzie. Wybór należy do każdej pary z osobna i każdy z nich wiąże się z innymi zasadami, według których należy postępować. Warto przybliżyć oba przypadki podziału majątku, w celu wyjaśnienia, jakie są między nimi różnice.

Podział majątku

Podział majątku przed rozwodem

W momencie, w którym kobieta i mężczyzna zawierają związek małżeński, dochodzi do powstania wspólności majątkowej. Podziału majątku można dokonać dopiero po jej ustaniu. Dopóki istnieje wspomniana wspólność, żadna ze stron nie może ubiegać się o tego typu podział. Jeżeli wobec tego małżonkowie doszli do wniosku, że chcieliby podzielić majątek przed rozwodem, powinni najpierw wprowadzić rozdzielność majątkową. Dopiero później mogą dokonać umownego podziału.

Podziału majątku można dokonać u notariusza. Będzie to jednak możliwe, gdy para dojdzie do porozumienia. Wówczas wystarczy sporządzić umowę o rozdzielności majątkowej podpisanej w formie aktu notarialnego. Istnieje również możliwość złożenia w sądzie pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Najczęściej na to rozwiązanie decydują się pary, które podejrzewają, że ich sprawa rozwodowa może trwać dość długo. Czasem jest tak, że w obawie o zabezpieczenie finansowe jednego z małżonków, ten decyduje się na podział majątku przed oficjalnym rozpadem małżeństwa. Zdarza się natomiast, że i to postępowanie sądowe trwa dość długo, a nierzadko również wymaga postępowania dowodowego. Tak więc nie zawsze warto zajmować się podziałem majątku wcześniej, czyli przed rozwodem.

Dowiedz się więcej o podziale majątku na: https://kancelariasprawyrodzinne.pl/

Podział majątku po rozwodzie

Najwięcej par decyduje się na podział majątku dopiero po rozwodzie. W tym przypadku również małżonkowie mogą zawrzeć ugodę albo zdecydować się na sprawę w sądzie. Niektórzy decydują się na ugodę ze względu na możliwość szybkiego załatwienia sprawy. Jednak nie zawsze jest to możliwe i nie wszystkim zapewnia to oczekiwane korzyści. Najczęściej sąd dzieli majątek małżonków po równo. Zdarza się natomiast, że jedna ze stron ubiega się o dokonanie nierównego podziału, twierdząc, że ma ku temu ważne powody. Sprawa ta wówczas toczy się dalej, a jej wynik zależy od tego, czy powody te faktycznie są ważne.

Podsumowanie

Podział majątku to bardzo ważna sprawa. Nie należy jej w żadnym wypadku bagatelizować. Wymaga dokładnych przemyśleń i ustaleń, bez których trudno będzie cokolwiek załatwić. Można iść na ugodę i samodzielnie dogadać się co do podziału, ale i w razie potrzeby wkroczyć na drogę sądową. W każdym z tych przypadków warto poradzić się dobrego prawnika. Ten pomoże sporządzić właściwą dokumentację, wskaże miejsce, w którym należy złożyć odpowiednie wnioski, a także podpowie, jak sprawa ta może się potoczyć. W sądzie może reprezentować swojego klienta i pomóc mu w walce o jak najkorzystniejszy podział majątku. Załatwianie takich spraw bez wiedzy z zakresu prawa jest dużo trudniejsze, a nierzadko prowadzi do wielu komplikacji i problemów w przyszłości. Lepiej wobec tego postępować tak, aby nie żałować.

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: wspólnota majątkowa, jak podzielić majątek, wspólny majątek, pieniądze po rozwodzie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dzień Dziecka w czasach koronawirusa
Dzień Dziecka w czasach koronawirusa: Co można robić?

Kilka sposobów by Dzień Dziecka był miło wspominany, mimo wciąż trwającej epidemii.

wesele w czasie koronawirusa
Organizacja wesela a koronawirus. Kiedy i na jakich zasadach?

Od kiedy wesela znów będą mogły się odbywać? Co mówi w tej sprawie nasz rząd? Jakie są prognozy?

BiÅźuteria i zegarki - nagroda dla pracownika
Jakie prezenty najbardziej cieszą pracowników?

Podwyżka czy premia za dobrze wykonywaną pracę to tylko jedna z możliwości doceniania pracowników. Jak robić to dobrze?

Polecamy
Związki z żonatymi - czy mają sens?
Związki z żonatymi - czy mają sens?

Trudne sytuacje zdarzają się na co dzień.

Na te rzeczy u kobiet faceci zwracają nawiększą uwagę!
Na te rzeczy u kobiet faceci zwracają nawiększą uwagę!

Są rzeczy w damskim wyglądzie, na które faceci zwracają szczególną uwagę....

Ostatnio dodane
Dzień Dziecka w czasach koronawirusa
Dzień Dziecka w czasach koronawirusa: Co można robić?

Kilka sposobów by Dzień Dziecka był miło wspominany, mimo wciąż trwającej epidemii.

wesele w czasie koronawirusa
Organizacja wesela a koronawirus. Kiedy i na jakich zasadach?

Od kiedy wesela znów będą mogły się odbywać? Co mówi w tej sprawie nasz rząd? Jakie są prognozy?