Na rzeczy - Kobieta

Poliamoria - czy związek z wieloma partnerami jest możliwy?

2018-10-12 13:09:19

Poliamoria to termin odnoszący się do osób tworzących związki z kilkoma partnerami w tym samym czasie. Nie jest to jednak forma zdrady, ponieważ każda zaangażowana w taką relację osoba uczestniczy w niej świadomie i wie o innych partnerach. Zobacz, jakie zasady panują w związku poliamorycznym i jakie są jego przyczyny.

Zobacz, jakie zasady panują w związkach poliamorycznych!

Dlaczego niektóre osoby decydują się na związek poliamoryczny?

Wielomiłość nie jest wcale nowym zjawiskiem. Relacje tego typu były podstawą funkcjonowania dawnych cywilizacji i ludów plemiennych. Bardziej współczesną jego formą były na przykład rodziny tzw. "dzieci kwiatów", które również żyły z wieloma partnerami. Poliamoryczność opiera się na wartościach, takich jak zaufanie, równość i szacunek. Według psychologów nie można jej porównywać do związku otwartego czy swingingu, ponieważ jest ona oparta na emocjach, a nie tylko zaspokajaniu potrzeb seksualnych. Właśnie dlatego w tego typu związku lepiej odnajdują się osoby po 30. roku życia, które są już na tyle dojrzałe, że potrafią stworzyć bardziej stabilną relację.

Poliamoryści uważają, że monogamia jest narzuconą formą, przez co odbiera ludziom wolność wyboru. Co więcej twierdzą oni, że relacje monogamiczne nie przynoszą będącym w nim osobom szczęścia.

Zasady panujące w związkach poliamorycznych

Mimo, że związek poliamoryczny może wydawać się dla niektórych osób pozbawiony jakichkolwiek zasad, to jednak są one w nim jasno określone. Pierwszą i główną regułą jest to, że każdy z partnerów musi wyrazić zgodę na bycie częścią takiej relacji. Stosunki między wszystkimi osobami opierają się na rozmowach, podczas których szczerze rozmawiają o swoich uczuciach. W takim związku również panuje pojęcie zdrady. Występuje ona na przykład wtedy, kiedy jedna z osób prześpi się z kimś innym, nie mówiąc o tym innym lub zrobi to, aby sprawić komuś przykrość. W takiej relacji ważny jest także czas poświęcany każdemu z partnerów. Im więcej osób, tym jest  go mniej, co nie zawsze wszystkim odpowiada.

W relacji poliamorycznej każda z osób ma również głównego partnera, z którym łączy go najsilniejsza więź. Jeśli chodzi o kontakty seksualne, to bardzo często są one hetero-, jak i homoseksualne. W tego typu związkach pojawiają się także osoby aseksualne.

Czy taki związek ma szansę na przetrwanie?

Psychologowie uważają, że można zakochać się w kilku osobach jednocześnie, jednak nie są pewni, czy można zaangażować się w 100% w związek z kilkoma osobami. Potwierdzeniem tezy, że taki związek na dłuższą metę nie zawsze jest dla każdej osoby odpowiedni, są sytuacje, w których jedna lub dwoje osób decyduje się na odłączenie od pozostałych partnerów i założenie rodziny.

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych wielomiłość wyznawana jest przez ponad pół miliona osób. Niektórzy psychologowie uważają związki poliamoryczne za pewien rodzaj treningu społecznego, który uczy komunikacji oraz rozumienia uczuć innych osób. Czasami bycie częścią takiej relacji może okazać się pomocne w budowaniu przyszłych związków monogamicznych. Zobacz również, na czym polega biały związek!

PO

fot. Pixabay.com

źródło: www.poradnikzdrowie.pl

Słowa kluczowe: poliamoria, wielomiłość, związek poliamoryczny
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
opiekunka osÃłb starszych za granicą
Bezpieczny wyjazd jako opiekunka osób starszych Białystok

Czy w trakcie pandemii praca poza granicami kraju jest bezpieczna?

Ogród w domu - jak sadzić warzywa i kwiaty w warunkach domowych?

Nie trzeba ruszać się z domu, by stworzyć idealne miejsce dla swoich roślin!

Zalety pisania listów

Sprawdź dlaczego nadal warto je pisać!

Polecamy
Czy miłość przez Internet naprawdę jest możliwa?
Czy miłość przez Internet naprawdę jest możliwa?

Dziś wypada Dzień Wirtualnej Miłości. Czym jest wirtualna miłość i w jaki sposób jest konsumowana?

Aleksandra Woźniak ostro o mediach społecznościowych i uzależnieniu od robienia zdjęć [WIDEO]
Aleksandra Woźniak ostro o mediach społecznościowych i uzależnieniu od robienia zdjęć [WIDEO]

Aktorka nie przepada za mediami społecznościowymi, docenia jednak ich przydatność w show-biznesie.

Ostatnio dodane
opiekunka osÃłb starszych za granicą
Bezpieczny wyjazd jako opiekunka osób starszych Białystok

Czy w trakcie pandemii praca poza granicami kraju jest bezpieczna?

Ogród w domu - jak sadzić warzywa i kwiaty w warunkach domowych?

Nie trzeba ruszać się z domu, by stworzyć idealne miejsce dla swoich roślin!

Konkurs Ziaja