Na rzeczy - Kobieta

Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych

2008-07-01 11:41:46
Wyniki badania opinii przeprowadzonego w ramach programu „Teva – 360 stopni dla zdrowia”.

Z badań PBS DGA*, przeprowadzonych dla programu „Teva – 360 stopni dla zdrowia” wynika, że ponad połowa Polaków (53,4%) uważa, że jest zdrowa i nie widzi potrzeby wykonywania badań profilaktycznych, pozostali są zbyt zapracowani (16%), nie stać ich na badania (11,5%) lub nie wiedzą, gdzie i kiedy je wykonać (6,9%). Taka postawa jest jednym z powodów, dla których 30% środków przekazywanych przez NFZ na profilaktykę zdrowia, wraca do kasy funduszu, a Polska przoduje w statystykach śmiertelności z powodu chorób cywilizacyjnych.


W ramach profilaktyki zdrowotnej, każdego roku prowadzone są w Polsce programy, których celem jest zapobieganie chorobom lub wykrywanie ich we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy skuteczność leczenia jest największa. Narodowy Fundusz zdrowia przeznaczył w 2007 r. ponad 225 mln zł na 10 programów profilaktycznych. Z przekazanych środków 30% nie zostało wykorzystanych. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest stosunek Polaków do  profilaktyki.  

Według badań PBS DGA, przeprowadzonych w na przełomie marca i kwietnia 2007 r. dla programu „Teva – 360 stopni dla zdrowia”, Polacy stronią od badań profilaktycznych. Aż 53,4 % respondentów uważa, że jest zdrowa, a prawie 25 % nie ma czasu na profilaktykę, albo nie wie, jakie badania powinna wykonać i gdzie może to zrobić. Dla 11,5% ankietowanych profilaktyka jest zbyt kosztowna.

53,4% respondentów nie wykonuje badań profilaktycznych bo uważa, że jest zdrowa.

Odpowiedź respondentów na pytanie o powody, dla których unikają badań, jeszcze raz potwierdza, jak mała jest wiedza naszego społeczeństwa na temat istoty profilaktyki, której kluczową rolą jest prewencja schorzeń, a nie ich leczenie po zanotowaniu pierwszych objawów” – mówi profesor Andrzej M. Fal, kierownik Katedry Zdrowia Publicznego AM we Wrocławiu.

Statystyki potwierdzają tę opinię. Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 97% procent osób znajdujących się w grupie ryzyka schorzeń jelita grubego, w ciągu ostatnich pięciu lat ani razu nie poddało się żadnym badaniom profilaktycznym w tym zakresie. Taka sama sytuacja dotyczy 95,6% mężczyzn zagrożonych rakiem prostaty. Trochę lepsze wyniki, ale nadal przekraczające 70%, pojawiły się wśród respondentów zagrożonych osteoporozą oraz kobiet znajdujących się w grupie ryzyka wystąpienia nowotworów piersi i narządów rodnych.

Nawet osoby znajdujące się w grupie ryzyka niechętnie poddają się badaniom profilaktycznym przed wystąpieniem objawów choroby.

Ze względu na koszty, badania profilaktyczne są nadal uznawane za trudno dostępne. Co gorsza, z powodu braków w edukacji zdrowotnej pacjenci nie odczuwają potrzeby korzystania z nich”, mówi profesor Fal. Tymczasem w Finlandii program profilaktyczny, oparty na imiennych zaproszeniach na badania cytologiczne, rozpoczęto w 1960 r. Po 20 latach doprowadził on do zmniejszenia zachorowalności na nowotwór raka szyjki macicy o 80%. Długofalowe, systematyczne działania profilaktyczne oraz fundusze przeznaczone na ten cel, pozwalają zaoszczędzić dużo większe kwoty, które trzeba później wydać na leczenie pacjentów.

Nadciśnienie tętnicze jest czynnikiem numer jeden przedwczesnej liczby zgonów w skali całego świata. Obecnie jesteśmy świadkami epidemii nadciśnienia tętniczego. W Polsce ponad 30% ludzi jest dotkniętych tą chorobą. Jednocześnie, świadomość zagrożeń z nią związanych i konieczności regularnego pomiaru jest wciąż niska.
   
Z powodu nadciśnienia tętniczego milion Polaków rocznie trafia do szpitala. Co trzeci mężczyzna i co 10 kobieta umiera w młodym lub średnim wieku (poniżej 64 roku życia). Rocznie w naszym kraju umiera ponad 30 000 osób w wieku poniżej 64 lat**.  Te badania pokazują, że o profilaktykę należy dbać w każdym wieku, niezależnie od samopoczucia. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi należy przeprowadzać, bez względu na wiek, co najmniej raz w roku. Pozwala ono wykryć nadciśnienie we wczesnej fazie i przy zastosowaniu odpowiedniej terapii, ustrzec pacjenta przed poważnymi następstwami tej choroby, takimi jak: zawał, udar, zaburzeniami pracy nerek czy miażdżycą. Tymczasem, mimo, że to jedno z najłatwiejszych do wykonania i najbardziej dostępnych badań profilaktycznych, tylko nieco ponad połowa ankietowanych (52,4%) wykonała to badanie w ciągu ostatnich dwóch lat. 

