Na rzeczy - Kobieta

Poliamoria - czy związek z wieloma partnerami jest możliwy?

2018-10-12 13:09:19

Poliamoria to termin odnoszący się do osób tworzących związki z kilkoma partnerami w tym samym czasie. Nie jest to jednak forma zdrady, ponieważ każda zaangażowana w taką relację osoba uczestniczy w niej świadomie i wie o innych partnerach. Zobacz, jakie zasady panują w związku poliamorycznym i jakie są jego przyczyny.

Zobacz, jakie zasady panują w związkach poliamorycznych!

Dlaczego niektóre osoby decydują się na związek poliamoryczny?

Wielomiłość nie jest wcale nowym zjawiskiem. Relacje tego typu były podstawą funkcjonowania dawnych cywilizacji i ludów plemiennych. Bardziej współczesną jego formą były na przykład rodziny tzw. "dzieci kwiatów", które również żyły z wieloma partnerami. Poliamoryczność opiera się na wartościach, takich jak zaufanie, równość i szacunek. Według psychologów nie można jej porównywać do związku otwartego czy swingingu, ponieważ jest ona oparta na emocjach, a nie tylko zaspokajaniu potrzeb seksualnych. Właśnie dlatego w tego typu związku lepiej odnajdują się osoby po 30. roku życia, które są już na tyle dojrzałe, że potrafią stworzyć bardziej stabilną relację.

Poliamoryści uważają, że monogamia jest narzuconą formą, przez co odbiera ludziom wolność wyboru. Co więcej twierdzą oni, że relacje monogamiczne nie przynoszą będącym w nim osobom szczęścia.

Zasady panujące w związkach poliamorycznych

Mimo, że związek poliamoryczny może wydawać się dla niektórych osób pozbawiony jakichkolwiek zasad, to jednak są one w nim jasno określone. Pierwszą i główną regułą jest to, że każdy z partnerów musi wyrazić zgodę na bycie częścią takiej relacji. Stosunki między wszystkimi osobami opierają się na rozmowach, podczas których szczerze rozmawiają o swoich uczuciach. W takim związku również panuje pojęcie zdrady. Występuje ona na przykład wtedy, kiedy jedna z osób prześpi się z kimś innym, nie mówiąc o tym innym lub zrobi to, aby sprawić komuś przykrość. W takiej relacji ważny jest także czas poświęcany każdemu z partnerów. Im więcej osób, tym jest  go mniej, co nie zawsze wszystkim odpowiada.

W relacji poliamorycznej każda z osób ma również głównego partnera, z którym łączy go najsilniejsza więź. Jeśli chodzi o kontakty seksualne, to bardzo często są one hetero-, jak i homoseksualne. W tego typu związkach pojawiają się także osoby aseksualne.

Czy taki związek ma szansę na przetrwanie?

Psychologowie uważają, że można zakochać się w kilku osobach jednocześnie, jednak nie są pewni, czy można zaangażować się w 100% w związek z kilkoma osobami. Potwierdzeniem tezy, że taki związek na dłuższą metę nie zawsze jest dla każdej osoby odpowiedni, są sytuacje, w których jedna lub dwoje osób decyduje się na odłączenie od pozostałych partnerów i założenie rodziny.

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych wielomiłość wyznawana jest przez ponad pół miliona osób. Niektórzy psychologowie uważają związki poliamoryczne za pewien rodzaj treningu społecznego, który uczy komunikacji oraz rozumienia uczuć innych osób. Czasami bycie częścią takiej relacji może okazać się pomocne w budowaniu przyszłych związków monogamicznych. Zobacz również, na czym polega biały związek!

PO

fot. Pixabay.com

źródło: www.poradnikzdrowie.pl

Słowa kluczowe: poliamoria, wielomiłość, związek poliamoryczny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.
Sean O'Pry - model, który zawojował świat [ZDJĘCIA]

Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.

dziewczyna z muzyką
Ruch #selfcare i mindfullness - postaw na siebie! Kraków

Co tak naprawdę oznacza pielęgnacja ciała i ducha?

Zobacz, ktÃłra pozycja snu jest najlepsza dla naszego organizmu.
Jaka pozycja snu jest najlepsza?

Zobacz, która pozycja snu jest najlepsza dla naszego organizmu!

Polecamy
Karnawałowe szaleństwo coraz bliżej
Karnawałowe szaleństwo coraz bliżej

Karnawał to doskonały czas na organizację imprez tematycznych, na których możemy popisać się swoją kreatywnością w wyborze kostiumów.

Plakaty rosyjskiego operatora - seksistowskie?
Plakaty rosyjskiego operatora - seksistowskie?

Rosyjska sieć telefonii komórkowej, MegaFon, wypuściła na rynek kontrowersyjną kampanię reklamową.

Ostatnio dodane
Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.
Sean O'Pry - model, który zawojował świat [ZDJĘCIA]

Przedstawiamy najlepiej zarabiającego modela świata.

dziewczyna z muzyką
Ruch #selfcare i mindfullness - postaw na siebie! Kraków

Co tak naprawdę oznacza pielęgnacja ciała i ducha?

GaleriaŁucznik.pl
Galeria Łucznik W ofercie GaleriaŁucznik.pl: maszyny do szycia, maszyny do szycia tradycyjne, maszyny do szycia elektroniczne. Dodatkowe akcesoria takie jak overlocki, cały zestaw narzędzi i dodatków oraz przybory do szycia ręcznego. Dodatkowo na GaleriaŁucznik.pl znajdziesz Sprzęt AGD.