Alternatywą dla drogich badań profilaktycznych mogą być programy edukacyjne, połączone z akcją bezpłatnych badań, z których mogą skorzystać pacjenci bez skierowania od lekarzy rodzinnych. Badania prowadzone są w publicznych miejscach: aptekach, centrach handlowych lub w przenośnych gabinetach. Można w nich wykonać podstawowe badania oraz uzyskać poradę lekarza. Takie działania edukacyjne, skierowanie do całego społeczeństwa, pomagają wykształcić postawę prozdrowotną oraz poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie. Jak twierdzą eksperci, edukację zdrowotną powinno zaczynać się już wśród dzieci: „Świadomość profilaktyki powinniśmy budować od najmłodszych lat, poprzez edukację młodzieży w szkołach oraz przy udziale lekarzy, którzy powinni poświęcać więcej czasu oświacie zdrowotnej w kontakcie z pacjentem”, mówi profesor Fal.

„TEVA – 360 stopni dla zdrowia” to program, którego celem jest edukacja i profilaktyka w zakresie przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym. W ciągu trzech ostatnich miesięcy ubiegłego roku, 1300 osób na terenie całej Polski poddało się badaniom profilaktycznym w ramach programu. Pacjenci byli badani pod kątem chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, POCHP, osteoporozy oraz schorzeń urologicznych. Badania odbywały się w centrach handlowych 7 dużych miast w Polsce (Warszawy, Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Katowic i Łodzi) oraz w przychodniach POZ w mniejszych miejscowościach. Program „Teva – 360 stopni dla zdrowia” będzie kontynuowany w 2008 roku. Ważne jest, by informacja na temat harmonogramu badań, była przekazywana przez media lokalne.

*Badanie PBS DGA, przeprowadzone kwiecień 2007 na reprezentatywnej grupie Polaków. Nie sumuje się do 100, możliwość wielokrotnej odpowiedzi.
**Wyniki „Wieloośrodkowych ogólnopolskich badań stanu zdrowia ludności” WOBASZ, przeprowadzonych w ramach „Narodowego programu profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego” Ministerstwa Zdrowia RP „POLKARD 2003-2005”.


Informacja prasowa

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Re: Zgadzam się z Tobą Karlitos [0]
    Odpowiedź na: "Zdaniem Karlitos."
    Monika
    2012-01-17 12:35:21
    Zgadzam się z Tobą Karlitos i rozwiązanie moim zdaniem jest takie: Mona Vie!!!
  • "Zdaniem Karlitos." [1]
    Karlitos. :)
    2008-07-01 20:53:08
    Prawdziwą chorobą cywilizacyjną jest to, że wyrabiamy 200 procent normy. Że jesteśmy zabiegani, wiecznie zajęci i zapracowani. Że sami sobie wmawiamy, że lubimy nieustające działanie. Kochany ruch, podnieca nas możliwość bycia zawsze o krok przed innymi. Nie ma większej satysfakcji niż powiedzieć: "Jestem lepsza/ lepszy od Ciebie." To taka niewidoczna choroba cywilizacyjna. Jakie są jej skutki? Brak przyjaciół, wysokie ciśnienie, lęki prowadzące do psychoz...
Zobacz także
markizy balkonowe
Jak osłonić balkon? Przygotuj przestrzeń na lato

Przedstawimy Wam kilka sprawdzonych sposobów!

5 powodów, dla których warto czekać na jesień

Poznaj powody, dla których można lubić jesień i dowiedz się, w jaki sposób można produktywnie wykorzystać ten czas.

baleriny damskie
Jak rozciągnąć baleriny?

Chodzenie w zbyt ciasnych butach może być prawdziwą udręką, a nawet prowadzić do problemów zdrowotnych.

Polecamy
Co zrobić z nadmierną ilością Åźywności, ktÃłra zostaje po świętach? Zamiast wyrzucać moÅźna oddawać produkty do bankÃłw Åźywności oraz przekazywać organizacjom pomocowym na terenie całej Polski, ktÃłre zajmują się wspieraniem potrzebujących
Co zrobić z nadmiarem żywności po świętach?

Zobacz, dlaczego nie warto wyrzucać jedzenia po świętach wielkanocnych!

Mikhail Varshavski, czyli najseksowniejszy lekarz na świecie [ZDJĘCIA]

Zobacz zdjęcia lekarza, który podbija serca wielu kobiet na całym świecie!

Ostatnio dodane
markizy balkonowe
Jak osłonić balkon? Przygotuj przestrzeń na lato

Przedstawimy Wam kilka sprawdzonych sposobów!

5 powodów, dla których warto czekać na jesień

Poznaj powody, dla których można lubić jesień i dowiedz się, w jaki sposób można produktywnie wykorzystać ten czas.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?